Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,2364
EURO
10,0327
ALTIN
484,91
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Gök Gürültülü
28°C
Bursa
28°C
Gök Gürültülü
Pazar Sağanak Yağışlı
21°C
Pazartesi Az Bulutlu
23°C
Salı Az Bulutlu
23°C
Çarşamba Az Bulutlu
24°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Covid-19 Sayesinde İnsanın Kendisi ile Yüzleşmesi
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?

Hud Süresi Tefsiri & İbn Kesir

04.01.2021
0
A+
A-

Hud Süresi 7 Ayet: O, hanginizin amelinin daha güzel olacağı hususunda sizi imtihan etmek için…….

Hud Süresi 7 Ayet Tefsiri: Ayette ‘hanginizin ameli daha çok olacağı’ değil; ‘hanginizin amelinin daha güzel olacağı’ buyrulmaktadır. Bir ameli sadece Aziz ve Celil olan Allah için yapılmadıkça ve Resulüllah (s.a.v)’in şeriatına uygun olmadıkça güzel olamaz. Bir amel iki şarttan birini bulundurmazsa geçersiz olur ve boşa gider.

Hud Süresi 9-11 Ayet: Eğer insana tarafımızdan bir rahmet tattırır da sonra bunu ondan çekip alırsak, tamamen ümitsiz ve nankör olur. Eğer kendisine dokunan bir zarardan sonra ona bir nimet tattırırsak, elbette ‘Kötülükler benden gitti’ der. O gerçekten şımarıktır, kibirlidir. Ancak sabredip güzel iş yapanlar böyle değildir. İşte onlar için bir bağış ve bir büyük mükafat vardır

Hud Süresi 9-11 Ayet Tefsiri: Resulüllah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: ‘Canımı elinde tutan Allah’a yemin olsun ki, kendisine batan bir dikene varıncaya kadar müminin başına herhangi bir dert, keder, yorgunluk ve hastalık gelirse, Allah (c.c) onlarla onun bazı hatalarını siler. Şayet sabrederseniz.

Başka bir hadis-i şeriflerinde ise; ‘Canımı elinde tutan Allah’a yemin olsun ki, Allah (c.c) mü’mine her ne takdir ederse mutlaka onun için hayırlı olur. Eğer bir nimet gelirse şükreder ki bu onun için hayırlı olur. Başına bir musibet gelirse sabreder ki bu da onun için hayırlı olur. Bu,mümin dışında hiç kimse için değildir.

Hud Süresi 45-47 Ayet: Nuh Rabbine dua edip dedi ki: Ey Rabbim! Şüphesiz oğlum da ailemdendir. Senin vaadin ise elbette haktır. Sen hakimler hakimisin. Allah buyurdu ki: Ey Nuh! O asla senin ailenden değildir. Çünkü o, salih olmayan bir amel sahibi idi. O halde hakkında bilgin olmayan bir şeyi benden isteme! Ben sana cahillerden olmamanı tavsiye ederim!. Nuh dedi ki: Ey Rabbim! Ben hakkında bilgin olmayan şeyi senden istemekten sana sığınırım. Eğer beni bağışlamaz ve merhamet etmezsen, ben ziyana uğrayanlardan olurum.

Hud Süresi 45-47 Ayet Tefsiri: Bu ayetler Nuh (a.s)’ın boğulan oğlunun durumunu öğrenmek ve onun hakkında bilgi almak için sorduğu soruyu ele alıyor: ‘Nuh Rabbine dua edip dedi ki: Ey Rabbim! Şüphesiz oğlum da ailemdendir. Senin vaadin ise elbette haktır. Sen hakimler hakimisin’. Yani bana aile efradımın kurtulacağını vaad etmiştin. Senin vaadin ise haktır, ondan dönme olmaz. Sen de hüküm verenlerin de en iyi iken, o nasıl boğuldu? Allah buyurdu ki: ‘Ey Nuh! O asla senin ailenden değildir’. Yani o kurtulacaklarını vaat ettiğim ailenden değildir. Çünkü ben sana ailenden iman edenlerin kurtulacağını vaat ettim. O yüzden Allah (c.c) başka bir ayette şöyle buyurur:  “…. bir de, içlerinden,daha önce kendisi aleyhinde hüküm verilmiş olanların dışındaki aileni gemiye al (1)”

Nuh (a.s)’ın bu oğlu da kafir olmasından ve babası Allah’ın peygamberi Nuh (a.s)’a karşı gelmesinden dolayı daha önce hakkında boğulma hükmü verilenlerdendi. Birçok imam bu ayetin tefsirinde, onun Nuh (a.s)’ın oğlu değil (karısının) zinadan olma olduğunu söyleyenlerin hatalı olduğunu belirtmişlerdir.

Hud Süresi 52 Ayet: Ey kavmim! Rabbinizden bağış dileyin; sonra da O’na tevbe edin ki, üzerinize göğü bol bol göndersin ve kuvvetinize kuvvet katsın. Günahkarlar olarak yüz çevirmeyin.

Hud Süresi 52 Ayet Tefsiri: Bir hadis-i şerifte buyrulmuştur ki: ‘Kim istiğfara devam ederse Allah (c.c) onun her sıkıntısına ferahlık, her darlığına genişlik verir ve onu ummadığı yerden rızıklandırır.

Hud Süresi 69-70- Ayet: Andolsun ki elçilerimiz İbrahim’e müjde getirdiler de ‘Selam’ dediler. O da ‘Selam’ dedi ve çok geçmeden kızartılmış bir buzağı getirdi. Ellerini yemeğe uzatmadıklarını görünce onları yadırgadı ve onlardan kalbine korku girdi. Dediler ki: Korkma! Biz Lut kavmine gönderildik

Hud Süresi 69-70- Ayet Tefsiri: ‘Ellerini yemeğe uzatmadıklarını görünce onları yadırgadı’ çünkü onların yemek yeme diye bir meseleleri yoktur. Arzulamaz ve yemezler. Bu yüzden İbrahim (a.s) onları, getirdiği yiyeceklerden yüz çevirmiş ve hiç dokunmamış olarak gördü. Öyle görünce de onları yadırgadı ‘ve onlardan kalbine korku girdi’

Süddi der ki: Allah (c.c) Lut (a.s)’a gönderdiğinde melekler genç erkekler görünümünde yürüyerek geldiler ve İbrahim (a.s)’ın evine inip konuğu oldular. İbrahim (a.s) onları görünce onlara karşı bir saygı ve korku hissetti ‘Hemen ailesinin yanına giderek semiz bir dana (kebabı) getirmişti (2)’. İbrahim (a.s) danayı kesti, sonra güneşte ısınmış taş üzerinde kızarttı ve onlara getirip yanlarına oturdu. İbrahim (a.s) yemeği onlara yaklaştırıp ‘Neden yemiyorsunuz’ dedi. ‘Ey İbrahim! Biz yiyeceği ancak ücretini öder de yeriz’ dediler. İbrahim (a.s) ‘Bunun ücreti vardır’ dedi. Ücreti nedir dediler? İbrahim (a.s)’da: Başında besmele çeker sonunda hamd edersiniz dedi. Bunun üzerine Cebrail (a.s), Mikail (a.s)’a bakıp: Bu Rabb’inin halili olmayı hak etmiştir dedi.

Hud Süresi 108 Ayet: Mutlulara gelince, onlar da cennettedirler. Rabbinin dilediği hariç, gökler ve yer durdukça onlar da orada ebedi kalacaklardır. Bu nimetler bitmez, tükenmez bir lütuftur.

Hud Süresi 108 Ayet Tefsir: Bir hadis-i şeriflerinde Resulüllah (s.a.v) buyurmuştur ki;

‘Ölüm çok güzel bir koç görünümünde getirilip cennet ile cehennem arasında kesilir. Sonra da şöyle denir: ‘Ey cennet halkı! Sonsuzluk var, ölüm yok. Ey cehennem halkı! Sonsuzluk var ölüm yok’

‘Onlara şöyl denir: Ey cennet halkı! Siz burada yaşayacak, asla ölmeyeceksiniz. Hep genç kalacak, asla yaşlanmayacaksınız. Sağlıklı kalıp asla hastalanmayacaksınız. Nimetler içinde yaşayacak asla yokluk görmeyeceksiniz’

Hud Süresi 114 Ayet: …Şüphesiz iyilikler kötülükleri giderir….

Hud Süresi 114 Ayet Tefsiri= ‘Şüphesiz iyilikler kötülükleri giderir’ yani yapılan iyilikler geçmişteki günahları siler, yok eder.

Resulüllah (s.a.v) buyurmuştur ki:

Hiç bir Müslüman yoktur ki bir günah işlesin, ardından abdest alıp iki rekat namaz kılsın da günahı bağışlanmasın’ Yani işlediği günah bağışlanır.

‘Şüphesiz her namaz kendinden önceki hatayı siler.

‘Namazlar, aralarında işlenen kusurlara kefaret kılındı. Zira Allah (c.c): ‘Şüphesiz iyilikler kötülükleri giderir’ buyurmuştur.

‘Kim benim bu abdestim gibi abdest alır, sonra kalkıp öğle namazını kılarsa onunla sabah namazı arasında yapılanlar bağışlanır. Sonra ikindi namazını kılarsa onunla öğle arasındaki yaptığı hatalar bağışlanır. Sonra akşam namazını kılarsa onunla ikindi namazı arasındaki hataları bağışlanır. Sonra yatsı namazını kılarsa onunla akşam namazı arasındaki hataları bağışlanır. Sonra belki de geceyi rahat ve nimet içinde geçirir. Sonra kalkıp abdest alır ve sabah namazını kılarsa onunla yatsı arasındaki günahları bağışlanır. İşte bunlar günahları silen iyiliklerdir.

Not: Daha detaylı bilgi için İbn Kesir 5.Cilt 417-514 sayfaları arasına bakabilir

Kaynak: İbn Kesir / Tefsiru’l Kur’an’il Azim / C: V / bkz: 423-503

(1-Mü’minun 27) (2-Zariyat 26)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.