Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,5295
EURO
10,0725
ALTIN
480,67
BIST
1.418
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Az Bulutlu
29°C
Bursa
29°C
Az Bulutlu
Cumartesi Parçalı Bulutlu
33°C
Pazar Parçalı Bulutlu
29°C
Pazartesi Parçalı Bulutlu
35°C
Salı Parçalı Bulutlu
33°C
SON DAKİKA

İnsanların Günah İşlemesinin Sebepleri

03.04.2020
0
A+
A-

Tövbenin günahları terk etmek demek olduğunu unutma! Bir şeyi terk edebilmek için tanımak lazımdır. Kul için tövbe etmek vacip olduğuna göre, günahların bilinmesi de vaciptir. Çünkü bir şeyin vacip olduğunu haber veren her şeyin bilinmesi de vaciptir. Allah’ın emirlerine aykırı olarak yapılan her şey günahtır. Bunun yapma veya terk yönünden olması durumu değiştirmez.

Günahları meydana getiren vasıflar dörttür

► Rububiyet (Allah’lık Allah’a ait)
► Şeytaniyye (Şeytanlık)
► Behimiyyet (Hayvanlık)
► Sebuiyyet (Yırtıcılık)

Çünkü insanın hamuru çeşitli karışımlardan meydana gelmiştir. İnsan hamuruna karışan her şey onda kendi üstünlüğünü göstermek ister.

1-) İnsanı Rububiyyet (ilahlık) sıfatına yükselten kibir, övünme, büyüklük, övünmeyi yüceliği zenginliği sevmek, adının öldükten sonra da anılmasını istemek, ‘Ben sizin yüce Rabbinizim’ diyecek kadar ileri gidip insanlardan üstün olma isteğidir. Büyük günahların çoğu bu niteliklerden doğduğu halde sahipleri bunu fark edemezler, günahtan bile saymazlar.

2-) Şeytani sıfata gelince; ondan da çekememezlik, azgınlık, hile, yanıltma, kötülük vb bozgunculuğu emretme gibi günahlar hasıl olur. Kin ve nifak, bozgunculuk, bid’at ve sapıklıklara çağırma da bu günahların içine girer

3-) Behimi (hayvanlık)’likten de aşırılık, saldırganlık, yemek ve şehvete aşırı düşkünlük meydana gelir. Zina etme, livata (erkek erkeğe zina), hırsızlık, yetim malını yemek, şehevi istekler için nifakçılık yapmakta bu gruba girer

4-) Sebai olan, yani yırtıcılık vasfına gelince, bu vasıf da gadab, kin, vurma, kırma, dökme, öldürme, sövüp sayma, dövme gibi kötü huyları doğurur. Batıni günahlar da zaten bunlardan meydana gelir.

Bu vasıfların hepsi kademeli olarak doğuştan itibaren gelişir. İlk önce gelişen ve diğerlerine üstünlük sağlayan vasıf behiniyye (hayvanlık)tir. Bundan sonra da yırtıcılık vasfı gelir. Bu iki vasıf bir araya geldiği zaman aklı, hile ve aldatma yönünde kullanırlar. Bu da şeytani vasıflardan biridir. Son olarak ilahlık (Rububiyyet) vasfı gelir ki bu da kendini beğenme, böbürlenme, kibir ,üstünlük taslama ve herkesi emri altına alma gibi vasıfları içine alır.

İşte bütün günahların ana kaynakları bunlardır. Vücut organlarına giden bütün günahlar buralardan kaynaklanır.

Bir bölüm günahlar özellikle kalbe iner. Bunlar da küfür, bid’at, bozgunculuk ve insanların kötülüğünü arz etme gibi günahlardır. Diğer bir bölüm günahlar da göze, dile, mide ve edeb yerlerine, bir bölümü el ve ayaklarına,bir bölümü bütün organlara geçer ki bunlar herkes tarafından bilindiği için tekrar açıklanmalarına gerek yoktur.

İkinci bir taksimde şöyledir; Günahlar Allah ile kul ve kul ile diğer yaratıklar arasında olmak üzere ikiye ayrılır

Kaynak: İmam Gazali / İhyau Ulumi’d-Din / C:4 / bkz: 35-38

    Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.