İmam Gazali Sözleri

İmam Gazali Sözleri 5. Bölüm

► Kur’an şu üç sınıfın haricine çıkmaz;

∟ Allah’ın zatını, marifetini, takdis, sıfat ve adlarını bildirmek

∟ Kullarına olan muamelesini bildirmek

∟ Fiillerini bildirmek

İhlas süresi bu üç sınıftan biri olan Allah’ı tanımayı ve takdirini kaplamıştır.

► Alimler şu üç makamın hangisinin daha üstün olduğu hususunda ihtilafa düşmüşlerdir;

∟ Allah’a bir an evvel kavuşabilmek ümidiyle ölümü sevmek

∟ Allah’a biraz daha çok ibadet edebilmek için yaşamayı sevmek

Allah’ın takdirine rıza gösterip sukut etmektir.

Bu konu ariflere sorulduğu zaman; ariflerden biri şöyle dedi;

Bunlardan en üstünü takdire rıza gösterip sukut eden ve bunu bilebilendir. Çünkü boşuna konuşmaktan sakınanlar yalnızca bu görüşte olanlardır. Allah benim hakkımda neyi sevdi ve takdir buyurdu ise; ben de onu sever ona razı olurum

► İnsanoğlunun şehvetlerinin üzerine düşmesi, kelebeğin pervane halinde ateşin üzerine düşmesi gibidir. Çünkü insanoğlu kendini şehvetin kucağına atarken, sinek ise bunun bir aydınlık olduğunu sanır. Oysa bu aydınlığın ardında kendisini farkında olmadan şehvet bataklığında gönüllü olarak bulur ve bu da onun sonu olur. Onun bu sonu ebedi olarak devam eder. Keşke kelebeğin pervaneleri gibi olsaydı! Çünkü pervanelerin sonu yanıp kurtulmaktır. Ama insanoğlu şehvetlerinin peşinden gitmekle, şehvetinin esiri olmakla ya uzun müddet veyahut da ebedi olarak cehennem ateşinde yanar. Bunun için Peygamberimiz (s.a.v) buyuruyor ki: Ben sizi cehennemden korumak için bileğinizden tuttuğum halde, siz kelebekler gibi kendinizi ateşe atıp duruyorsunuz.

► Kalp eğer Allah’a iman eder ve günahtan uzak durursa, Allah’a mecburen yönelir. Çünkü kalbin boş olması düşünülemez. Bedeninde de hem Allah hem de bir başkası yer edemez. Allah’a yönelen, Allah’ın dışındaki şeylerden uzaklaşırken, Allah’ın dışındaki şeylere bağlanan da Allah’tan uzak olmuş olur. Birine olan yakınlığı diğerine olan uzaklığına göre değişir. Yakın olması da aynen uzaklığı gibidir..

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı