Hz Ali'nin Sözleri

Hz Ali Sözleri 11. Bölüm

Söylemedikçe, söz senin ipine bağlıdır. Onu söyledikten sonra sen onun ipine bağlı olursun. Altınını ve gümüşünü sakladığın gibi dilini de sakla! Nice sözler vardır ki, bir nimeti gasp etmiş ve bir cezayı cezp etmiştir.

Çocuğun babası üzerinde hakkı vardır; babanın da çocuğu üzerinde hakkı vardır. Babanın çocuk üzerindeki hakkı; Münezzeh olan Allah’a isyan hariç her şeyde ona itaat etmesidir. Çocuğun babası üzerindeki hakkı; ona güzel bir isim vermesi, güzel terbiye etmesi ve Kur’an öğretmesdir.

Kim gizlisini ıslah ederse, Allah onun açığını ıslah eder. Kim dini için çalışırsa, Allah dünyasının işi için ona yeter. Kim kendisiyle Allah arasındakini güzel yaparsa Allah onunla insanlar arasındakini güzel yapar.

Zühdün hepsi Kur’an’dan iki kelimenin arasındadır: Münezzeh olan Allah: ‘(Allah bunu) elinizden çıkana üzülmeyesiniz ve Allah’ın size verdiği nimetlerle şımarmayasanız diye açıklamaktadır (Hadid 23)’ buyurmaktadır.

Geçen için üzülmeyen ve gelecek olan için sevinmeyen kişi, zühdü iki yönüyle almıştır.

Kulun iki haslete güvenmemesi gerekir. Sağlık ve zenginlik. Sağlıklıyken birden hastalandığını; zenginken birden fakirleştiğini görürsün.

Allah yolunda şehit olan mücahid, (günah işlemeye) gücü yettiği halde kaçınan kimseden daha büyük mükafat sahibi değildir. İffetli kişi neredeyse, Meleklerden bir melek olacaktı.

Dostların üç çeşit, düşmanların da üç çeşittir: Dostların,dostun,dostunun dostu ve düşmanının düşmanıdır.Düşmanların ise düşmanın, dostunun düşmanı ve düşmanının dostudur.

Hz Ali oğlu Hz Hasan’a şöyle nasihat etmiştir;
Söyleyene değil, söylediği şeylere bak. Menfaata dayanmayanların dışında bütün dostluklar bir yerde kesilmeye mahkumdur

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı