Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,6023
EURO
10,2687
ALTIN
493,11
BIST
1.410
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Mevzi Sağanak
30°C
Bursa
30°C
Mevzi Sağanak
Perşembe Mevzi Sağanak
30°C
Cuma Parçalı Bulutlu
31°C
Cumartesi Parçalı Bulutlu
32°C
Pazar Parçalı Bulutlu
31°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?
Namazda Secdelerden Birisini Unutan Birisi Ne Yapmalı?

Hz İsa (a.s) Rab Olduğunun İddia Edilmesi ve Bunun Geçersizliği

İslam ve Kur'an adlı kardeş web sitemize ulaşmak için Tıklayınız

01.06.2020
0
A+
A-

Bu hususla ilgili olarak Yeni Ahit de bulunan bazı haberler de şöyle denilmektedir:

► (İsa) böylece onlarına ayaklarına yıkayıp esvabını aldıktan sonra yine sofraya oturunca onlara dedi: Benim size ne yaptığımı biliyor musunuz? Siz beni muallim ve Rab diye çağırıyorsunuz; ve iyi diyorsunuz, zira ben oyum (Yuhanna XIII / 12-3)

Filipus ona dedi: Ya Rab! Babayı bize göster, ve bize O yeter. İsa ona dedi: Bu kadar sizinle beraberim de beni tanımadın mı ey Filipus? Beni görmüş olan Babayı görmüş olur; Sen nasıl: Babayı bize göster diyorsun? İman etmiyor musun ki, ben Baba’dayım, Baba da bendedir. Ben size söylediğim sözleri kendiliğimden söylemem fakat bende duran Baba kendi işlerini kendi yapar (Yuhanna XIV / 8-11)

Teslis İnancı (Üçleme), Hz İsa, Ruhu’l kudüs ve Hz Meryem

Bu sözlere benzer olarak İsrailoğullarının da Hz Musa’dan kendilerine Allah’ı göstermesini istediklerini daha önce işaret etmiştik. Dolayısıyla yukarıda ki ifadeleri Yeni Ahit’e ekleyen yazarların İsrailoğulları tarafından ihdas edilen bu kadim gelenekte oldukça etkilendiklerini söyleyebiliriz. diğer taraftan mezkur ifadelere göre ‘Oğul’ yani İsa (a.s), aynı zamanda Rab makamındadır. Halbuki Kur’an-ı Kerim, önceki vahiylere eklenen bu iddianın kesinlikle vahiy olamayacağını belirtmektedir. Ahirette ki hesap verme arenasında İsa (a.s)’ya yöneltilen ve onu adeta sorgulayan şu ayet dile getiridiğimiz bu noktaya işaret etmektedir:

[ads1]

► Allah kıyamet günü şöyle diyecek: Ey Meryem oğlu İsa! Sen mi insanlara Allah’ı bırakarak beni ve anamı iki ilah edinin dedin? İsa’da şöyle diyecek: Seni bütün eksikliklerden uzak tutarım. Hakkım olmayan bir şeyi söylemem benim için söz konusu olamaz. Eğer söylemiş olsaydım elbette sen bunu bilirdin… (Maide Süresi 116. ayet)

Kur’an-ı Kerim, önceki vahiylere mensup olanların Allah’tan başka Rab edinme hususunda adeta yarıştıklarını belirtmektedir:

► (Yahudiler) Allah’ı bırakıp, Hahamlarını; (Hıristiyanlar) ise Rahiplerini ve Meryem oğlu Mesih’i rab edindiler. Oysa bunlar da ancak bir olan Allah’a ibadet etmekle emrolunmuşlardı. Ondan başka hiçbir ilah yoktur. O, onların ortak koştukları her şeyden uzaktır (Tevbe Süresi 31. ayet)

Yeni Ahit de Hz İsa’ya nispet edilen sözlerin pek çoğunun satır aralarında tevhit inancından ziyade, teslise kapı aralayan bir yaklaşımın sergilendiği açıktır.

Diğer taraftan baba-oğul ilişkisinin, bu kitabın başka bölümlerinde daha değişik tarzda ele alındığını ve bu çerçevede inceleyeceğimiz şu satırlar da Ruhu’l Kudus‘ün (Cebrail) de üçüncü bir unsur olarak bu birlikteliğe dahil edildiğini görmekteyiz:

► Ve vaki oldu ki bütün halk vaftiz edilirken İsa dahi vaftiz edilmiş olup dua ettiği zaman gök açıldı ve Ruhu’l Kudüs bedenleşmiş bir suret ile güvercin gibi onun üzerine indi ve gökten: Sen benim Sevgili oğlumsun, senden razıyım! diye bir ses geldi (Luka III / 21-22)

[ads2]

Kur’an-ı Kerim, Yeni Ahit de anlatılanların aksine ‘Ruhu’l Kudüs İsa‘ ilişkisini, ‘vahiy getiren melek’ ve ‘vahiy alan bir peygamber’ çerçevesinde ele almaktadır:

► …. Meryem oğlu İsa‘ya mucizeler verdik. Onu Ruhu’l Kudüs (Cebril) ile destekledik…. (Bakara Süresi 87. ayet)

Yukarıda yeni Ahit’den aktardığımız olayın, gerçekleşmesi açısından bir benzeri de Kur’an-ı Kerim de Hz Peygamber hakkında anlatılmaktadır. Ancak Kur’an’ın bu olayı anlatmasındaki öncelikli hedefi; Peygamber (a.s)’e vahiy indirdiğini ve vahyi getirenin de Cebrail olduğunu bildirmektedir. (Bakınız Necm Süresi 5-10). ayet”. İncelediğimiz Yeni Ahit ifadesinde ise, Hz İsa için söz konusu olan bu husus göz ardı edilmektedir. Diğer bir deyişle mezkur ifadelerin satır aralarına sıkıştırılan oğul kelimesi, üzerinde durulan konunun öznesi durumundaki Peygamber Vahiy birlikteliğini arka plana atmakta ve İsa (a.s)’ın vahiy alan bir elçi olduğu yönündeki gerçekliği gölgelemektedir. Diğer taraftan teslisin (üçlemenin) şekillendirdiği bu inanç, tarih boyunca Peygamberler tarafından tebliğ edilen ‘Allah inancıyla’ örtüşmemektedir. Bu gerçeğe rağmen teslise inananlar, bu akidenin başkaları ve özellikle Müslümanlar tarafından anlaşılmadığını söylemektedirler.  Yüzyıllardan beri süre gelen ve günümüzde de devam eden bu ‘anlaşılmama yortusu’ yeni Ahit’teki şu ibarelere de konu edilmekte ve teslis inancı İsa (a.s)’ın şahsında meşrulaştırılmak istenmektedir:

[ads3]

► İsa onlara cevap verip dedi: Size dedim ve iman etmiyorsunuz. Çünkü koyunlarımdan değilsiniz. Koyunlarım sesimi işitirler ben de onları helak tanırım ve ardımca gelirler. Ben onlara ebedi hayat veririm onlar da ebediyen helak olmazlar ve kimse onları elimden kapamaz… Ben ve Baba biriz. Yahudiler onu taşlamak için yine yerden taş kaldırdılar. İsa onlara cevap verdi: Size babadan birçok iyi işler gösterdim. Bu işlerden hangisi için beni taşlıyorsunuz? Yahudiler ona cevap verdiler: Seni iyi işlerden dolayı değil fakat küfürden dolayı ve sen insan iken kendini Allah ilan ettiğinden dolayı taşlıyoruz. İsa onlara şöyle cevap verdi: Ben dedim siz ilahlarsınız, diye şeriatınızda yazılı değil mi? Allah kendilerine sözünü gönderdiği kimseler ilahlar mdiye adlandırılı… Allah’ın oğluyum dediğim için siz Baba’nın takdis edip dünyaya gönderdiği zata mı: Küfrediyorsun diyorsunuz? Öyle ki babanın bende, benim de Baba’da olduğumu bilesiniz ve anlayasınız (Yuhanna X / 25-38)

Yeni Ahit’teki bu haberin aksine Kur’an-ı Kerim, teslise inananların kafir olduklarını bildirmektedir:

► Andolsun. Allah üçün üçüncüsüdür diyenler kesinlikle kafir oldu. Halbuki bir tek ilahtan başka hiçbir ilah yoktur. Eğer dediklerinden vazgeçmezlerse andolsun onlardan inkar edenlere elbette acıklı acıklı bir azap dokunacaktır (Maide süresi 73. ayet)

Kaynak: Diyanet İlmi Dergisi / 2007 / Sayı: 2 / bkz: 40-42

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.