Evlilik ve Aile Hayatı

İki Bayram Arası Düğün Olur mu?

sponsor

Soru: İki bayram arasında nikah yapılması caiz değildir diyorlar.Böyle bir durum var mıdır?

Cevap: Halk arasında dolaşan bu iddianın akla ve dine uyan bir tarafı yoktur.İki bayram arası nikah kıyılamayacağı ve düğün yapılamayacağı hakkında halk arasında yaygın haldeki itikat (inanç) batıldır. İslami cihetten bu iddianın hiçbir dayanağı yoktur.

Bilakis, Peygamber Efendimiz’in Hz Aişe ile nikahlanması ve zifafa girmesi Şevval ayında olmuştur. Bu itibarla, nikah ve düğünlerin Şevval ayında yapılması müstehaptır.

İki bayram arasında nikah yapılmaz gibi yanlış bir inanç, tarihi kaynakların tedkikinde görülmektedir ki, İslamiyet’in zuhurunda önce Arabistan’da bir Şevval ayında Veba hastalığı zuhur etmiş.

Bu hastalık pek çok kimsenin ölümüne ve zarara uğramasına sebep olduğu için hastalığın meydana geldiği Şevval ayı bundan böyle halk arasında uğursuz telaki edilegelmiştir.

Maalesef bu batıl itikat günümüze kadar ulaşmış ve bazı kafalarda yaşama imkanı bulmaktadır. Gerçi halk arasında Bayram Cuma gününe tesadüf ederse, cuma ile bayram namazları arasında nikah yapmaya yetecek kadar bir zaman kalmayacağı için böyle söylenmiştir şeklinde bir tevil varsa da, bu sözün de ilmi bir dayanağı ve dini bakımdan bir kıymeti yoktur.

Kaynak: Mehmed Emre / Fetvalar / C: I / bkz: 79-80

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı