Bakara Süresi Meali ve TefsiriTefsir

İmtihan ve Sabır

Bakara Süresi 155. Ayet Meali: Andolsun ki sizi biraz korku ve açlık; mallardan, canlardan ve ürünlerden biraz azalma ile deneriz. Sabredenleri müjdele!.

Bakara Süresi 156. Ayet Meali: O sabredenler, kendilerine bir bela geldiği zaman Biz Allah’ın kullarıyız ve biz O’na döneceğiz derler.

Bakara Süresi 157. Ayet Meali: İşte Rablerinden bağışlamalar ve rahmet onlaradır. Ve doğru yolu bulanlar da onlardır

Bakara Süresi 155-156-157. Ayetin Tefsiri

Allah (c.c) burada mümin kullarını deneyeceğini ve imtihan edeceğini bildiriyor. Nitekim başka ayetlerde de şöyle buyurur: ‘Andolsun ki içinizden cihat edenlerle sabredenleri belirleyinceye ve haberlerinizi açıklayıncaya kadar sizi imtihan edeceğiz (1)’. Yüce Allah bazen bolluk ve refahla, bazen de korku ve açlık gibi darlık ve sıkıntılarla sınar. Nitekim başka bir ayette Allah (c.c) şöyle buyurur: ‘Sonra onlar Allah’ın nimetlerine karşı nankörlük ettiler. Allah da onlara yaptıklarından ötürü açlık ve korku sıkıntısını tattırdı (2)’. Açlık ve korku halleri, sahibinin üzerinde dışarıdan görülebildiğinden, bu, ‘açlık ve korku elbisesi’ ile ifade edilmiştir.

Allah (c.c) daha sonra kendilerinden razı olup da büyük mükafatlar vaad ettiği sabredici kulların kimler olduklarını şöyle açıklıyor: ‘O sabredenler, kendilerine bir bela geldiği zaman Biz Allah’ın kullarıyız ve biz O’na döneceğiz derler’. Yani onlar başlarına gelen musibetlerde bunları söyleyerek teselli bulur ve rahatlarlar. Tüm bunların Allah’ın mülkü olyp, onlarda istediği tasarrufta bulunma yetkisine sahip olduğunu, kıyamet günü de O’nun (c.c) katında hiçbir şeyin zayi olmayacağını bilirler. Bu şuurda onların, kendilerinin Allah’ın (c.c) kulu olup ahiret yurdunda ona döndürüleceklerini itiraf etmelerine sebep olur. Bu yüzden Allah Teala, onlara bunların ödülü olarak verdiği mükafatları açıklayarak şöyle buyuruyor: ‘İşte Rablerinden övgüler ve rahmet onlaradır’. Salevat’tan kasıt Allah’ın onları övmesi ve hayırla yad etmesidir. Azaptan güvende olma diye de tefsir edilmiştir. ‘Ve doğru yolu bulanlar da onlardır’

Kaynak: İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri (Tefsiru’l Kur’an’il Azim) / C: 1 / bkz: 599-600

(1- Muhammed 31) (2- Nahl 112)

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı