Bilgi Kütüphanesi

İnsan Yapısı Ve Anatomisi

sponsor

İnsan Nedir ve Nasıl Bir Varlıktır?

İnsan bedeninde, soğukluk, sıcaklık, yaşlılık ve kuruluk olması bakımından alemin asıl unsurlarına, cisim olması bakımından da madenlere benzer

Gıda alıp beslenmesi ve büyümesi bakımından bitkiler gibidir. Acı ve zevk duyması, kendini savunması bakımından hayvanlara benzer. Hilekarlık ve kötülük yapması, insanları aldatıp kötü yola sürüklemesi bakımından şeytana benzer.

Allah’a bağlanması, dua ve ibadet yapması bakımından meleklere benzer. Bu alemde yönetim ve etkinlikte bulunması, kendi dışındaki varlıkları egemenliği altına alması bakımından da yüce Allah’ın sıfatlarıyla donatılmış durumdadır.

Bütün bu özellikleri ve üstünlükleri dolayısıyla insan, yeryüzünde ‘Allah’ın halifesi’ olarak seçilmiştir. İnsan dünyadaki işleri Allah adına yürüten ve yöneten bir vekildir. Onun adına yeryüzünde hükmetme görev ve yetkisiyle donatılmıştır. Kendisine verilen bu çok yüce ve aynı zamanda sorumluluğu çok büyük olan görevi yerine getirebilmesi için bütün güçlerini sağlıklı ve dengeli olarak geliştirmesi ve Allah’ın emir ve yasaklarına uygun olarak çalışması gerekmektedir.

Allah’a karşı sorumluluk duygusunun derecesine göre kişilerin değeri artar ya da eksilir. İmanın kişide kökleşmesi ölçüsünde bu duygu kendisini bütün davranışlar üzerinde gösterir.

Sonuçta ahlaki duyarlılık keskinleşir, davranışlar ahlaki erdemlere uygunluk içerisinde gelişme gösterir. Bu durum ‘takva’ terimi ile ifade edilir.

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı / İslam’a Giriş Gençliğin İslam Bilgisi / bkz: 206-207

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı