Dünya Hayatı ve Gerçeği

Hayat Bir İmtihandır

sponsor

Doğumla başlayan hayat, ölüme doğru akıp gitmektedir. Bu gidiş esnasında karşılaşacağı olumlu olumsuz bütün olaylar karşısında mümin, Allah’a kul olma vasfını korumakla yükümlüdür. Çünkü hayatın amacı sadece yaşamak, eğlenmek ve gönlün arzularını tatmin etmekten ibaret değildir.

Allah Teala kullarını dünyada çeşitli imtihanlardan geçirir. Mümin de, imanında ki samimiyete ve sadakati açısından imtihana tabi tutulur. Hatta bir takım sıkıntılarla sınanabilir. Bununla birlikte o bu sıkıntı ve musibet ortamından kurtulma imkanına, sabır gibi bir can yeleğine sahiptir. Bir ayette Allah’ın kullarını; korku, açlık, mal, can ve ürün kaybı gibi şeylerle imtihan edeceği haber verilmekte ve sabredenler müjdelenmektedir.

Allah katında derece sahibi olmanın bir yolu da, başa gelen bela ve musibetlre sabretmekten geçer. Nitekim sevgili Peygamberimiz (s.a.v), Müminin hali ne hoştur! Her hali kendisi için hayırlıdır ve bu durum yalnız mümine mahsustur. Başına güzel bir iş geldiğinde şükreder; bu onun için hayır olur. Başına bir sıkıntı geldiğinde ise sabreder; bu da onun için hayır olur buyurmuştur.

Diyanet

Aşağıdaki konulara bakmak ister misiniz?

sponsor
Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı