Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,3185
EURO
10,0333
ALTIN
479,47
BIST
1.425
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Mevzi Sağanak
24°C
Bursa
24°C
Mevzi Sağanak
Cuma Az Bulutlu
27°C
Cumartesi Gök Gürültülü
29°C
Pazar Gök Gürültülü
22°C
Pazartesi Açık
23°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Covid-19 Sayesinde İnsanın Kendisi ile Yüzleşmesi
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?

Hadid Süresi Konusu ve İçeriği & Beyanu’l-Hak

29.11.2020
0
A+
A-

Hadid Suresi, Medeni dir. Hicretin sekizinci yılında bir bütün halinde indirilmiştir. Tamamı 29 ayettir, Adını yirmi beşinci ayetindeki, demir anlamına gelen Hadid kelimesinden almıştır. Hz Osman’ın Mushaf’ındaki kronolojik sıralamaya göre 94, Hz, Ebu Bekir’in cem ettirdiği elimizdeki Kur’an’a göre ise 57. süredir.


Göklerde ve yerdeki, canlı cansız her şey Allah’in yüceliğini zikretmektedir. Zira mülk ve hükümranlık tamamen O’na aittir! Hayati veren de O’dur, öldüren de O. Gökleri ve yeri altı günde yarattıktan sonra evreni yöneten Allah, görülen ve görülmeyen her şeyi bilmektedir. O kalplerdekini dahi bilir!

Aklin ilk görevi

∟ Allah’a iman,

∟ ikincisi ise sevgidir.

Akilli ve basiretli her insan, geçici bir süre ile varis olduğu imkanlardan, firsatı ve imkanı varken Allah yolunda harcar ve ahiret azıüını tamamlamaya bakar. Zira, öncekinden alınıp kendisine verilen mal, gün gelecek ondan da alınıp ardından gelenlere verilecektir! Kaldı ki Allah yolunda karz- hasen vasfıyla harcanacak her mal Allah’a verilmiş güzel bir ödünç olarak sahibine kat kat fazlasıyla ödenecektir!

Ayrıca, Allah rızası için verilen her sadaka ve yapılan her salih iş, ahirette sahibini karanlıklardan kurtaracak bir nura dönüşecektir! Dünya hayatını oyun ve eğlence ile geçirip de kendilerine lütfedilen imkan ve firsatları iyi değerlendirmeyenler, ahirete taşıdıkları kendi karanlıklarında (Bkz. Nur, 24/40) boğulmamak için başkalarından ışık dileneceklerdir!

Müminler, ekonomik kalkınmışlıklarına paralel olarak, refah düzeylerinin de yükselmesiyle insani ve ahlaki duyarlılıklarını sakın yitirmesinler! Zira kendilerinden önce kitap verilenler gibi, onların da kalpleri taşlaşabilir! Her ömür geçicidir. İnsan hayati da öyle! Tıpkı baharda yeşerip gelişen, yazın da dolgun başaklarıyla çiftçiyi sevindiren bir ekinin, güz mevsiminde sararıp kuruyup samana dönüştüğü gibi… Her yıl tekrarlanan bu gerçek, kuşaktan kuşağa insanların da böyle gelip gittiğini söylemiyor mu? O halde gerçekten iman etmiş olanlar, sürekli olarak Kur’an okuyarak, Allah’i zikrederek, şefkat ve merhamet duygularını harekete geçirip daima her şeyin en iyisini yapma yarışında öne geçmeye çalışmalı,dolayısıyla kalplerindeki imanı korumalıdırlar !

Aklını kullanmayan, hakikatleri kavramayan, bizzat yaşamakta olduğu gerçekleri görmeyen ve insan olarak herhangi bir görev ve sorumluluğunun olacağını düşünmeyen kimse için dünya hayati bir oyun ve eğlenceden başka bir şey değildir!

Bilinmelidir ki Allah abesle iştigal etmez; matematiksel hesap ve ölçülerle hassas dengeler üzerine kurulmuş olan şu dünya düzeni, asla oyun ve eğlence olsun diye yaratılmamıştır.

Kadere iman eden kederden emin olur! Bilinmelidir ki insanın başına gelen her musibet kendi eliyle yaptığının bir neticesi olarak ezelde yazılmıştır. Her mümin, güç ve iradesi dahilindeki kaderinin faili olarak yapıp ettiğinden sorumlu olduğunu bilir! Her nimet, insan için Allah’ın bir lütfu her musibet ise bir sınavdır! Nimet şükür, sınavlar da sabır, dua ve Allah’a tevekkül ile anlam kazanır. Müminin kadere imanı, kaybettiklerine aşırı derecede üzülmesine mani olduğu gibi, nimet azgını olmasını da önler. Gerçek mümin bilir ki her nimet ancak şükrü eda edildiği sürece nimettir, şükrü eda edilmeyen her çeşit varlık ve imkan dünyada ya dert ya da esaret, ahirette ise ebedi nedamet sebebidir

Nuh, İbrahim ve onların soyundan gelen bütün peygamberler, hep bu gerçekleri anlatsınlar diye gönderildiler. İsa da öyle! Ona tabi olan ilk nesil, gerçekten kalpleri şefkat ve merhametle dolu, haşyetullah sahibi müminler idiler. Ruhbanlığı da bu yüzden icat etmişlerdi. Ne var ki daha sonra gelen büyük çoğunluk onların yolundan saptılar

Ey Ehl-i Kitap! Allah’a karşı gelmekten sakının! Eğer bütün peygamberlere, en son peygamber Hz. Muhammed’e ve ona indirilen Kur’an’a iman ederseniz, sizin ecriniz iki kat verilir, ahirette sizin de önünüzü aydınlatacak bir nurunuz olur! Aksi halde inkar ve isyanlarınız sizi ebedi karanlıklara sürükler de bir daha çıkış yolu bulamazsınız

Kaynak: M. Zeki Duman / Beyanu’l-Hak / C:III / bkz: 515-516

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.