enflasyon emeklilik ötv döviz akp chp mhp
DOLAR
7,8081
EURO
9,3426
ALTIN
447,16
BIST
1.284
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Çok Bulutlu
17°C
Bursa
17°C
Çok Bulutlu
Salı Yağışlı
10°C
Çarşamba Hafif Yağmur
12°C
Perşembe Çok Bulutlu
16°C
Cuma Parçalı Bulutlu
18°C
SON DAKİKA
Namazın Farz Kılınmasındaki Hikmetler
Namazı Cem Etmek ve Şartları
Namazda Yapılan Hareketlerin Anlamları
Namazın Önemi
Baloncu ve Çocuğun Hikayesi
Namaz Kılmayan Birisi Nasıl Ölür?
Saatte Ne Kadar Kazanıyorsun?
Namaz ve Çocuk Eğitimi
Namaz Kılanı Güldürmek Günah mıdır?
Türkçe-Arapça Ezan Sözleri ve Anlamları
İş Yerinde Namaz Kılmak
Kadınların Camiye Gitmesi ve Cemaatle Namaz Kılması Caiz midir
Acının Sakladığı Hediyeler
Namaz Kılarken Kadınların Tesettürü Nasıl Olmalıdır?
Namaz Kılarken Yapılması ve Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
Doğru Cevap
Seviyeni Yükselt
Ey Cemaat…!
Karanlıkta ki Fil(m)
Öfkelenince Neden Bağırırız?
İslam’i Değerlere Göre Cinsel Yaşam ve Sınırları
Zina Etmek, Zinaya Giden Yollar ve Sebepleri, Zina Edenlerin Cezaları
Zina Nedir?
Cinsel İlişkide Heyecan Yaratmak, Orgazm Olmak ve Etmek
Ters İlişkiye Girmek
Mastürbasyonun (Kendini Tatmin Etmenin) Zararları
Cinsel İlişkiye Girmek
Mastürbasyon Günah mıdır?
Acı Çektirerek Cinsel ilişkiye Girmek
Kurtuluşa Ermek ve Allah’ın Hoşnutluğunu Kazanmak mı İstiyorsun?
Hamden Kesiran Tayyiben Mübareken Fih
Zina Cezası ve Uygulaması İçin Gerekli Şartlar
Mastürbasyon Caiz mi?
Emanet ve Şükür
Bozuk Simit Paralarıyla Cenneti Satın Almak
Allah Dostlarının Namazı Nasıldır?
Allah’tan Utanmıyor musunuz?
Evladım..! Bu Sözlerim Sana. Bunları İyi Belle
Erkek İmam Kadına Namaz Kıldırabilir mi?
İşveren Namaza İzin Vermiyorsa Nasıl Hareket Etmeliyiz?
Namaz Kılarken Duaları Şaşırmanın Hükmü Nedir?
Necaset Namaza Engel mi?
Abdestini Tutamayan Kişi Nasıl Namaz Kılar?
Sabır ve Namaz
Namaz Kılmadığı Halde Abdestli Olan Kişiye Sevap Var Mıdır?

Hümeze Süresi Abdülkadir Geylani Tefsiri

22.11.2020
0

Tevhit ve yakin sırlarını keşfetmeye çalışan muvahhitlere şu hakikat gizli kalmaz;


Şüphesiz ki insanın dini yönden tekamülü, Allah Tealanın ahlakı ile ahlaklanmaya ve onun adabı ile edeplenmeye bağlıdır. Muradı ve talebi Hak olanların; öncelikle zahirlerini, dış alemlerini nebevi şeriat ile, ışığını nübüvvet ve velayet kandillerinden alan Mustafavi (Hz Mustafa’nın getirdiği) kanunlar ile bezemesi gerekir. Batınlarını, iç alemlerini ise, fıtri kabiliyetleri ölçüsünce kendilerine gelen gaybi hitaplar ve ledünni ilhamlar ile donatmaları gerekir. Bunlardan yüz çeviren, onlarla kendisini donatmayan kimselerin ahirette alacakları bir nasipleri yoktur.

İşte bundan dolayıdır ki Cenab-ı Hak,bu sürede inayet (ezeli ve ilahi yardım) ve tevfik (Hak tarafından verilen başarı) erbabını adab kazanmaları, güzel ahlak ile bezenmeleri ve kemal vasıflarıyla donanmalarını, kendisine ve kullarına karşı kötü edepli olan, gaflet ve dalalet sahibi kimseleri kötüleyip yermek ve onların kendi katındaki kötü durumlarına işaret etmek suretiyle teşvik etmekte ve gayrete getirmektedir. Süreye besmeleyle başladıktan sonra şöyle buyurmaktadır;

Bütün arkadan çekiştirenlere, kaş göz işareti yaparak alay edenlere yazıklar olsun (Hümeze 1)’

Hangi toplumdan ve toplumun hangi seviyesinden olursa olsun, insanlar arasında gıybet ile dolaşarak, bu kötü huyu kendisinde artık bir karakter halini almış, ayrılmaz bir vasfı haline gelmiş olan (hümeze) ve insanlara her türlü iftirayı atan, onlara her türlü günah ve çirkinliği yakıştıran (lümeze) herkese çok büyük yazıklar olsun. Allah onu kahretsin. Böyle davranan kimseyi bu kötü huyu, bu aşağılık fiile iten ve cesaretlendiren şey, onun servetinden, mal ve mülkünden, makamından ve toplum içindeki ona göre itibarlı yerinden başka bir şey değildir.

İşte ”O, bir mal biriktirdi.Etrafındaki yar ve yardakçılarının meyillerinin aktığı dünyevi, adi ve gösterişli bir mal topladı.’Ve onu sayıp durdu (Hümeze 2)’. ‘Malının kendisini baki kılacağını zannediyor (Hümeze 3)’.

Yani, malının bir gün kaybolup gideceğini, yok olacağını düşünmeden, kendisini dünyada sonsuza dek kalmayı sağlayacağını sanıyor. Özetle, malı-mülkü, makam ve mevkisi kendisini öyle aldatmış ki, dünyada sonsuza dek kalma hayallerine kapılmış.

Cenab-ı Hak sonra şöyle buyurmaktadır; Onu bu hatalı görüşüne, aldanmasına ve yanılgısına bir ret olmak üzere; ‘Hayır !’. Yani,dünyada sonsuza kadar kalma onun için nasıl mümkün olur!. Kaldı ki o, kıyamet günü: ‘Hutame’ye atılacak (Hümeze 4)’. İçerisine atılan her şeyi parça pinçik edip eriten ateşe atılacak.

Daha sonrada Cenab-ı Hak olayın korkunçluğunu ortaya koymak için soru-cevap metodunu kullanarak şöyle buyurmaktadır:

Hutamenin ne olduğunu sana ne bildirebilir ? (Hümeze 5)’. Ona azap etmek için hazırlanmış olan Hutamenin ne olduğunu sen nereden bileceksin? Cenab-ı Hak şu buyruğuyla da onun korkunçluğunu tefsir etmektedir: ‘Allah’ın tutuşturulmuş ateşidir (Hümeze 6)’. O ateş, ‘Yüreklere işler (Hümeze 7)’.

Onun yakıcılığı ve elemi sadece bedenin dışına işlemez, bilakis ciğerlere kadar ulaşır. bedenin en iç hücrelerine kadar varır Bunun sebebi de, kaş göz işareti yaparak insanlarla alay etmeye, onların ardından gıybet ederek iftiralar atmaya denk olması içindir. Böylece Hutame (ateş) insanların dışlarını da içlerini de kapsar.

Kısaca

Şüphesiz ki o‘, yani tutuşturulmuş olan ilahi ateş, ‘Onların üzerine kapatılacaktır (Hümeze 8)’. Onların üzerini kuşatacak, her tarafını çepeçevre saracaktır. O zaman onlar aynı zamanda elleri ve ayakları bağlanmış bir vaziyette olacaklar. ‘Uzun uzun direkler arasındadırlar (Hümeze 9)’. Uzun ve sağlam direklere boyunlarından zincirlerle bağlanacaklar. İyi bilinmelidir ki, bu zincirler, onları bu maddi dünyaya bağlayan emellerden ve kuruntulardan başka bir şey değildir.

Hümeze Süresinin Hatimesi


Ey kahr ve gazab-ı ilahiden kalbi tir tir titreyen ve korkan muvahhid Muhammedi ! Burada senin üzerine düşen vazife şudur;

Bütün huy ve davranışlarında mutedil olmalısın. İnsanlar içinde halim selim bir şekilde yaşamalısın. Onlara karşı davranışlarında her türlü gösteriş ve husumetten uzak durmalısın. Onlara muhalefetle değil, muvafakatla davranmalısın. Onlara karşı fiillerinde hiçbir nifak ve zorluk olmamalıdır.

Kısaca;

Her şeyde onları kendine tercih etmelisin. Elinden geldiğinde kendinin değil onların menfaatini gözetmelisin. Zira unutma ki, onların menfaatini tercih edip gözetmen,seni Hakk’ın menfaatini ve Hak tarafını gözetmene ve Hakk’ı tercih etmene vesile olacaktır. Cenab-ı Hak sana nasıl güzellikle davranıyorsa, sen de insanlara öylece güzel davran ki, muhsinlerden olasın. Yakin yani ölüm gelinceye kadar, her anında Allah’a kulluk et..

Kaynak: Abdülkadir Geylani / Geylani Tefsiri / C:VI / bkz: 530-532

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.