Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,3240
EURO
10,0979
ALTIN
490,36
BIST
1.440
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Az Bulutlu
24°C
Bursa
24°C
Az Bulutlu
Perşembe Az Bulutlu
28°C
Cuma Az Bulutlu
28°C
Cumartesi Az Bulutlu
29°C
Pazar Gök Gürültülü
24°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Covid-19 Sayesinde İnsanın Kendisi ile Yüzleşmesi
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?

Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı

10.01.2021
0
A+
A-

Hz ali bir vaazında diyor ki; Mahlukatı yoktan var edip geceyi gündüzden ayıran ve kabirlerinde bulunanları diriltip haşre gönderecek olan Allah Teala’ya hamd ederim Şehadet ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur ve Muhammed’de O’nun kulu ve Resulü’dür.

Size Allah’ın takvasını (emir ve yasaklarına uyup azabından korunmanızı) tavsiye ediyorum.

Allah’a götürecek araçların en üstünü imandır; Allah yolunda cihad ve ihlas kelimesidir. Çünkü bu insanın fıtratında bulunmaktadır. Namazı kılmaktır; çünkü din namazdan ibarettir. Zekatı vermektir; çünkü zekat dinin farizalarından biridir. Ramazan’da oruç tutmaktır; çünkü bu insanı Allah’ın azabından koruyan bir kalkandır. Hacca gidip Kabe’yi ziyaret etmektir; çünkü hac fakirliği önleyici ve günahları silip süpürücü bir ameldir. Sıla-i rahim yapmaktır (akrabalık haklarını gözetmektir); çünkü bu malı çoğaltır, eceli geciktirir, aile bağlarını güçlendirir.

Gizli olarak sadaka vermektir; çünkü bu Allah’ın gazabını söndürür ve hatalara kefaret olur. Bir de iyilik yapmaktır; çünkü bu insanı kötü ölümlerden ve düşüşlerden korur

Ey İnsanlar !

Allah’ın zikrine dalınız; zira bu zikirlerin ve sözlerin en güzelidir. Allah Tealanın muttakilere vadettiği şeyleri can-u gönülden isteyiniz; çünkü O’nun va’di en doğru bir vaattir. Hz. Peygamberin izinden gidiniz; çünkü onun yolu yolların en üstünüdür. Onun sünnetiyle amel edip bundan ayrılmayınız; çünkü onun sünneti sünnetlerin en üstünüdür.

Allah’ın kitabını öğreniniz; çünkü o sözlerin en üstünüdür. Din ve Kur’an hususunda bilgi sahibi olmaya çalışınız; çünkü o kalplerin baharıdır. Kalplerinizdeki hastalıklar için Kur’an’dan şifa arayınız; çünkü bu hastalıklar için tek şifa kaynağı odur. Kur’an-ı güzelce okuyunuz; çünkü o kıssaların en güzelidir. Yanınızda okunduğunda onu can kulağıyla dinleyiniz ki Allah’ın rahmetini elde edebilesiniz. Hidayete ermek istiyorsanız ondan öğrendikleriniz ile amel ediniz.

İlmiyle amil olmayan (amel etmeyen) bir alimin, cehaleti sebebiyle dalalete düşen cahilden hiç bir farkı yoktur. Hatta böyle bir alim cehalet içerisinde şaşkın şaşkın dolaşmakta olan cahilden daha fazla pişmanlık duyacaktır. Aleyhindeki şeyler cahilinkinden daha çoktur. Bunların ikisi de saptırılmış ve helak olmuşlardır.

Ey İnsanlar !

Batıl inançlardan uzak durunuz ki sizi şüpheye düşürmesin. Şüpheye kapıldığınızda ise inkara ve küfre sapmış olursunuz. Nefislerinize uyup hak hususunda gaflet göstermeyiniz; aksi takdirde zarara uğrarsınız. Sizden kendisini en çok sevenler, Rabb’ine en fazla itaat edenlerinizdir. Kendi nefsini en çok aldatanınız ise Rabb’ine en çok isyan edenininizdir.

Allah’a itaat eden mutlu ve güvenlikte olur. Sonra Allah Teala’dan kuvvetli bir iman ve sağlık isteyiniz. Kalp de bulunanların en hayırlısı imandır. İşlerin ve emirlerin en eftali kesin bilgi ve delile dayananlardır.

En kötüleri ise sonradan icat edilip dine sokuşturulmak istenenlerdir. Sonradan icat edilen şeylerse birer bid’at olup bunları icat edenler de bid’at sahipleridir. Bid’at işleyenler kaybeden ve zarara uğrayan kimselerdir. Her bid’at bir sünnetin unutulup ortadan kalkmasına sebep olur.

Asıl zarar eden kişi dini hususunda aldanıp kendisini zarara sokan kişidir. Şunu biliniz ki riya şirkten; ihlas ve amelse imandandır. Oyun ve eğlence meclislerinde oturmak insana Kur’an-ı unutturur. Buralarda bulunan şeytan insanları dalalete sürükler.

Kadınlarla oturup kalkmak kalpleri kaydırıp onun kötüye kaymasına neden olur.

Kadınlar şeytanın tuzaklarıdır

Allah Teala’ya karşı daima dürüst ve samimi olunuz. O her zaman için doğru söyleyenlerle beraberdir. Yalandan sakınınız; çünkü o imanla bir arada barınamaz.

Doğruluk kurtuluş ve şeref; yalancılıksa sonu helak olan bir şerefsizliktir.

Daima hakkı söyleyiniz ve hak ile tanınmaya çalışınız. Hakla amel edip onu savununuz. Emaneti yerine getiriniz. Sizinle ilişkilerini kesen akrabalarınızla ilgilenip onlarla ilişkinizi kesmeyin. Sizi mahrum bırakıp yardım etmeyenlere dahi ikramda bulununuz.

Söz verdiğiniz zaman onu mutlaka yerine getiriniz. Hükmettiğiniz zaman adaletten asla ayrılmayınız. Atalarınızla övünmeyiniz. Birbirinize kötü lakaplar takıp insan haysiyetini hiçe sayan şakalar yapmayınız. Birbirinizi öfkelendirmeyiniz. Zayıflara, mazlumlara ve borçlulara, Allah yolunda cihat edenlere, yolda kalanlara ve yetimlere merhamet gösteriniz. Aranızda selamı yayınız, size selam verildiğinde aynısıyla ya da daha güzeliyle karşılık veriniz.

Günah ve düşmanlık üzerinde değil birr (iyilik) ve takva üzerinde yardımlaşınız. Azabı çetin ve dayanılmaz olan Allah’tan korkunuz. Misafire ikramda bulununuz, komşularınızla iyi geçinip onlara iyilik yapınız. Hastaları ziyaret edip cenazeleri teşyi ediniz.

Ey Allah’ın kulları kardeş olunuz.

Ey İnsanlar!

Dünya size sırtını dönmüş, giderek uzaklaşmakta, ahiret ise her an biraz daha yaklaşmaktadır. Bu dünya ahirette yapılacak olan bir yarışın hazırlık yeridir. Bu yarışta geçenler cennete, diğerleriyse cehenneme gireceklerdir. İnsanlar bugün ecellerine doğru hızla akıp gitmekte olan günlerini yaşamaktadır.

Kim bu günlerde Allah için ihlasla ibadet eder ve O’nun yolunda çalışırsa o kişi çok güzel bir amel işlemiş ve arzusuna ulaşmış demektir. Kim de bu konuda kusur gösterirse amelleri boşa çıkar ve zarar eder.

Bolluk ve darlık zamanlarınızda Allah’ın emir ve yasaklarına riayet ediniz. Bir isteğinize kavuştuğunuzda Allah’a şükrediniz; fakat O’nun azabından asla emin olmayınız. Hoşunuza gitmeyen bir durumla karşılaştığınızda da Allah’ı zikrediniz; ama Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyiniz.

Müslümanlara en güzel şeyleri va’deden Allah Teala şükredenlere de nimetlerini artırmayı va’detmiştir. Ben bugün cenneti istediği halde gaflet içerisinde bulunup bu konuda hiç bir gayret göstermeyen; cehennemden kaçmak isteyip de kıllarını dahi kıpırdatmadan uyuyanlara şaşıyorum.

Kendisine hakkın yarar sağlayamadığı kişi batıldan zarar görür. doğru yoldan sapan kişi dalalet (sapıklık) seline kapılır. Yakinden (kesin bilgiden) yararlanamayan kimse şüphe bataklığına saplanır. Sizlere bu dünyadan göç etmeniz emrolunmuş ve azığınızın da nelerden ibaret olduğu haber verilmiştir. Sizin için en çok korktuğum iki şey vardır: Birincisi ulaşılması imkansız uzun emellerde bulunmak, ikincisi de nefsin hevalarına tabi olmaktır.

Uzun emellerin sana ahireti unutturur. Unutmayınız ki dünya sırtını dönüp gitmekte ahiretse gittikçe yaklaşmaktadır. İkisinin de evlatları vardır. Gücünüz yettiğince ahiret evlatlarından olmaya çalışınız. Dünyanın evlatlarından olmaktan sakınınız; çünkü burası hesap yeri değil amel ve çalışma yeridir. Ahiretteyse çalışma yoktur, sorgu ve hesap vardır.

Kaynak: M. Yusuf Kandehlevi / Hayatü’s Sahabe / C:4 / bkz: 216-219

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.