Bilgi Kütüphanesi

Hz İbrahim’in Eşi Sare Ve Hacer

sponsor

Kur’an ve sünnette, iman,ihlas, iffetini koruma ve tevhid mücadelesinde eşine destek konularında iki kadın Sare ve Hacer’dir. Hz İbrahim Irak’ta Babil yöresinde peygamber olmuş ve kendisini tanrı ilan eden hükümdar Nemrud’u hak dine çağırmıştır. Yönetimi kaybetme korkusuna kapılan Nemrud, İbrahim (a.s)’ı ateşe atarak yok etmek istemişse de, yüce Allah onu korumuş, Nemrud ve adamlarını ise sinek ordusu ile helak etmiştir. İşte Hz İbrahim, eşi Sare ve yeğeni veya amca oğlu Lut (a.s) bu olaylardan sonra Irak’tan ayrılarak bereketli bir ülke olan Şam ve Filistin yöresine geçmiştir. İbrahim (a.s) buradan da bir ara irşad gayesiyle, eşi Sare ile birlikte Mısır’a gitmiştir.

Hz Peygamber (s.a.s) bu yolculuk sırasında Hz Sare’nin başından geçen bir olayı şöyle anlatmıştır:

Erdun kasabasına geldiklerinde, şehrin kralı İbrahim’in güzel bir kadınla şehre girdiğini öğrenmiş ve Hz Sare’ye göz koymuştu. Onu sarayına getirtti ve ırzına göz dikti. Sare kalkıp abdest aldı ve namaz kılıp şöyle dua etti:

Ey Allah’ım! Ben sana ve senin peygamberine iman etmiş ve iffetimi kocam dışında herkesten korumuşsam, bana bu kafiri musallat etme. Kralın nefesi kesildi ve çırpınmaya başladı. Bunun üzerine Sare ‘Allah’ım, eğer bu adam ölürse Sare öldürdü derler, bu yüzden ölmesini istemiyorum deyince kral canlandı ve bu durum üç kere yenilendi.

Kral adamlarına siz bana bir insan değil, şeytan getirmişsiniz diyerek Sare’yi serbest bıraktı ve Hacer’i de hediye olarak verdi.

Burada iffetini koruyan imanlı bir kadının zorunda kalınca yüce Allah’a sığınabileceğini bir işaret vardı. Sığınanın niyet ve samimiyetine göre yüce Allah kurtuluş yolları gösterir.

Hz Sare kısır bir kadındı. Bu yüzden İbrahim’in Hacer’le evlenmesine izin verdi. Ancak Hz Hacer İsmail (a.s)’ı dünyaya getirince iki kadın arasında yaratılışta var olan kıskançlık hali doğdu. Bunun üzerine İbrahim (a.s) yüce Allah’ın emri ile eşi Hacer ve oğlu İsmail’i Filistin’den alıp Hicaz’a götürdü. Şimdiki Beytullah’ın yakınında bir yere konakladılar. Yanlarında bir kırba su ve bir miktar da yiyecek vardı. O dönemde Mekke şehri yoktu, çünkü Nuh tufanında Adem (a.s)’den beri gelen Kabe-i Muazzama’nın izleri de kaybolmuştu. Her taraf ıssız ve susuz idi.

Hz İbrahim Haccer’i ve kucağındaki küçük İsmail’i orada bırakıp Filistin’e dönmek üzere hazırlanırken Hz Hacer, Ey İbrahim! Bizi bu ıssız ve kimsesiz vadide bırakıp da nereye gidiyorsun? dedi. İbrahim (a.s)’ın sustuğunu görünce bu ferasetli ve ihlaslı kadın yeniden sordu: Bizi burada bırakmanı sana Allah’mı emretti? Hz İbrahim Evet, Allah emretti deyince Hacer, Öyleyse yüce Allah bize yeter, O bizi korur diyerek Allah’a tevekkül etti.

Kaynak: Hamdi Döndüren / Delilleriyle Aile İlmihali / bkz: 30-31

sponsor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı