Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,6367
EURO
10,1730
ALTIN
487,27
BIST
1.419
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Parçalı Bulutlu
29°C
Bursa
29°C
Parçalı Bulutlu
Pazartesi Parçalı Bulutlu
35°C
Salı Gök Gürültülü
28°C
Çarşamba Parçalı Bulutlu
28°C
Perşembe Sağanak Yağışlı
19°C
SON DAKİKA

Hayatınızı Kolaylaştıracak Fikirler

08.04.2020
0
A+
A-

İhtiyaçların İhtiyaç İle Giderilmesi Başka İhtiyaçların Habercisidir: “Bütün kaygı ve tasası dünya olan kimse, uzuvlarının tamamıyla salih amellere bağlı olsa dahi, yine dünyayı istemeye dönecektir. Bu heva ve heveslere uygun düşmektedir. Bunun sırrı da, kişinin bütün tasasının dünyevi menfaatlere karşı nefsi arzulara teslim olmasıdır (1)”.

Fudayl b. İyaz diyor ki: 

Dünya için dünyaya üzülmek,ahiret tasasını götürür.Dünya için dünyaya sevinmek de ibadetin tadını alıp götürür

Nitekim kişi her ne kadar, lüzumlu yada lüzumsuz ihtiyaçlarını karşılayacak olsa da ihtiyaç ihtiyacı doğuracaktır ve bu kargaşa içinde bir ömür heder olup gidecektir. İhtiyaç ihtiyacı doğurduğu gibi, aynı şekilde bu kişinin Allah yolunda infak etmesine ve Allah rızasını gözeterek kendisi için baki ve kalıcı olan salih ameli bu babda terk edecektir. Çünkü kendi ihtiyaçlarıyla boğuşmasından ötürü Hakk’ı hatırlamak ve Hak yolunda infak etmek aklına bile gelmeyecektir.

İşte bu yüzdendir ki Allah Resulü (s.a.v): ‘Her kim dünyayı ahirete tercih ederse, Allah Teala onun kalbini üç şeye müptela eder. Kalbinden asla çıkmayan bir kaygı, asla kurtulamadığı bir fakirlik, asla doymayan bir hırs’ buyurmaktadır..

Yine aynı şekilde “Hasan-ı Basri: Dünya üç gündür. Dün içindekilerle beraber çekip gitti. Yarına gelince muhtemelen sen ona yetişemeyeceksin. İşte bugün senin günündür, onu değerlendir buyurmaktadır.

Ama ne dününün hesabını yapan, ne bugünün değerlendiren, nede yarına çıkıp,çıkamayacağını düşünen var.

Ancak yarına yönelik tül-i emeller (uzun hayaller). Bu konuda İslam büyüklerinden Ebu’d-Derda şöyle demiştir: Bazı şeyleri emel ediyor, mal biriktiriyorsunuz. Oysa emellerinize ulaşamayacak, biriktirdiklerinizide yiyemeyeceksiniz

İkamet ettiği bir evi varken bununla yetinmeyip, yetişmesi şüpheli olan gelecekte, yaşlanınca lazım olur düşüncesizliğine ve mantığına kapılarak bir tane daha, bir tane daha derken bunları aldıktan sonra bunların içinin düzenlenmesi, doldurulması,bakımı vs vs hepsi birer servet hükmünde olan ömürden bir parça alıp götürecektir. Bir araba alırsın gözün doymaz, biraz daha iyisini alayım,biraz daha modelini alayım vs vs saçmalıklarla kendini heder eder.

Dünyayla meşguliyet kişinin Hak ile meşgul olmasına engel olacaktır ve kişiyi Hak Teala’yı zikretmekten, anmaktan alıkoyup kişiyi gafil bir hale düşürecektir. Birde bu gafillik içinde eğer ölüm gelip kapısını çalarsa o zaman pişmanlık çanları çalmaya başlar ama ne fayda…!!!.

Bu konuda İslam büyüklerinden Yahya b. Muaz-ı Razı diyor ki: 

Kim dünyayı kendi tercihiyle terketmezse ,(sonunda) dünya zorla onu bırakır. Hayatındayken nimetlerinden uzak durmayan insan, vefatından sonra nimetlerden uzak kalır

Her ne kadar kazandığı mal helal yoldan olsa, helal yoldan kazanmış olsa bile Hz İsa (a.s)’ ın deyimi ile: Ben yoksulluğu çok sever ve zenginin malına buğzederim. Çünkü malda birçok illet mevcuttur. Bunun üzerine yanındakiler:Ey Ruhullah, eğer o malı helalinden kazanıyorsa? diye sordular. O da: Onu kazanma çabası, kendisini Allah Teala’nın zikrinden alıkor buyurdu.

Bu yüzdendir ki Allah Teala (c.c):

Kafir olanlar için dünya hayatı cazip kılındı.Onlar,iman edenler ile alay ederler

Yüce Allah dünya hayatını kafirlere süslü gösterdiğini, onlarında dünyaya razı olduklarını, onunla rahat bulduklarını, mal, mülk biriktirip Allah’ın (c.c) kendilerinden razı olacağı ve emrolundukları yerlere harcamadıklarını; dünya hayatından yüz çeviren ve sahip oldukları malları Rab’lerine itaatte infak eden, Allah rızası için malını harcayan müminlerle de alay ettiklerini haber veriyor. Bu sayede müminler tekrar yaratıldıkları günde mutlu makamı ve en büyük nasibi kazanmışlardır (3)”

“Ömer (r.a): ‘Altın ve gümüş biriktirip de Allah yolunda harcamayanlar ise,onlara da acıklı bir azap müjdele (4)’ ayeti kerimesinin nüzuluyla ilgili şu hadisi rivayet etmiştir: Allah Resulü (s.a.v) buyurdu ki: ‘Dinar ve dirhem kahrolsun. Allah Teala bize altın ve gümüş saklamayı yasakladı. Peki ne biriktirilebilir? diye sorduk. Buyurdu ki; Herbiriniz, zikreden bir dil, şükreden bir kalp ve kendisine ahiret işlerinde yardım edecek saliha bir eş edinsin’ (5)”.

“Yüce Allah: ‘Allah’a karşı verdikleri sözü ve yeminlerini az bir bedelle değiştirenlere gelince, işte bunların ahirette bir payı yoktur. Kıyamet günü Allah onlarla konuşmayacak, onlara bakmayacak ve onları temize çıkarmayacaktır. Onlar için acı bir azap vardır (6)’. İşte Allah bizden evvelki kitap ehlini, Allah’ın kendilerine indirilen kitabından yüz çevirmek, dünyaya yönelip kendini dünya malı biriktirmeye vermek, Allah’ın kitabına uyma emrine uymayıp başka şeylerle meşgul olmakla yermiştir (7)”

“Nitekim İbn Abbas’dan (r.a) bu hususta etkileyici bir hadis-i şerif rivayet etmiştir: Dünya kıyamet günü, saçları ağarmış, köpek dişleri mavi renkte,ş ekli bozulmuş ve çirkin bir yaşlı kadın suretinde getirilerek bütün insanlara gösterilir. sonra da bunu tanıyor musunuz? diye sorulur. Onlarda bunu tanımaktan Allah’a sığınırız derler. O zaman şöyle nida edilir:

İşte bu uğruna birbirinize karşı övünç duyduğunuz,yolunda akrabalık bağlarını kopardığınız, birbirinizi çekemeyip düşmanlıkla dolduğunuz ve aldandığınız dünyadır. Sonra dünya cehenneme atılır. Düşerken de şöyle seslenilir: Ey Rabbim, nerede benim taraftarlarım, nerede dostlarım? Bunun üzerine Allah Teala şöyle buyurur: Dostlarını ve taraftarlarını ona katın (8)”

“Hasan-ı Basri: ‘Onlara de ki: Dünya menfaati önemsizdir (9)’ ayetini okudu, sonra şöyle dedi: Allah, dünyayla değeri kadar arkadaşlık yapan kimseye merhamet etsin. Baştan sonra tüm dünyanın misali, kısa bir uykuya dalan ve rüyasında hoşlandığı bazı şeyler gördükten sonra uyanan bir adamın durumundan başka bir şey değildir (10)”

İşte bu yüzdendir ki Allah Teala (c.c): “Şu insanlar bu peşin dünya hayatını arzulayıp, önlerinde kendilerini bekleyen o ağır günü ihmal ediyorlar (11)”. “Ey iman edenler! Allah’ın azabına mâruz kalmaktan korunun. Herkes yarın âhireti için ne gönderdiğine dikkat etsin. Allah’ın azabına dûçar olmaktan korunun. Çünkü Allah yaptığınız her şeyden haberdardır (12)”

Kaynak: İsmail Ekinci

(1-Ebu Talib El-Mekki / Kutü’l-Kulub / C:4 / bkz: 46) (2-Bakara Süresi 212) (3-İbn Kesir/ Tefsiru’l Kur’an’il Azim / C:2 / bkz: 128) (4-Tevbe Süresi 34) (5-Ebu Talib El-Mekki / Kutü’l-Kulub / C:2 / bkz: 395) (6-Al’i İmran Süresi 77) (7-İbn Kesir / Tefsiru’l Kur’an’il Azim / C:1 / bkz: 21) (8-Ebu Talib El-Mekki / Kutü’l-Kulub / C:3 / bkz: 11-12) (9-Nisa Süresi 77) (10-İbn Kesir/ Tefsiru’l Kur’an’il Azim / C:3 / bkz: 224) (11-İnsan Süresi 27) (12-Haşr Süresi 18)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

%d blogcu bunu beğendi: