Hz Ali'nin Sözleri

Hz Ali’nin Vaazlarından Kesitler

sponsor

Ey insanlar!

Size Allah’tan sakınmanızı, verdiği nimetler, iyilikleri ve ihsanı için O’na çok hamd etmenizi tavsiye ediyorum. Nice defalar size bir nimetle ayrıcalık vermiş ve bir rahmetiyle sizi doğrultmuştur. O’na karşı ayıbınız ortaya çıktı, ayıbınızı örttü; günahlarınız sebebiyle sızı yakalayıp cezalandırmasına hedef oldunuz, ama size mühlet verdi. Size ölümü hatırlamayı ve mümkün olduğu kadar ondan az gaflet içinde olmanızı tavsiye ediyorum.

Sizi unutmayana karşı nasıl gaflet içinde olursunuz? Size mühlet vermeyene nasıl taham edersiniz? Gördüğünüz kişilerin ölümü, size nasihatçi olarak yeter.

Mezarlarına binici olmadan taşındılar, oraya kendi iradeleri olmadan indirildiler. Sanki dünyayı mesken edinenler onlar değildi. Sanki onların yurdu ahiretti. Vatan edindikleri yeri terk ettiler, terk ettikleri yeri ise vatan edindiler. Ayrıldıkları yerle meşgul oldular, nakledildikleri yeri ise kaybettiler.

Artık ne bir çirkinlikten ayrılabiliyorlar, ne de bir güzelliği arttırabiliyorlar. Dünyaya samimi bir şekilde bağlandılar, oysa dünya onları kandırdı. Ona güvendiler, o ise onları yere vurdu.

Allah size merhamet etsin, sizler imar etmeniz emredilen, teşvik edildiğiniz ve kendisine çağrıldığınız evleriniz için yarışın. Allah’ın size olan nimetlerini sabır ve itaatle, O’na isyandan uzaklaşarak tamamlayın. Yarın, bugünden yakındır. Gün içinde saatler, ay içinde günler, yıl içinde aylar ve ömür içinde yıllar ne çabuk geçiyor

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı