İmam Gazali Sözleri

İmam Gazali Sözleri 4. Bölüm

Duyularla anlaşılabilen ve dinden olduğu hayal ile bilinebilen her şey kabuk sayılır. Asıl murat olunan özdür ki, o da kabuktan sonradır.

İnsanın istek ve arzularına uymayan her çeşit bela ve musibetlere karşı sabırdan başka çare olmayacağını unutma

Nefsinin isteklerine esir olan aşıkların alameti, özellikle dertlerini dökecek bir kimse bulamadıkları zaman ağlayıp durmaktır.

Her hal ve durumda şikayette bulunmak rıza makamına aykırıdır. Çünkü herhangi bir sanata veya bir esere gülmek, esasında onu yapan ustaya gülmektir. Her şeyi gerçek yapıcısı Allah’dır.

Sevginin şartı; Sevgilinin dostuna dost, düşmanına düşman olmaktır

Kişinin nefsiyle olan meşguliyeti Allah ile arasında bir perde teşkil eder. Eğer nefsini böyle zelil ettikten sonra artık Allah ile arasında perde kalmaz. Esasında kalplerin Allah’tan uzak kalması, kendi nefislerine olan bağlılıklarından ve başkaları ile meşgul olmaları yüzündendir. Perdelerin en büyük olanı nefisle olan meşguliyettir.

İlim esas ve şart olduğundan, amelden önce gelir. Amel ise ilme bağlıdır. Çünkü o ilmin dalı ve meyvesidir. Ancak şeytanın ilim öğrenmeden amelin olmaz diye vesvese verecek olursa da bunu dikkate alma. Senin yapman gereken ilim ve ameli birlikte yürütmendir.

Nefsin zikirle ve fikirle meşgul olmasını temin eden şey, nefsin dünyalıklardan uzaklaşıp ahiret hayatına bağlanmasıdır. Bu da ancak uzuvlarla yapılan günahlardan vazgeçip yine uzuvlarla taate devam etmekle mümkün olur. Çünkü azalarla kalp arasında bir ilgi ve münasebet mevcuttur ve bunlar birbirlerinden etkilenirler

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı