Bilgi Kütüphanesi

İhtilaflı Ve Tartışmalı Konular

sponsor

Biraz Tefekkür Edelim mi?

Tartışmalı problemleri ve meseleleri gündeme getirenler küçük ya da büyük olsun, her türden münakaşalı meseleleri ele alanlar, tüm zamanlarını, düşünme güçlerini ve takatlarını bu uğurda harcayıp zaman tüketenler;

Bu konularda başarı elde etmek isteyenler, karşıtlarının yenilgisiyle dört köşe olanlar;

Acaba üzerinde ittifak olunan konularda ve problemlerde ne denli içtenlikle davranıyorlar, bu konularda ne oranda samimidirler?

Bazı kötü hastalıkların belirtileri cilt üzerinde kendini gösterir. Mikrop daha derinlerde olmasına rağmen, yüzeysel olarak cilt üzerinde belirir. Ancak tedaviden anlamayan kimseler, bu sivilcelerin basit ve yüzeysel olduğunu sanır ve hep yüzeysel olarak sivilcenin tedavisiyle uğraşırlar;

Mikrobun kaynağına inilemeyince bir ömürlerini böylece kısır tedaviyle geçirirler. Davet göreviyle uğraşanlar, çoğu zaman bu yüzeysellikten öteye geçmezler. Oysa durum, onların düşündüklerinden de önemli ve büyüktür.

Öyle ki bunlar, tüm ömürlerini ve olanaklarını bu yolda tüketirler. Fakat buna rağmen ümmetimizin hastalıklarından birinin olsun zerresini bile tedavi edemeden kalabilirler.

Kaynak: Muhammed Gazali / Düşünce Mirasımız / bkz: 10-26

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı