Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,2364
EURO
10,0327
ALTIN
484,91
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Gök Gürültülü
28°C
Bursa
28°C
Gök Gürültülü
Pazar Sağanak Yağışlı
21°C
Pazartesi Az Bulutlu
23°C
Salı Az Bulutlu
23°C
Çarşamba Az Bulutlu
24°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Covid-19 Sayesinde İnsanın Kendisi ile Yüzleşmesi
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?

Hümeze Süresi Abdülkadir Geylani Tefsiri

22.11.2020
0
A+
A-

Tevhit ve yakin sırlarını keşfetmeye çalışan muvahhitlere şu hakikat gizli kalmaz;


Şüphesiz ki insanın dini yönden tekamülü, Allah Tealanın ahlakı ile ahlaklanmaya ve onun adabı ile edeplenmeye bağlıdır. Muradı ve talebi Hak olanların; öncelikle zahirlerini, dış alemlerini nebevi şeriat ile, ışığını nübüvvet ve velayet kandillerinden alan Mustafavi (Hz Mustafa’nın getirdiği) kanunlar ile bezemesi gerekir. Batınlarını, iç alemlerini ise, fıtri kabiliyetleri ölçüsünce kendilerine gelen gaybi hitaplar ve ledünni ilhamlar ile donatmaları gerekir. Bunlardan yüz çeviren, onlarla kendisini donatmayan kimselerin ahirette alacakları bir nasipleri yoktur.

İşte bundan dolayıdır ki Cenab-ı Hak,bu sürede inayet (ezeli ve ilahi yardım) ve tevfik (Hak tarafından verilen başarı) erbabını adab kazanmaları, güzel ahlak ile bezenmeleri ve kemal vasıflarıyla donanmalarını, kendisine ve kullarına karşı kötü edepli olan, gaflet ve dalalet sahibi kimseleri kötüleyip yermek ve onların kendi katındaki kötü durumlarına işaret etmek suretiyle teşvik etmekte ve gayrete getirmektedir. Süreye besmeleyle başladıktan sonra şöyle buyurmaktadır;

Bütün arkadan çekiştirenlere, kaş göz işareti yaparak alay edenlere yazıklar olsun (Hümeze 1)’

Hangi toplumdan ve toplumun hangi seviyesinden olursa olsun, insanlar arasında gıybet ile dolaşarak, bu kötü huyu kendisinde artık bir karakter halini almış, ayrılmaz bir vasfı haline gelmiş olan (hümeze) ve insanlara her türlü iftirayı atan, onlara her türlü günah ve çirkinliği yakıştıran (lümeze) herkese çok büyük yazıklar olsun. Allah onu kahretsin. Böyle davranan kimseyi bu kötü huyu, bu aşağılık fiile iten ve cesaretlendiren şey, onun servetinden, mal ve mülkünden, makamından ve toplum içindeki ona göre itibarlı yerinden başka bir şey değildir.

İşte ”O, bir mal biriktirdi.Etrafındaki yar ve yardakçılarının meyillerinin aktığı dünyevi, adi ve gösterişli bir mal topladı.’Ve onu sayıp durdu (Hümeze 2)’. ‘Malının kendisini baki kılacağını zannediyor (Hümeze 3)’.

Yani, malının bir gün kaybolup gideceğini, yok olacağını düşünmeden, kendisini dünyada sonsuza dek kalmayı sağlayacağını sanıyor. Özetle, malı-mülkü, makam ve mevkisi kendisini öyle aldatmış ki, dünyada sonsuza dek kalma hayallerine kapılmış.

Cenab-ı Hak sonra şöyle buyurmaktadır; Onu bu hatalı görüşüne, aldanmasına ve yanılgısına bir ret olmak üzere; ‘Hayır !’. Yani,dünyada sonsuza kadar kalma onun için nasıl mümkün olur!. Kaldı ki o, kıyamet günü: ‘Hutame’ye atılacak (Hümeze 4)’. İçerisine atılan her şeyi parça pinçik edip eriten ateşe atılacak.

Daha sonrada Cenab-ı Hak olayın korkunçluğunu ortaya koymak için soru-cevap metodunu kullanarak şöyle buyurmaktadır:

Hutamenin ne olduğunu sana ne bildirebilir ? (Hümeze 5)’. Ona azap etmek için hazırlanmış olan Hutamenin ne olduğunu sen nereden bileceksin? Cenab-ı Hak şu buyruğuyla da onun korkunçluğunu tefsir etmektedir: ‘Allah’ın tutuşturulmuş ateşidir (Hümeze 6)’. O ateş, ‘Yüreklere işler (Hümeze 7)’.

Onun yakıcılığı ve elemi sadece bedenin dışına işlemez, bilakis ciğerlere kadar ulaşır. bedenin en iç hücrelerine kadar varır Bunun sebebi de, kaş göz işareti yaparak insanlarla alay etmeye, onların ardından gıybet ederek iftiralar atmaya denk olması içindir. Böylece Hutame (ateş) insanların dışlarını da içlerini de kapsar.

Kısaca

Şüphesiz ki o‘, yani tutuşturulmuş olan ilahi ateş, ‘Onların üzerine kapatılacaktır (Hümeze 8)’. Onların üzerini kuşatacak, her tarafını çepeçevre saracaktır. O zaman onlar aynı zamanda elleri ve ayakları bağlanmış bir vaziyette olacaklar. ‘Uzun uzun direkler arasındadırlar (Hümeze 9)’. Uzun ve sağlam direklere boyunlarından zincirlerle bağlanacaklar. İyi bilinmelidir ki, bu zincirler, onları bu maddi dünyaya bağlayan emellerden ve kuruntulardan başka bir şey değildir.

Hümeze Süresinin Hatimesi


Ey kahr ve gazab-ı ilahiden kalbi tir tir titreyen ve korkan muvahhid Muhammedi ! Burada senin üzerine düşen vazife şudur;

Bütün huy ve davranışlarında mutedil olmalısın. İnsanlar içinde halim selim bir şekilde yaşamalısın. Onlara karşı davranışlarında her türlü gösteriş ve husumetten uzak durmalısın. Onlara muhalefetle değil, muvafakatla davranmalısın. Onlara karşı fiillerinde hiçbir nifak ve zorluk olmamalıdır.

Kısaca;

Her şeyde onları kendine tercih etmelisin. Elinden geldiğinde kendinin değil onların menfaatini gözetmelisin. Zira unutma ki, onların menfaatini tercih edip gözetmen,seni Hakk’ın menfaatini ve Hak tarafını gözetmene ve Hakk’ı tercih etmene vesile olacaktır. Cenab-ı Hak sana nasıl güzellikle davranıyorsa, sen de insanlara öylece güzel davran ki, muhsinlerden olasın. Yakin yani ölüm gelinceye kadar, her anında Allah’a kulluk et..

Kaynak: Abdülkadir Geylani / Geylani Tefsiri / C:VI / bkz: 530-532

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.