Nefis Muhasebesi

İnsan Tam Olarak Muradını Elde Edemez

sponsor

Zina Etmenin ve Namahreme Bakmanın Sebebi

İnsanın şehevi arzularının çoğu kadınlara duyulan hissiyatlardandır. İnsan bazen bir elbisesi içinde bir bayanı görse eşinden daha güzel olduğunu hayal eder ve o bayanın hep güzel vasıfları aklına gelir, başka vasıflarını düşünmez. Daha sonra kişi evlenmek için adım atar. Eğer istediğini elde ederse bu defa o kadının daha önceden düşünmediği ayıplarını görür. Böylece ondan usanır ve daha başka şeylerin peşine düşer. Oysa bu kişi bilmiyor ki zahiri olarak hedefine ulaşması demek belki de sıkıntılarla da karşı karşıya gelmesi demektir.

Zina eden kişiler de bu fuhşiyata bu şekilde bulaşır. Çünkü onlar kadınlarla oturup kalktığında o kadınların ayıplarını görmezler, sadece dış güzelliklerine bakıp aldanırlar. Daha sonra ise başka kadınlara gitmeye başlarlar.

Akıllı kişi bilsin ki ;

İnsan murat ettiği şeyi tam olarak elde edemez. Oysa ahirette verilecek hurilerin dünya kadınlarındaki gibi ayıp ve kusurları yoktur. ‘Onlara tertemiz eşler vardır (Bakara 25).

Tokgözlü kişi zahiren kirli olan, batınen de kusurlu olan şeylerden yüz çevirir. O kişi içindeki dindarlıkla yetinmeli, zahiri olarak da ahvalini gizleyerek kanaatte bulunmalıdır. Kişi kalbinde hissettiği imanla müreffeh yaşar ve vicdanen de kendini huzurlu hisseder .Bu hislerin çoğalması, kalbinin imanla meşgul olmasıyla ve dini hassasiyetle orantılıdır

Kaynak: İbn Kayyım el-Cevziyye / Tehlikeli Tuzaklar / bkz: 164

sponsor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı