Hz Ali'nin Sözleri

Hz Ali’ye göre İnsanları Günahlarından Dolayı Ayıplamak

sponsor

İsmet sahiplerinin ve kendilerine esenlik verilenlerin, suç ve günah sahiplerine merhamet etmeleri, şükrün kendilerine galip gelmesi, kendilerini suç ve günah sahiplerine karşı engellenmesi gerekirken, kardeşini ayıplayan, başına gelen afetten dolayı onu kınayan ve ayıplayanın durumu nasıldır?

Kardeşini ayıpladığı günahtan daha büyük günah olan kendi günahlarını Allah’ın örttüğü zamanı hatırlakmadı mı?

Bir benzerini kendisinin de işlediği bir günahtan dolayı onu nasıl yerer?

Bu günahın aynısını işlememişse de, benzer bir durumda ondan daha büyük günahla Allah’a isyan etmiştir. Allah’a yemin ederim ki,

O’na büyük ya da küçük günahlarla isyan etmemiş olsa bile insanları ayıplaması hususun da gösterdiği cüret daha büyük bir günahtır.

Ey Allah’ın kulu!

Bir kimseyi günahından dolayı ayıplamakta acele etme. Belki de onun bu günahı bağışlanmıştır. Küçük günah nedeniyle kendinde de emin olma! Belki de bu küçük günah için azap göreceksin. İçinizden bir başkasının ayıbını örten kimse -kendi ayıbını bilmekten dolayı- onu söylemekten kaçınsın. Tersine, başkalarının imtihan edildiği şeylerden muaf tutulduğu için kendisini şükür meşgul etsin.

Kaynak: eş-Şerif er-Radi (ebu’l Hasan Muhammed b.el-Huseyn b. Musa el-Muesvi (406-1015)-(Hz Ali’nin Konuşamarı,Mektupları ve Hikmetli Sözleri) Nehcü’l Belağa / bkz: 145

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı