Kürsüden Gönüllere Vaazlar

Hz Ebubekir’in Ölümle İlgili Verdiği Vaaz

sponsor

Hamd alemlerin Rabbine mahsustur. O’na hamd eder, O’ndan yardım taleb ederiz. Ölümden sonra kendimiz için O’ndan lütuf ve ihsan isteriz. Çünkü benim ve sizin eceliniz yaklaştı. Şehadet ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur, o birdir ve ortağı yoktur. Ve şehadet ederim ki Muhammed (s.a.v) O’nun kulu ve resulüdür. O’nu hak ile müjdeleyici ve uyarıcı olarak, pırıl pırıl parlayan bir lamba olarak gönderdi. Ta ki o diri olanları korkutsun ve azap da kafirlere dokunsun.

Kim Allah ve Resulüne itaat etmişse o doğru yolu bulmuştur. Kim onlara isyan etmişse apaçık bir sapıklık içerisine girmiştir. Allah’ın takvasını size vasiyet ediyorum. Allah’ın sizler için, şeriat kıldığı, hidayet ettiği ve hidayetine sebep kıldığı emrine yapışınız. Tevhid kelimesinden sonra İslam hidayetinin en özlü emri, Allah’ın başınıza geçirdiği kimsenin emirlerini dinleyip ona itaat etmektir.

Kim marufu emreden, münkerden meneden bir kimseye itaat ederse o kurtulmuştur.

Sakın nefsin hevasına tabi olmayın. Kim nefsin hevasından, tamahkarlıktan ve öfkeden korunmuşsa, o felah bulmuştur. Gurura kapılmayınız. Topraktan yaratılmış bir insanın gururu ne olabilir? Sonra o insan aynı toprağa dönecektir. Sonra kurtçuklar onun bedenini yiyecekler. Sonra da tekrar dirilecektir.

Gün be gün saat be saat amelde bulununuz. Mazlumların beddualarından sakınınız. Nefislerinizi eğriler arasında sayın ve sabredin. Kesinlikle amelin sırrı sabırdır. Sakınınız sakınmak fayda verir. Amel ediniz amel kabul edilir. Allah’ın sizi sakındırdığı azabından siz de sakınınız. Allah’ın size vaadettiği rahmetinde yarışınız. Anlayışlı olun ki anlayasınız ve kendinizi koruyun ki korunasınız. Çünkü Allah sizden öncekileri ne ile helak etmişse onu size haber verdi, açıkladı. Sizden öncekiler ne ile kurtulmuşsa o da açıklanmıştır.

Allah size Kitabı’ndan helal ve haramı, sevdiklerini ve sevmediklerini açıkladı. Bu hususta elimden geleni sizden esirgemem. Yardım yalnız Allah’tan istenir, bütün güç ve kudret Allah’ındır. Biliniz ki, siz Allah için ihlaslı kıldığınız amellerinizde rabbinize itaat etmiş olursunuz payınızı korumuş olursunuz, kar etmiş olursunuz. Nafile olarak yaptıklarınızı da önceden azık olarak kendiniz için gönderiniz. Gönderdiğiniz azıklar tamamen size geri verilecektir. Fakirlik anında ve ihtiyacınız olduğu anda o size verecektir.Sonra…

Ey Allah’ın kulları!

Ölen arkadaşlarınızın halini düşünün. Onlar azık olarak gönderdikleri amellerine misafir olarak gittiler. Ebedi saadet veya hüsran yurdundan birine girmek için sıra bekliyorlar. Kesinlikle Allah’ın ortağı yoktur. Kendisiyle mahlukları arasında herhangi bir akrabalık bağı da yoktur. Bu durumda hiç kimseye özel muamele yapmaz. O’nun azabından anca O’nun emirlerine uymak mani olabilir.

Sonunda ateş olan bir hayır hayır değildir. Sonunda cennet olan bir şer de şer değildir.

Bu sözümü söylüyor, hem sizin ve hemde kendim için Allah’tan mağfiret diliyorum. Peygamberimize salavat getirin. Allah’ın rahmet ve bereketi sizin üzerinize olsun.

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı