Allah'ın Varlığına İnanmak

Hiçbir Şey Allah’a Gizli Kalmaz

sponsor

Allah’ın hak ve adaleti murat ettiğine dair çok delil düşündüm ve bu delillerin sayısının kum tanelerinden daha fazla olduğunu idrak ettim. Bunlardan en acayip olanının da şu olduğunu gördüm

Bir kul Allah’ın razı olmadığı bir fiili işler ve bunu da insanlardan gizler; ancak aradan biraz zaman geçse de Allah bu fiili açığa çıkartır. Kimse bu kişinin amellerini görmemiş olsa da onun amelleri insanların dilinde dolaşır. Bazen de kulun işlediği bu fiil onu insanlar arasında rezil eder ve gizli olarak işlediği o fiillere tek tek cevap vermek zorunda kalır. Böylece kişiye şu anlatılmak istenir;

Gizli olarak işlenen günahların da cezasını verecek biri vardır. O kulun kudreti ve gücü ne olursa olsun, bu durum o kulun işlediği fiillerin açığa çıkmasına engel olamaz. Bir iş olduğundan farklı biçime sokulamaz.

Aynı şekilde bir kul itaatini gizlerse Allah onu da açığa çıkartır ve insanlar bu durumdan bazen mübalağayla bile bahsederler. Hatta insanlar bu itaatkar kulun günahlarını görmez ve o kulun işlediği iyiliklerinden bahseder. Burada da verilmek istenen mesaj şudur:

Amelleri boşa çıkartmayan bir Rab vardır.

Bir kişinin Rabbi ile arasında olanlara göre insanlar o kişiyi ya sever ve bundan dolayı överler; ya da o kişiyi sevmezler ve onu yererler. İşte insanlar itaatkar olan o kulun tüm istediklerini yerine getirip onu şeylere karşı korurlar.

Eğer bir kul nefsi ile Rabbinin arasını ıslah etmezse, o kulun hedefleri tersine döner ve insanların övgüleri bir anda tenkit ve yergiye dönüşür.

Kaynak: İbn Kayyım el-Cevziyye / Tehlikeli Tuzaklar / bkz: 64

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı