Güzel Ahlak, Edep ve Haya

İnsanlara Karşı Tevazu Göstermek ve Alçak Gönüllü Davranmak

sponsor

Alçakgönüllü Olmak Nedir?

Sevgili Peygamberimiz buyuruyor ki; Allah kendisi için affedenin izzet ve şerefini artıracağı gibi, alçak gönüllü olanı da yüceltir.

Bütün insanlarla bulunan iki melek vardır. İnsanın boynunda takılı olan ipi tutarlar. Kibirlendiği zaman ipi aşağıya çeker ve şöyle derler: Allah’ım bu kulunu adi bir kimse yap. Alçak gönüllü olduğu zaman da ipi yukarı çeker ve Allah’ım bu kulunu yücelt derler.

Zillete, adiliğe düşmemek şartıyla alçak gönüllü olan, kazancını helal yola harcayan, düşkünlere acıyan, fakirlerle düşüp kalkan, onlarla beraber olan kimseye müjdeler olsun.

Rivayet edilir ki; Resulüllah ashabı ile evinde yemek yediği esnada dışarıdan bir dilenci seslendi. Resulüllah onu içeri aldı. Dilenci kötürüm bir halde idi. Resulüllah onu dizine oturttu ve: Ye buyurdu. Orada olanlardan biri adamın hastalığından hoşlanmadı. Onu kötü görüp beğenmedi. Sonunda ölmeden önce kendi de aynı hastalığa yakalandı.

Peygamberimiz buyuruyor ki;

Rabbim beni kulluk, peygamberlik, hükümdarlık, nebilik de seçim yapmam için beni kendi halime bıraktı. Ben hangisini seçeceğimi şaşırdım. O anda meleklerden dostum olan Cebrail’e baktığımda o bana şöyle dedi: Rabbin’e karşı alçakgönüllü ol. O zaman bende kulluğu ve peygamberliği seçtim.

Allah Musa Peygamber’e buyurdu ki; Benim büyüklüğüm karşısında alçak gönüllü olup beni anarak şehvetlerinden uzak duran kimsenin namaz ve ibadetlerini kabul ederim.

İsa Peygamber diyor ki;

Dünyada alçak gönüllü olanlara müjdeler olsun. Onlar kıyamet gününde kürsü sahibidirler. Dünyada iki kişinin arasını bulup barıştıranlara da müjdeler olsun. Kıyamet gününde Firdevs Cennetinin mirasçıları onlar olacaktır.

Hayatındayken kalbini kötülüklerden temizleyenlere müjdeler olsun ki, kıyamette Allah’ın cemalini görecek olanlar onlardır.

Allah Beni Seviyor mu?

Peygamberimiz buyuruyor ki; Dört şey vardır ki, Allah onları yalnızca sevdiği kullara verir

► Sükut etmek. Bu ibadetin başlangıcıdır

► Allah’a dayanmak (tevekkül etmek)

► Alçak gönüllü olmak

► Dünya ile ilgisini kesmek.

Peygamberimiz buyuruyor ki; Sizin üzerinizde neden ibadetin tadını göremiyorum ?

► Ashab-ı Kiram sordu ki; O nedir Ya Resulüllah

► Resulüllah buyurdu ki: Alçak gönüllülüktür.

İbn Mübarek diyor ki;

Alçak gönüllü olmanın başı, dünyalık bakımından senden daha aşağı olan kimseler yanında fazla bir şeye sahip olmadığını, dünyalık bakımdan senden fazla olanların yanında da onların senden fazla bir şeye sahip olmadıklarını hissettirir bir davranış içine girmendir.

İslam büyüklerinden bazıları diyor ki;

Zenginlerin seni eski elbiselerinle görmelerinden nasıl hoşlanmazsan, fakirlerin de seni süslü elbiselerinle görmelerinden hoşlanma.

Kaynak: İmam Gazali / İhyau Ulumi’d-Din / C:3 / bkz: 945-950

sponsor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı