Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,7690
EURO
10,4227
ALTIN
498,83
BIST
1.391
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Gök Gürültülü
27°C
Bursa
27°C
Gök Gürültülü
Salı Parçalı Bulutlu
30°C
Çarşamba Gök Gürültülü
31°C
Perşembe Parçalı Bulutlu
30°C
Cuma Parçalı Bulutlu
31°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?
Namazda Secdelerden Birisini Unutan Birisi Ne Yapmalı?

Hayatta Her Şeyi Tesadüfe Sığdıramazsınız. Neden mi? İşte Sebepleri-3

İslam ve Kur'an adlı kardeş web sitemize ulaşmak için Tıklayınız

29.03.2020
0
A+
A-

“Ey insanlar! İşte size bir misal veriliyor, ona iyi kulak verin: Sizin Allah’tan başka yalvardığınız bütün sahte tanrılar güç birliği yapsalar da, bir sinek bile yaratamazlar. Hatta sinek onlardan bir şey kapsa, onu dahi kurtarıp geri alamazlar. İsteyen de, kendinden istenilen de, kaçan da kovalayan da ne kadar güçsüz! (1)”

Yer ve Göğün Yaratılışı

“Yüce Allah buyuruyor ki:

Muhakkak göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün birbiri ardınca gelip sürelerinin uzayıp kısalmasında düşünen insanlar için elbette birçok dersler vardır (2)”.

“Allah (c.c) ibadet edilmeye layık yegane ilahın tek ilah (hakiki mabud) olduğunu gerekçe olarak kullarına ihsan ve iyiliğini zikretmektedir. Zira onları yok iken var etti, gizli-açık nimetlere boğdu. Bunu ise yeryüzünü onlara yatak, yani döşek kılmak suretiyle yaptı. Yeryüzünü yaygın, üzerinde gezip dolaşılabilir ve yalçın sayesinde sabit ve sapasağlam kıldı (3)”

“Göğü de (kubbemsi) bir tavan yaptı. Nitekim başka bir ayet de ‘Biz gökyüzünü korunmuş bir tavan gibi yaptık. Onlar ise, gökyüzünün ayetlerinden yüz çevirirler (4)’ buyrulur. Allah (c.c) onlara ihtiyaç duydukları vakit gökten-ki burada kasıt buluttur- su indirdi. Kendilerine ve hayvanlarına rızık ve gıda olması için herkesçe görülen ve bilinen çeşit çeşit tahıllar ve meyveler çıkardı (5)”

“O’dur ki yeryüzünde bulunan her şeyi sizin için yarattı. Sonra iradesi yukarıya yönelip orayı da yedi gök halinde sağlamca nizama koydu. O her şeyi hakkıyla bilir.(6)”

“Yeri döşeyen, onda oturaklı dağlar ve ırmaklar yaratan ve orada bütün meyvelerden çifter çifter yaratan O’dur. Geceyi de gündüzün üzerine O örtüyor. Şüphesiz bütün bunlarda düşünen bir toplum için ibretler vardır (7)”

“Allah (c.c)’nun Arş’ı su üzerindeydi ve ondan önce hiç bir şey yaratmış değildi. Mahlukatı yaratmayı murad ettiğinde sudan bir duman çıkardı. Duman yükseldi ve üzerini kapladı. Allah (c.c) buna sema (gök) adını verdi. Sonra suyu kurutarak onu tek bir kara parçasına dönüştürdü. Sonra iki gündü, Pazar ve Pazartesi günlerinde onu yararak yedi kat kara haline getirdi. Karayı bir balık üzerinde yarattı.

Balık Allah’ın (c.c) ‘Nun. Kaleme ve onunla yazdıklarına and olsun ki…(Kalem’1)’ buyruğunda ‘Nun’ dediği şeydi. Balık suda, su bir taşın sırtında, taş bir meleğin sırtında, melek bir kayanın üzerinde, kaya da rüzgardaydı. Lokman (a.s)’ın bahsettiği kaya (Allah Teala Lokman a.s’ın oğluna verdiği öğütlerden bahsederken şöyle buyurur:

Yavrucuğum!

Yaptığın iş (iyilik veya kötülük) bir hardal tanesi ağırlığında bile olsa ve bu bir kayanın içinde veya göklerde veyahut yerin derinliklerinde bulunsa, yine de Allah onu (senin karşına) getirir (Lokman’16). Onun (a.s) bunu misal olarak getirdiği ve belli bir kaya değil, herhangi bir kayayı kasdettiği açıktır. Doğrusunu en iyi Allah bilir) budur.. Bu kaya ne gökte ne yerdeydi. Balık hareket edince bu kaya da yer de sarsıldı.

Bunun üzerine Allah (c.c) üzerine dağları yerleştirdi. Onun için dağlar yere karşı böbürlenir. Allah’ın (c.c): ‘Sizi sarsmaması için yeryüzünde sağlam dağları,yolunuzu bulmanız için de nehirleri ve yolları yarattı (Nahl’15) buyruğunda anlatılanlar bunlardır.

Allah (c.c) iki günde; Salı ve Çarşamba günlerinde yeryüzüne dağları yerleştirdi ve orada yaşayan canlıların ve bitkilerin gıdalarını ve ihtiyaçlarını yarattı. Bunu Allah (c.c) şöyle ifade buyurur:’

De ki: Gerçekten siz, yeri iki günde yaratanı inkar edip O’na ortaklar mı koşuyor musunuz? O, alemlerin Rabbidir. O, yeryüzüne sabit dağlar yerleştirdi. Orada bereketler yarattı ve orada tam dört günde fark gözetmeden gıdalar-yani oradakiler için rızıklar- takdir etti (8)’. Soranlar için’, yani kim sorarsa bilsin ki bu böyledir.A llah (c.c) devamla şöyle buyurur: ‘sonra duman halinde olan göğe yöneldi (9)’.

Bu duman, su soluk alıp verirken ondan çıkıyordu. Allah (c.c) ona bir kat gök yaptı. Sonra onu iki günde Perşembe ve Cuma günlerinde ayırıp yedi gök haline getirdi. Cuma gününe (toplama manasına gelen) bu adın verilmesi, o günde göklerle yerin yaratılışının bir araya gelmesi nedeniyledir. ‘Ve her göğe görevini vahyetti (10)’

Taberi devamla der ki; Allah (c.c) her semada melekleri ve oradaki denizleri, dağları ve bilmediğimiz başka mahlıkatları yarattı. Sonra dünya semasını yıldızlarla süsleyerek onu bir süs ve şeytanlara karşı koruyucu bir koruma kıldı. Dilediğini yaratmayı bitirdikten sonra Arş’a istiva etti, yöneldi.

Bunu da Allah (c.c) şu buyrukları anlatmaktadır:

‘Şüphesiz ki sizin Rabbiniz, gökleri ve yeri altı günde yarattı, sonra Arş’a istiva edendir (11)’. ‘İnkar edenler, göklerle yer bitişik bir halde iken bizim, onları birbirinden kopardığımızı ….. görüp de düşünmediler mi? (12)’ (13)”

“Yüce Allah insanların çoğunun Allah’ın (c.c) birliğine işaret ve delalet eden göklerdeki ve yerdeki deliller üzerinde düşünmekten gafil olduklarını bildiriyor. Allah (c.c) göklerde sabit ve parlak yıldızlar, dönen gezegenler ve seyyareler yaratmıştır ve bunların hepsi O’nun (c.c) emrindedir.

Yeryüzünde birbirine komşu kıtalar, bahçeler, ormanlar, sabit dağlar, korkunç miktarda su bulunduran denizler ve okyanuslar, birbirine çarpan dalgalar, uçsuz bucaksız çöller vardır. Orada nice diriler ve ölüler, hayvanlar, bitkiler, tatları, kokuları, renkleri ve özellikleri birbirine benzeyen veya benzemeyen meyveler vardır.

Çeşit çeşit mahlukatı yaratan ebedilik ve bekada eşsiz olan Allah’tır. Tek ve bir olan, türlü türlü mahlukatın yaratıcısı, o isimlerin ve sıfatların sahibi, hiç kimseye muhtaç olmayıp herkesin kendisine muhtaç olduğu ‘Samed’ Allah, her türlü noksanlıktan münezzehtir (14)”

“Yeryüzünde birbirine komşu kıtalar, üzüm bağları, ekinler, bir kökten ve çeşitli köklerden dallanmış hurma ağaçları vardır. Bunların hepsi bir su ile sulanır. (Böyle iken) yemişlerinde onların bir kısmını bir kısmına üstün kılarız. İşte bunlarda akıllarını kullanan bir toplum için ibretler vardır (15)”

Hikmet ehlinden birisinin şöyle söylediği nakledilmektedir:

Her kim dünyaya ibret almaksızın bakarsa, bu gafleti miktarınca kalp gözünün basireti gider

“İmam Ahmed b. Hanbel’e Allah’ın varlığı sorulduğunda şöyle cevap verdi:

‘Hiçbir deliği bulunmayan, tam korumalı, sapasağlam bir kaleyi düşünün. Dışı eritilmiş gümüşten, içi saf altından olan bu kalenin sonra duvarları yarılır ve içinden görüp işiten bir hayvan çıkar’. Bunun mutlaka bir yapanı olmalı. İmam kale ile yumurtayı, hayvan ile civcivi kasteder (16)”

“İmam Şafii’den yapılan rivayete göre, yaratıcının delili sorulduğunda o şöyle cevap verdi: Dut yaprağının tadı birdir. Ancak onu ipek böceği yiyince ipek, arı yiyince bal çıkar. Koyun yiyince pislik, ceylan yiyince misk kesesinden misk çıkar. Oysa yedikleri dut birdir (17)”

“Göklerin ve yerin yaratılışında, gece ile gündüzün birbiri ardınca gelip gidişinde aklıselim sahipleri için gerçekten açık ibretler vardır (18)”

Tüm bunlardan sonra “Ey insan, ikram sahibi Rabbine karşı seni aldatan nedir (19)”

(Not=Kesinlikle kişisel görüş belirtilmemiştir.Aşağıda müellif,cilt ve sayfa numarası belirtilen eserlerden alıntı yapılarak toparlanmıştır)

(1-Hacc Süresi 73) (2-Al’i İmran Süresi 190) (3-İbn Kesir / Tefsiru’l Kur’an’ail Azim / C:1 / bkz: 250) (4-Enbiya 32) (5-İbn Kesir / Tefsiru’l Kur’an’ail Azim / C:1 / bkz: 250) (6-Bakara Süresi 29) (7-Ra’d Süresi 3) (8-Fussilet 9-10) (9-Fussilet 11) (10-Fussilet 12) (11-A’raf 54) (12-Enbiya 30) (13-İbn Kesir / Tefsiru’l Kur’an’il Azim / C:1 / bkz: 277-278) (14-İbn Kesir / Tefsiru’l Kur’an’il Azim / C:5 / bkz: 595) (15-Ra’d Süresi 4) (16-İbn Kesir / Tefsiru’l Kur’an’ail Azim / C:1 / bkz: 254) (17-İbn Kesir / Tefsiru’l Kur’an’ail Azim / C:1 / bkz: 254) (18-Al’i İmran Süresi 190) (19-İnfitar Süresi 7)

    Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.