DOLAR
32,8221
EURO
35,1421
ALTIN
2.449,46
BIST
10.771,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
29°C
İstanbul
29°C
Açık
Pazar Parçalı Bulutlu
29°C
Pazartesi Az Bulutlu
30°C
Salı Az Bulutlu
29°C
Çarşamba Az Bulutlu
29°C

Hac’da İmamın Hutbe Okuması

24/05/2024
2
A+
A-
Hac’da İmamın Hutbe Okuması

Hacda üç hutbe vardır. Bunlardan biri Zü’l-Hicce’nin yedinci günu, biri Arafat’ta, diğeri de Bayramın ikinci günü Mina’da okunur.

a-) Birinci Hutbe: Nesai’nin Cabir’den naklettiği ve Hz. Peygamber’in (s.a.v) Ci’rane umresi ile ilgili rivayette şöyle geçmektedir: “Mekke’ye geldik. Tirviye gününden bir gün önce Ebu Bekir ayağa kalktı ve insanlara hutbe okudu. Onlara haccın nasıl yapılacağını anlattı…

b-) İkinci Hutbe: İmam Müslim’in veda haccı konusunda Cabir’den naklettiği hadiste şöyle geçmektedir: “Nihayet Hz. Peygamber (s.a.v) Arafat’a geldi. Nemira bölgesinde onun için bir çadır kurulduğunu gördü. O da çadıra girdi. Güneş batıya doğru harekete geçince Kusva’nın getirilmesin emretti. Hemen Kusva hazırlandı. Hz. Peygamber (s.a.v) vadinin içine girdi ve insanlara bir hutbe okudu. Bu hutbede şöyle dedi.

Sizin kanlarına ve mallarınız haramdır. Tıpkı bugünün sizin için saygın bir gün olması gibi Allah’ım! Şahid ol! Allah’ım! Şahid oll Allah’ım! Şahid ol!” Sonra ezan okundu ve kamet getirildi. Ardından Hz. Peygamber (s.a.v) öğle namazını kıldırdı. Hemen ardından tekrar kamet getirildi ve Hz. Peygamber (s.a.v) ikindi namazını kıldırdı. Bu iki namaz arasında başka bir namaz kılmadı” Nesai de Selem b. Nebit’in babasının şöyle söylediğini nakletmiştir “Arafat’ta namazdan önce Hz. Peygamber’in (s.a.v) kırmızı bir deve üzerinde hutbe okuduğunu gördüm.”

c-) Üçüncu Hutbe: Bu konuda Nesai. Abdurrahman b. Muaz et-Teymi’den şöyle nakletmiştir “Hz. Peygamber (s.a.v) Mina’da bize hutbe okudu. Allah Teala bizim işitmemizi kolaylaştırdı. Öyle ki biz konakladığımız yerlerde bile onun ne söylediğini işitiyorduk. Hz. Peygamber (s.a.v) insanlara haccın nasıl yapılacağını anlattı. Sonra şeytan taşlama yerine geldi ve şeytan taşladı. Ardından muhacirlerin mescidin ön tarafına, ensarın da mescidin arka tarafına oturmasını emretti.”

Ebu Davud da bu konuda şu rivayeti nakletmiştir: “Hz. Peygamber (s.a.v) kurban bayramında bize hutbe okudu ve “Bygün hangi gün?” diye sordu. Biz de “Allah ve Resulü (s.a.v) daha iyi bilir, dedik. Bunun üzerine Hz. Peygamber (s.a.v) şöyle buyurdu: “Bugün teşrik günlerinin ortası değil mi?” buyurdu.

Hz. Peygamber’in (s.a.v) Bayram Hutbesi

Hz. Peygamber (s.a.v) kurban bayramı günü hutbe okudu ve kurban bayramının, Zilhicce ayının, Mekke’nin, buradaki yerlerin, canların, malların ve ırzların önemine dikkat çekti. Ayrıca insanların kafir olarak dinden dönmemelerinin, sadece hac döneminde değil, aksine bütün zamanlarda geçerli bir mesele olduğunu ifade etti. Ardından insanlara nasihat etti. Meleğin kendisine bildirmesi ile bu yerde bir daha onlara hutbe okumayacağını ifade etti. Sonra hutbesine devam etti.

Bu hutbede haccın nasıl yapılacağı ile ilgili konulara hiç temas etmemişti. İnsanlar Mina’da geçirilen günler hakkında ona soru sormuş. o da bu soruları cevaplamak için bir yere oturmuştu. Ancak bu hutbe haccın sünnetlerinden değildir. Çünkü Hz. Peygamber (s.a.v) bu hutbede haccın nasıl yapılacağından söz etmemiştir.

Buhari İbn Abbas’tan şöyle nakletmiştir. Hz. Peygamber’e (s..v) bayram günü Mina’da soru soruluyor, o da “bir sakıncası yok” diyordu. Bir adam: “Kurbanı kesmeden önce saçlarımı kazıttım” dedi. Hz. Peygamber (s.a.v): “Kazıt, sakıncası yok” buyurdu. Adam: “Akşam olduktan sonra şeytanı taşladım” dedi. Hz. Peygamber (s.a.v): “Sakıncası yok” buyurdu.

Hz. Peygamber’in (s.a.v) insanları dinleyip sorularına cevap vermesini fetva olarak adlandıranlar, bu durumu gerçek adını vermiştir. Buna hutbe adını da vermek mümkündür. Ancak bu hutbe haccın yapılışı ve bu ibadetin sembolleri hakkında bir hutbe değildir. Dolayısıyla bu hutbe, haccın sünnetlerinden değildir.

İbn Abbas (r.anh) şöyle dedi: Resulüllah (s.a.v) kurban bayramı günü halka hutbe okuyarak şöyle buyurdu:

“Ey insanlar!

  • Bugün hangi gündür?”
  • İnsanlar: Bugün (savaş yapılması) haram (saygıdeğer) bir gündür, dediler.
  • Hz. Peygamber: “Burası hangi beldedir?” diye sordu.
  • İnsanlar: Burası haram bir beldedir, dediler.
  • Hz. Peygamber: “Bu hangi aydır?” diye sordu.
  • İnsanlar Bu, haram bir aydır, dediler.

Hz. Peygamber şöyle buyurdu: “Öyleyse bugününüzün, bu beldenizin ve bu ayınızın haram olması gibi, kanlarınız (canlarınız). mallarınız ve ırzlarınızda haramdır (dokunulmazdır). Hz. Peygamber bu sözünü birkaç kez tekrarladı. Daha sonra başını göğe kaldırarak: “Allah’ım, tebliğ ettim mi? Allah!ım, tebliğ ettim mi?” buyurdu.

İbn Abbas (r.anh) şöyle dedi: Canımı elinde tutan Allah’a yemin ederim ki bu, onun (s.a.v) ümmetine vasiyetidir. Hz. Peygamber (s.a.v) daha sonra şöyle buyurdu: “Burada bulunanlar bulunmayanlara sözlerimi aktarsınlar. Benden sonra birbirinizin boynunu vuran kafirler haline dönmeyin”

Kaynak: Esad Muhammed Said es-Sağirci / Delilleriyle Hanefi Fıkhı / bkz: 405-407

ETİKETLER: ,
Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.