+18 İslam'da Cinsellik

Hayvanla Cinsel İlişkiye Girmenin Hükmü

sponsor

Hayvanla cinsel ilişkiye giren kimse hakkında fakihlerin üç görüşü vardır:

1-► Tedib edilir. Had cezası gerekmez. Bu görüş Malik, Ebu Hanife, bir görüşünde Şafii ve İshak’a aittir.

2-► Zina edenin hükmüyle aynıdır. Bekar ise celde vurulur; evli ise recmedilir. Hasan-ı Basri’nin görüşü bu yöndedir.

3-►Homoseksüel ile aynı hükümdedir. Bu görüşü İmam Ahmed ifade etmiştir. Had cezasının kesin olarak ölüm mü, yoksa zinada ki gibi mi olduğu hususunda iki rivayete göre hareket edilir.

Bu fiilin had cezasının ölüm olduğunu söyleyenler Ebu Davud’un İbn Abbas’dan yapmış olduğu rivayeti delil göstermektedirler ki bu rivayette Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur: “Kim bir hayvana yanaşırsa ( cinsel ilişkide bulunursa) onu öldürün, hayvanı da onunla beraber öldürün!”

Şöyle demişlerdir: Çünkü bu fiil, hiçbir halde mubah olmayan bir cinsel ilişkidir. Dolayısıyla bu fiilden ötürü ölüm cezası, homoseksüelin had cezasına benzer.

Bu fiili işleyen kimse hakkında had cezası uygulanması görüşünü benimsemeyenler, konu hakkındaki hadisin sahih olmadığını; şayet hadis sahih olsaydı, kendilerinin de aynı görüşü dile getireceklerini ve hadise muhalefetin kendileri için helal olmayacağını söylemişlerdir.

Hiç şüphe yok ki hayvanla ilişkiye girme konusunda insanda var olan doğal caydırıcı etken, homoseksüellikle ilgili olandan daha güçlüdür. İnsanların tabiatlarında bu iki fiil eşit seviyede değildir. Dolayısıyla bunlardan birini diğerine ilhak etmek en fasid kıyaslardandır.

Kaynak: İbnu’l Kayyım el-Cevziyye / ed-Dua ve’d Deva (Kalbin İlacı) / bkz: 364-365

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı