DOLAR
32,8221
EURO
35,1421
ALTIN
2.449,46
BIST
10.771,36
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul
Açık
29°C
İstanbul
29°C
Açık
Pazar Parçalı Bulutlu
29°C
Pazartesi Az Bulutlu
30°C
Salı Az Bulutlu
29°C
Çarşamba Az Bulutlu
29°C

İslam Her Türlü Kötülüğü Yasaklamıştır

20/05/2024
5
A+
A-
İslam Her Türlü Kötülüğü Yasaklamıştır

Dinimiz İslam; Birliği, sevgiyi ve kardeşliği emrederken, zulmü, azgınlığı ve fenalığı yasaklamış; haksızlığın dehşet verici şekillerinden biri olan terör ve şiddeti bir insanlık suçu kabul ederek, şiddetle men etmiştir.

Muhterem Müslümanlar

Yüce Allah, insanı ruh ve beden yapısıyla en güzel bir şekilde yaratmış (Tin 4), ona şan ve şeref, yeryüzündeki her şeyi onun hizmetine sunmuştur (Mülk 15). Bütün bu özellikleriyle insan, yaratılanlar arasında en seçkin ve en değerli varlıktır.

Yaratılış gayesine uygun olarak yaşayan insan, sevgi dolu, merhametli, hoş geçinen, güvenilir, ayrıca kendisiyle, ailesiyle, içinde yaşadığı toplumla ve bütün insanlıkla barışık olandır. Bu vasıflar kuşkusuz olgun Müslümanın belirgin özelliklerindendir.

Hz Peygamber’in; Müslüman, elinden ve dilinden insanların emin olduğu kimsedir buyurarak, Müslümanlık ile güvenilirlik arasında bağ kurması oldukça anlamlıdır.

Değerli Müminler!

Temeli barış, uzlaşma ve hoşgörüye dayanan, ismini de bu anlamlara gelen İslam kelimesinden alan yüce dinimiz;

Birliği, sevgiyi ve kardeşliği emrederken, zulmü, azgınlığı ve fenalığı yasaklamış; haksızlığın dehşet verici şekillerinden biri olan terör ve şiddeti bir insanlık suçu kabul ederek, şiddetle men etmiştir.

Kur’an-ı Kerim’de, haksız yere cana kıymak haram kılınmış ve bir insanı öldürmek bütün insanlığı öldürmeye, bir hayatı kurtarmakta bütün insanlığı kurtarmaya denk tutulmuştur.

Hz Peygamber, savaş ortamında bile, Müslümanlarla savaşmayan gayr-i Müslim kadınların, çocukların, yaşlıların ve ibadetle meşgul olan din adamlarının öldürülmesini, ibadethanelerinin yıkılmasını, ağaçların kesilmesini ve hayvanların öldürülmesini yasaklamıştır.

Bütün insanlığa seslendiği veda hutbesinde de, Hz Adem’in çocukları olması itibari ile, insanların kardeş olduklarını; mallarının, canlarının ve kişilik haklarının dokunulmaz olduğunu ve her türlü haksız saldırıdan korunduğunu ilan etmiştir.

Yeryüzündeki bütün canlılara merhametle yaklaşmayı öngören, insanlara merhamet etmeyene Allah’da merhamet etmez buyruğuyla da bunu perçinleyen ve yaratandan ötürü yaratılanı hoş görme anlayışını yerleştirmeyi isteyen yüce dinimizin;

Erkek-kadın, çocuk-yaşlı ayırmadan masum insan kanını akıtan terör hareketlerini hoş görmesi asla hoş değildir.

İsmi ne olursa olsun ve kimden gelirse gelsin; terör, şiddet ve anarşinin İslam Dini ile hiçbir ilişkisi yoktur.

Bu şiddet hareketlerini herhangi bir dine, özellikle de İslam Dinine yakıştırmak asla mümkün değildir. Aksine, dinimiz her türlü anarşi, fesat, bozgunculuk ve terörü kesin bir dille haram kılmıştır.

Değerli Müminler!

Toplumsal huzursuzlukların ve barışın önündeki en önemli engellerden biri sayılan terör ve bozgunculuğa karşı koymak, toplum olarak birlik ve beraberlik şuurunu korumakla ve dinimizin buyruklarına uymakla mümkündür.

Bu itibarla yüce Rabbimizin “Hep birlikte Allah’ın ipine (Kur’an’a) sımsıkı sarılın. Parçalanıp bölünmeyin…  (Al-i İmran 103)” buyruğu hepimize rehber olmalıdır

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı / Minberden Öğütler / bkz: 38-39

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.