Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,5413
EURO
10,0531
ALTIN
482,63
BIST
1.418
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Az Bulutlu
29°C
Bursa
29°C
Az Bulutlu
Cumartesi Parçalı Bulutlu
33°C
Pazar Parçalı Bulutlu
29°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
35°C
Salı Parçalı Bulutlu
33°C
SON DAKİKA

Homoseksüellik Yapan Kimsenin Tövbesi

11.04.2020
0
A+
A-

Livata eylemine maruz kalmış kişinin cennete girip giremeyeceği konusunda alimler, Şeyhulislam’ın aktardığı iki farklı görüş dile getiröişlerdir.

Cennete giremeyeceği görüşünü benimseyenler bazı deliller ileri sürmüşlerdir bu bu delillerin bir kısmı şunlardır:

Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur: Veled-i zina olan kimse cennete giremeyecektir.

İşlenen zinada hiçbir suçu olmadığı ama pis bir nuteden yaratılmış olduğu için her türlü şerrin ve çirkefliğin mahalli olarak kabul edildiği ve hiçbir surette hayra mahal olmaya layık görülmediği halde veled-i zinanın durumu böyleyken, haram üzere yetişmiş bedene cehennem ateşi daha evla iken haram nutfeden yaratılmış olan beden hakkında ki durum kim bilir nasıldır?

Şöyle söylemişlerdir:

Livata fiilinde meful konumunda olan kişi veled-i zinadan daha şerli, daha alçak, daha çirkef ve daha ahlaksız durumdadır. Hiçbir hayırda muvaffak olmaması, hayırla arasına engel konulması böyle bir kimse için yakışık alan bir haldir.Her hayır işleme durumunda o hayrı ifsat edecek bir şeyi Allah, ceza olarak ona musallat eder. Küçük iken bu halde nadir olarak gördüğünüz kimseler büyüdüklerinde daha şerli olurlar. Ne yararlı ilme ne salih amele, ne de samimi tövbeye muvaffak kılınırlar.

Bu meselede ki tahkik şöyledir:

Böyle bir imtihana tabi tutulan kimse tövbe eder ve içtenlikle Allah’a yönelir de samimiyetle tövbe etme imkanı, salih amel işleme imkanı kendisine bahşedilirse, büyüklüğünde ki hali küçüklüğünde olan halinden daha hayırlı olursa, işlediği kötülükleri iyiliklerle değiştirirse, üzerindeki utanç kirlerini türlü itat ve ibadetlerle arındırırsa, gözünü ve namusunu haramdan korursa, davranışlarında dürüstlükten ayrılmazsa, böyle bir kimse mağfirete mazhar olup cennetliklerden olur. Çünkü Allah bütün günahları bağışlar.

Tevbe, Allah’a şirk koşmaya, Peygamberlerini, veli kullarını katletmeye, sihre, küfre vs günahlara varıncaya kadar her türlü günahı silip yok ettiğine göre, zina günahını giderme konusunda da yetersiz kalmayacaktır.

Allah Tealanın hikmeti, ilahi bir adalet ve lütuf olarak istikrar bulduğuna göre; günahtan tövbe eden kimse adeta hiçbir günahı kalmamış gibidir.

Allah Teala şirkten, adam öldürmekten ve zina günahından tövbe eden kimse lehine olmak üzere kötülüklerini iyiliklere değiştirme garantisi vermiştir. Bu hüküm hangi günahtan olursa olsun tevbe eden herkesi kapsayan genel bir hükümdür.

Allah Teala şöyle buyurmuştur:

Dek ki: Ey kendilerinin aleyhine haddi aşan kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin. Şüphesiz Allah bütün günahları affeder. Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir (Zümer 53)

Hiçbir günah bu genel hükmün dışında değildir. Fakat bu hüküm, özellikle tevbe eden kimseler hakkındadır.

Livata fiilinde meful konumunda olan kimse, büyüklüğünde, küçüklüğünde olduğundan daha şerli bir durumdaysa, yani samimi bir şekilde tevbe etmeye ve salih bir amel işlemeye muvaffak olamadıysa, yitirdiklerini telafi etmeye, benliğinde ölümüne sebep olduğu şeylerin ihyasına muvaffak olamadıysa, kötülükleri iyiliklerle değiştiremediyse, işlediği amelin olumsuz bir neticesi olarak ölüm anında kendisini cennete sokacak olan bir sona erişmekten oldukça uzaktır. Çünkü Allah kötülüğü bir başka kötülük ile cezalandırır. İşlenen kötülüklerin kötülükle cezalandırılmaları suretiyle cezası katlanarak artar. Benzer şekilde Allah Teala iyiliği de başka bir iyilik ile mükafatlandırır.

Kaynak: İbnu’l Kayyım el-Cevziyye / ed-Dua ve’d Deva (Kalbin İlacı) / bkz: 342-344

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.