Evlilik ve Aile Hayatı

İla Ne Demektir Ve İçeriği

sponsor

İla: Evlilik akdini sona erdirebilen bir yemin çeşididir. Bir fıkıh terimi olarak, kocanın eşiyle cinsel birleşmeyi yemin, adak veya bir şarta bağlayıp belirli veya belirsiz bir süre kendisini bundan menetmesini ifade eder.

Mesela:

Allah’a yemin olsun ki, şu kadar süre veya süresiz olarak sana yaklaşmayacağım veya seninle cinsel temasta bulunursam, üzerime hac farz olsun yahut seninle bir araya gelirsem, evliliğimiz sona ermiş olsun gibi ifadelerle ila gerçekleşir.

İla Süresi

İslam; ila süresi dört ayda sınırlı tutulmuş ve bu konuda eşlerin birbirine dönüşünü kolaylaştırmıştır. Ayette şöyle buyrulur:

‘Kadınlarına yaklaşmamaya yemin edenler dört ay beklerler. Eğer bu süre içinde yeminlerinden dönerlerse şüphesiz ki Allah her şeyi çok bağışlayan ve çok merhamet edendir. Eğer boşamayı kast ederlerse şüphesiz ki Allah, her şeyi çok iyi işiten ve çok iyi bilendir (1)’

İla’da eşler, yemin kefaretini vererek ya da adak veya şartı üstlenerek süreyi belirlemeksizin bir araya gelebilirler. Ancak eşler barışmaksızın dört ay geçmiş olursa, hanefilere göre evlilik kendiliğinden bain talak‘la sona ermiş olur.

Çoğunluk müctehidlerine göre ise bu son durumda evlilik kendiliğinden sona ermez ve şu alternatifler doğar:

a- Eşler barışıp evliliği sürdürebilir
b- Koca eşini boşayabilir
c- Bu iki şıktan birisi gerçekleşmezse kadın, hakime başvurarak evliliği sona erdirebilir.

İla yöntemiyle ortaya çıkan boşanma türü ric’i (cayılabilir) talak’tan ibarettir.

İla’nın kefareti, yemin kefareti ile aynıdır.Bu da on fakiri doyurmak veya giydirmek yahut bir köle azat etmek; eğer bunlara gücü yetmezse peş peşe üç gün oruç tutmak

Kaynak: Hamdi Döndüren / Delilleriyle Aile İlmihali / bkz: 105-106

(1-Bakara 226)

Aşağıdaki konulara bakmak ister misiniz?

sponsor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı