Nefis Muhasebesi

Heva Ve Hevesi Kontrol Etmedeki Mukavemet En Büyük Hazdır

sponsor

Nefis şehvetlere karşı eğilimli olup, o zevklere meylettiğinde aklı, kalbi ve zihni de meyleder ve neredeyse nasihati bile kabul etmez. Bir gün şehvete tümüyle meyleden nefsime bağırdım ve dedim ki;

Yazıklar olsun sana! Dur ve sana söyleyeceğim bazı şeyleri biraz dinle, sonra da ne istersen yap dedim.

Nefsim de: Tamam, seni dinliyorum söyle dedi.

Ben de dedim ki: Sen mubah olan şehvetlere karşı meylinin az olduğunu söylüyorsun. Ben sana iki hususu açıklığa kavuşturacağım. Belki de böylece tatlı olarak gördüğün bu iki şey sana acı gelecektir. Mubah olan şehvetler senin için serbesttir, ancak bu yol zordur. Mal elde etmek insanı bu yolda aciz bırakabili ; kazanç sağlamak bu yoldaki hedeflerin çoğunu elde etmeye yetmez.

Bu arada değerli olan vakit de geçip gitmiş olur. Sonra bir şeyi eksik kazanmak kişiyi mutsuz eder ve bu durum da akılı kişiye kapalı değildir. Kişi yemek yiyip de doyduğunda bu defa farklı afetler ortaya çıkar. Eğer insan başka insanlarla meşgul olursa, sonrasında bıkkınlık, ayrılık veya karşıdakinin kötü ahlakıyla karşılaşır. Sonra evlenerek fazlaca ilişkiye girmek bile insan bedenini güçsüz kılar. Bu tür örnekler çok olup izahı uzun sürer.

Haramlara gelince; İşaret ettiğimiz mubah şeylerde olan sıkıntılar, haramlarda da vardır. Üstelik haram olan şehvetler de namus afeti, dünyadaki cezayla rezil olma, ahirette azaba uğrama ve tövbe etmiş bile olsa her hatırladığında üzülme gibi durumlar da cabasıdır. Ancak hevayı kontrol altına almanın lezzeti, diğer tüm lezzetlerden daha fazladır. Nefsine mağlup olan kişinin nasıl zelil olduğunu görmüyor musun? Çünkü o yenilmiştir. Oysa nefsine galip gelen kişinin kalbi kuvvetlidir ve nefsini yendiği için izzetlidir.

Sakın yanlış şeyleri güzelmiş gibi görme! Hırsız da çaldığı malı lezzetli görür ve bu duruma akıl ve fikriyle bakmaz. Basiret gözün açılmalı ki, işlerin sonunu göresin ve lezzetlerin nasıl sıkıntıya dönüştüğünü bilesin. Çünkü o leezzetler ya bıkkınlığa veya başka afetlere dönüşür; ya da sevgilinin yasakladığı şeyden kaçınmaya sebep olur. İlk günah işlemek yemekteki ilk lokmaya benzer. O lokmayı ağızda çevirdikten sonra açlık daha da artar ve iştah fazlalaşır.

Nefis sabırla kontrol altına alınırsa, selamet de yakın demektir.

Kaynak: İbn Kayyım El-Cevziyye / Tehlikeli Tuzaklar / bkz: 65-66

sponsor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı