Hz Ali'nin Sözleri

Hz Ali Sözleri 6. Bölüm

sponsor

► Bilmiş olun ki, riyanın küçüğü şirktir. Heva ehliyle oturup kalkmak, imanın unutulduğu yer ve şeytanın huzurunda olmaktır. Yalandan sakının, zira yalan imandan uzaktır. Doğru söyleyen kişi, kurtuluşun ve keremin siperindedir. Yalancı ise düşülecek yerde ve aşağılık bir durumdadır. Birbirinize haset etmeyin, zira buğz her türlü hayır ve bereketi yok eder. Biliniz ki emel aklı gaflete düşürür, zikri unutturur. Emeli yalanlayın; çünkü o kandırıcı, sahibi ise kandırılmıştır

► Oğlu Hz Hasan’a söylediği bir söz; Ey oğulcuğum! Benden, onlarla birlikte yaptıklarının sana zarar veremeyeceği dört şeyi ezberle.

Zenginliğin en büyüğü akıl,

Fakirliğin en büyüğü ise ahmaklıktır.

Kişinin kendini beğenmesi, en büyük yalnızlıktır.

En asil soy güzel ahlaktır.

Ey oğulcuğum!

Ahmakla arkadaşlıktan sakın! O sana faydalı olmak isterken zarar verir. Cimriyle arkadaşlıktan sakın! O, en çok ihtiyaç duyduğun şeyi senden uzaklaştırır. Günahkarlarla arkadaşlıktan sakın! Seni ucuz şey karşılığında satar. Yalancıyla arkadaşlıktan sakın! O sana uzağı yakınlaştıran, yakını da uzaklaştıran serap gibidir.

► Yeryüzünde Allah’ın azabından iki eman vardı. Birisi kaldırıldı, diğeri ise aşağınızdadır. Ona sımsıkı tutunun. Kaldırılan eman Resulüllah’ tır. Kalan eman ise tövbedir. Yüce Allah ‘Halbuki, sen onların içinde iken Allah onlara azap edecek değildir ve onlar mağfiret dilerken de Allah onlara azap edici değildir (Enfal’33)’ buyurur.

► Bir cenazenin arkasından gittiği sırada bir adamın güldüğünü duyunca şöyle dedi: Sanki dünyada ölüm bizden başkasına yazılmış; sanki hak, ( görev ve sorumluluk) bizden başkası için sorunlu kılınmış; sanki gördüğümüz ölüler kısa süre sonra bize dönecek yolculardır. Onları kabirlerine indiriyoruz;s anki onlardan sonra ebedi olarak kalıcıyız gibi miraslarını yiyoruz. Sonra erkek-kadın her nasihat edeni unuttuk ve bize her afet atıldı.

Hz Ali Resimli Sözleri-5

 

Bakara Süresi 4-5 ve 6. Ayetin Meali ve Tefsiri

Hz Ali’nin En Güzel Sözleri

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı