Kadın İlmihali

Hamile Ve Düşük Yapan Ve Anne Karnında Ölen Çocuk İçin İddet Süreleri Ne Kadardır?

sponsor

Kocanın ölümü veya boşanma sırasında gebe olan kadının iddetinin doğumla sona ereceği konusunda görüş birliği ardır. Allah Teala şöyle buyurur: ‘Gebe kadınların iddetlerinin sonu, çocuklarını doğurmalarıdır (Talak 4)’. Çünkü gebe kadının rahmi ancak doğumla temiz hale gelir.

Nitekim ashab-ı Kiram’dan Haris kızı Sübey’a (r.anha) gebe iken kocası vefat etmiş ve on gün sonra da doğum yapmıştı. Hz Peygamber ona, iddetinin sona erdiğini ve isterse evlenebileceğini bildirmiştir. Bu duruma göre kocası ölen veya boşanan kadın gebe olunca, ölüm veya boşanma iddetlerine değil, gebelik iddetine tabi olur. Çünkü Abdullah İbn Mes’ud (ö:32/652) gebe kadının iddetinin doğumla sona ereceğini bildiren Talak Süresi 4. ayetin, ölüm veya boşanma iddetlerini belirleyen ayetlerden daha sonra indiği ve bu yüzden onların anlamını tahsis ettiğini söylemiştir.

İddetli kadının düşük yapması durumunda, düşüğün yaratılışı belirgin ise iddet sona erer. Aksi halde düşükle iddet kesilmez. Çünkü şüphe ile iddet düşmez ve kadın boşama veya ölüm iddetini ya da üç aylık iddetini tamamlar. Anne rahmindeki çocuk ölse, dışarı çıkmadıkça iddeti sona ermez.

Kaynak: Hamdi Döndüren / Delilleriyle Aile İlmihali / bkz: 298-461

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı