DOLAR
21,2548
EURO
22,8878
ALTIN
1.340,85
BIST
5.372,66
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Parçalı Bulutlu
23°C
İstanbul
23°C
Parçalı Bulutlu
Salı Az Bulutlu
23°C
Çarşamba Az Bulutlu
23°C
Perşembe Az Bulutlu
23°C
Cuma Az Bulutlu
24°C

İddet Çeşitleri Nelerdir?

İddet Çeşitleri Nelerdir?
22.05.2023 00:27
0

boşanan kadının iddet süresi, iddet ayeti, hamile kadının iddet müddeti, kocası ölen kadının iddeti


Soru: Kadınların yeniden evlenmek için beklemek zorunda olduğu iddet çeşitleri hangileridir?

Cevap: Bunları belli başlıklar altında toplayacak olursak eğer;

1-) Boşanmış kadının iddeti: Boşanmış bir kadın hamile değilse ve adet görüyorsa bunun iddeti üç hayızdır.

Konu ile ilgili Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyrulmuştur:

وَاﻟْﻤُﻄَﻠَّﻘَﺎتُ ﻳَﺘَﺮَﺑَّﺼْﻦَ ﺑِﺎَﻧْﻔُﺴِﻬِﻦَّ ﺛَﻠٰﺜَﺔَ ﻗُﺮُوٓءٍ

Boşanmış kadınlar, bizzat kendileri üç kur (üç aybaşı hali veya üç temizlik müddeti) beklerler (1)

Kadın temiz günlerinde boşanmışsa, üçüncü ay halinden temizlenince iddeti tamamlanmış olur. Ancak hayızlı iken boşanmışsa, içinde bulunduğu hayız halinin dışında üç hayız sonunda iddeti bitmiş olur.

Cinsel ilişkiden önce boşanan kadın ise iddet beklemez. Konu ile ilgili Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyrulmuştur:

ﻳَﺎٓ اَﻳُّﻬَﺎ اﻟَّﺬٖﻳﻦَ اٰﻣَﻨُﻮٓا اِذَا ﻧَﻜَﺤْﺘُﻢُ اﻟْﻤُﻮْٔﻣِﻨَﺎتِ ﺛُﻢَّ ﻃَﻠَّﻘْﺘُﻤُﻮﻫُﻦَّ ﻣِﻦْ ﻗَﺒْﻞِ اَنْ ﺗَﻤَﺴُّﻮﻫُﻦَّ ﻓَﻤَﺎ ﻟَﻜُﻢْ ﻋَﻠَﻴْﻬِﻦَّ ﻣِﻦْ ﻋِﺪَّةٍ ﺗَﻌْﺘَﺪُّوﻧَﻬَﺎ

Ey iman edenler! Mü’min kadınları nikahlayıp da, henüz dokunmadan onları boşarsanız, onları iddet müddetince bekletmeniz gerekmez (2)

2-) Küçükler ve yaşlıların iddeti: Ergin olmayan veya yaşlılıktan dolayı hayız görmeyen kadınların iddeti üç aydır. Konu ile ilgili Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyrulmuştur:

وَاﻟّٰٓﻰٖٔ ﻳَﺌِﺴْﻦَ ﻣِﻦَ اﻟْﻤَﺤٖﻴﺾِ ﻣِﻦْ ﻧِﺴَﺎٓﺋِﻜُﻢْ اِنِ ارْﺗَﺒْﺘُﻢْ ﻓَﻌِﺪَّﺗُﻬُﻦَّ ﺛَﻠٰﺜَﺔُ اَﺷْﻬُﺮٍ وَاﻟّٰٓﻰٖٔ ﻟَﻢْ ﻳَﺤِﻀْﻦَ

Kadınlarınız içinden adetten kesilmiş olanlarla, henüz adetini görmemiş bulunanlardan eğer şüphe ederseniz, onların bekleme süresi üç aydır (3)

Genelde kadınların adetten kesilme yaşı 55’tir.

Boşandıktan sonra temizliği uzanıp giden veya bir iki defa hayız gördükten sonra bir daha görmeyen böyle bir kadın hayızdan kesilinceye kadar iddet bekler.

3-) Hamile kadının iddeti: Kocanın ölümü veya boşama sırasında hamile olan kadının iddeti doğumla sona erer. Konu ile ilgili Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyrulmuştur:

وَاُوﻟَﺎتُ اﻟْﺎَﺣْﻤَﺎلِ اَﺟَﻠُﻬُﻦَّ اَنْ ﻳَﻀَﻌْﻦَ ﺣَﻤْﻠَﻬُﻦَّ

Gebe olanların bekleme süresi ise yüklerini bırakmaları, doğum yapmalarıdır (4)

Hamilelik sebebiyle iddet bekleyene, belirli bir süre yoktur.

Boşamadan veya ölümden sonra ister bir gün, ister daha az bir müddetle doğum yapsın iddeti tamam sayılır. İddet bekleyen kadın düşük yaparsa, düşüğün organları belirgin ise iddet sona erer; değil ise ölüm veya boşama iddetini tamamlar.

4-) Kocası ölen kadının iddeti: Kocası ölen kadın hamile ise iddeti doğumla sona erer. Şayet kadın hamile değilse onun iddeti dört ay on gündür. Konu ile ilgili Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyrulmuştur:

وَاﻟَّﺬٖﻳﻦَ ﻳُﺘَﻮَﻓَّﻮْنَ ﻣِﻨْﻜُﻢْ وَﻳَﺬَرُونَ اَزْوَاﺟًﺎ ﻳَﺘَﺮَﺑَّﺼْﻦَ ﺑِﺎَﻧْﻔُﺴِﻬِﻦَّ اَرْﺑَﻌَﺔَ اَﺷْﻬُﺮٍ وَﻋَﺸْﺮًا

(Sizden ölenlerin, geride bıraktıkları eşleri kendiliklerinden dört ay on gün beklerler (5)

Ölüm iddeti için eşler arasında cinsel temas şartı aranmadığı gibi kadının hayız görecek yaşta olup olmaması da sonucu değiştirmez. Çünkü ölüm iddeti ile ilgili ayetin anlamı mutlaktır.

5-) Kocası kaybolan kadının iddeti: Kendisinden haber alınmayan ve nerede olduğu bilinmeyen kimsenin hanımı bu durumda kocasının yaşıtlarının ölümünden sonra dört ay on gün iddet bekler.

(1-Bakara Süresi 228) (2-Ahzap Süresi 49) (3-Talak Süresi 4) (4-Talak Süresi 4) (5-Bakara Süresi 234)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.