Dünya Hayatı ve GerçeğiHz Ali'nin Sözleri

Hz Ali’nin İnsanları Ahirete Teşvik Etmesi

sponsor

Ey İnsanlar !

Dünya bize sırtını çevirerek büyük bir hızla gitmekte, ahiretse aynı hızla yaklaşmaktadır. Bu dünya, yarın ahirette yapılacak olan bir yarış için hazırlanma yeridir. Biliniz ki siz bir amaç uğrunda yaşadığınız ve arkasından ecelin geleceği bir günde bulunuyorsunuz. Kim eceli gelmeden bu amaç için çalışmazsa onun bütün amelleri boşa gider.

Korkulu ve dar anlarınızda Allah’a nasıl yalvarıyorsanız sevinçli ve bolluk zamanlarınızda O’na öylece yalvarınız ve ibadet ediniz. Ben cennet gibi, isteyenlerinin cehennem gibi de kaçmaya çalışanlarının uyuduğu bir başka şey daha bilmiyorum.

Hakkın kendisine yarar sağlayamadığı bir insan mutlaka batıldan zarar görecektir. Hidayetten (doğru yoldan) kaçan bir insan da dalalet (sapıklık) seline kapılacaktır.

Bildiğiniz gibi bu dünyadan göçmeniz emredilmiş ve azıklarınızın da nelerden ibaret olduğu size haber verilmiştir.

Ey İnsanlar !

Dünya hazır bir sofradır; doğrular da yalancılar da ondan yemektedir. Ahiret ise doğruluğu kesin ve kudret sahibi bir padişahın (Allah’ın) hükmedip de O’nun yalnızca kendisine kulluk yapanlara vaat buyurduğu bir yurttur.

Dikkat ediniz, şeytan size kötülük emredip fakirlik vaat etmektedir. Allah Teala ise size kendi katından gelen mağfiret (bağışlanma) ve fazileti vaat etmektedir. Allah Teala merhametlilerin en merhametlisidir ve O’nun bilgisi her şeyi kuşatmıştır.

Ey İnsanlar !

Bu dünyada iyilikler ve salih ameller yapınız ki kıyamette her türlü azaptan ve sıkıntıdan korunmuş olasınız. Şunu biliniz ki

Allah Teala cennetini yalnızca kendisine itaat edenlere, cehennemi ise isyan edenlere vaat etmiştir.

Cehennemin ateşi sönmek bilmeyen, uğultusu asla dinmeyen, içerisine atılan (kafiri) katiyyen bırakmayan, çatlakları onarılamayan bir ateştir. Çok sıcak ve çok da derindir. İçeceği irin ve kandan ibarettir. Sizin için en çok korktuğum şey nefsinizin heva ve heveslerine uyarak kendinizi uzun emellere kaptırmanızdır.

Kaynak: M. Yusuf Kandehlevi / Hayatü’s Sahabe / C:4 / bkz: 213-214

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı