Kürsüden Gönüllere Vaazlar

Hidayete Erdikten sonra Hak Yoldan Sapmak

İmam-ı Rabbani Hazretleri (k.s). Molla Muhammed Bedahşi’ye, dervişlerle sohbete devam etmeye teşvik için yazdığı bir mektubunda şöyle buyurmuşlardır:

“Ey birader! Muhakkak senin dervişler ile beraber olmayı tercih ettiğin müşahede edilmiştir. Bu yaptığın şey ne kadar kötü, ne kadar fenadır. Bugün senin gözün kapalı ise de yakında elbette açılacaktır. Pişmanlıktan başka hiçbir fayda göremezsin. Bizim yapmamız icab eden bunu (size) haber vermektir.

Muhakkak dervişlerin süprüntülüğünde bulunmak, dünya adamlarının meclisind başköşede oturmaktan daha faziletlidir. Benim bu sözümü bugün ya anlarsın ya anlayamazsın. Ama ahirette bunu muhakkak anlayacaksın. Fakat o zaman sana hiçbir faidesi olmayacaktır.

Seni bu belanın içine, lezzetli yemeklere olan iştahın ve övünmeye sebep olan süslü püslü elbiseler giyme isteğin düşürdü. Henüz iş işten geçmiş (fırsat elden gitmiş) değildir. Senin (evvela) işin aslını iyi düşünmen ve Cenab-ı Hakk’a gitmeye mani olan her şeyin düşmanın olduğunu bilerek onlardan kaçman lazım gelir.

Arkadaşlık hukukuna riayet, bir kere daha sana nasihat etmemi icab ettirdi. İster bu nasihatle amel edersin, ister etmezsin.

Muhakkak ben, işin başında senin fuzuli şeylerle meşgul olduğuna şahit olduğum zaman, dervişlik yolunda dosdoğru gitmenin çok zor olduğunu anlamıştım.

Ben senin fıtratından bir başka şey beklerdim. Ama sen değerli cevheri, necasetin içerisine attın.

Muhakkak biz, Allah’ın kullarıyız ve nihayet ona döneceğiz.”

Diyanet

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı