Evlilik ve Aile Hayatı

İslam Hukukuna Göre Evlenme Engeli Olan Sebepler Nelerdir?

sponsor

Soru: Bir erkeğin evlenmesi sürekli veya geçici olarak caiz olmayan kısımları kimlerdir? Hısımlık dışında evlenme engeli olan kişiler var mıdır varsa bu sebepler nelerdir?

Cevap: İslam’da evlenme engelleri sürekli ve geçici olmak üzere ikiye ayrılır.

Sürekli olarak evlenme yasağı bulunan hısımlar

Nesep Hısımları: Anne, nineler, kızlar, torunlar, kız kardeşler, erkek ve kız kardeşlerin kızları, halalar ve teyzeler bu gruptaki kişilerdir

Süt Hısımları: Nesep yönüyle haram olanlar süt yönüyle de haram olur. Başka bir deyimle; Süt emenin kendisi, süt emzirenin nesline haram olur. Buna göre, yabancı bir kadından süt emen çocuk, bu süt annenin öz çocuğu gibi kabul edilerek, öz çocukları kendi ailesinden kimlerle evlenemezse süt emen çocuk da bunlarla evlenemez. Ancak süt emen çocuğun eşi veya füruu dışındaki diğer aile fertleri ile süt annenin hısımları arasında bir evlenme engeli doğmaz.

Evlilik Yoluyla Meydana Gelen Hısımlar: Üvey anne, gelin, kayın valide ve üvey kızlar bu kapsama girer.

Yukarıda belirtilenlerle ebedi olarak evlenme yasaklanmıştır. Diğer yandan;

Kadınlarla evlenme yasağı geçicidir ki bunlar da aşağıda belirtilmiştir.

1-► Evlilik devam ettiği sürece, eşinin kız kardeşleriyle evlenmek. Eşin ölümü veya boşanma durumunda iddet bittikten sonra koca, bekar bulunan baldızı ile evlenebilir. Nitekim Hz Osman, Allah’ın elçisinin bir kızı ile evli iken, bu eşinin ölümü üzerine Hz Peygamber’in diğer kızı ile evlenmiş ve bu yüzden zi’n-nureyn (iki nur sahibi) lakabını almıştır

2-► Bir kadını, hala veya teyzesi ile bir nikah altında toplamak. Hadiste şöyle buyrulur: Bir kadınla, hala ve teyzesi bir nikah altında toplanamaz.

Müslüman Birisi Ateist, Yahudi ve Hristiyan ile Evlenebilir mi?

3-► Din ayrılığı. Müslüman kadın veya erkek ateist, inançsız kimse ile evlenemez. Müslüman bir erkeğin Hristiyan veya Yahudi bir kadınla evlenmesi caiz görülmüştür. Hz Ömer ehl-i kitap kadınla evlenmenin kötüye kullanıldığını düşünerek Medayin valisi Huzeyfe’ye evli bulunduğu Yahudi kadını boşamasını bildirmiştir.

4-►Boşamadan doğan evlenme engeli. İslam’da bir koca eşini en çok üç kez boşayabilir. Böyle bir durumda kadın bir erkekle normal bir evlilik yapıp, bu ikinci evliliği sona ermedikçe önceki eşine dönemez. Bu geçici evlenme engelini ortadan kaldıran sonraki evliliğe hulle denir.

5-► Başkası ile evli olmaktan doğan engel. İslam, kadın için tek evlilik ilkesini benimsemiştir. Bu yüzden kadın için, evli olmak yeniden evlenmesi konusunda geçici bir engeldir. Yani boşanmadan başkası ile evlenemez.

6-► İddete bağlı evlenme engeli. Evliliğin ölüm, boşanma veya fesih sebeplerinden birisiyle sona ermesi durumunda kadının yeniden evlenebilmek için beklemek zorunda olduğu süreye iddet denir. Kadın iddet süresi sona erince serbest kalır ve yeniden evlenebilir.

Yakın Akrabalarla Evlilik Zararlı mı?

Yukarıda belirtilen hısımların dışında kalanlarla hısım olsun veya olmasın evlenmek caizdir. Nitekim Allah’ın Resulü, halasının kızı olan Zeynep binti Cahş ile evlenmiş, kendi kızı olan Hz Fatma’yı ise amcasının oğlu Hz Ali ile evlendirmiştir. Diğer yandan yabancı bir evlenmeyi tavsiye etmek de bir sakınca bulunmaz. Nitekim Şafii mezhebinde yakın hısımlarla (akrabalarla) evlenmek mekruh sayılmıştır

Kaynak: Hamdi döndüren / Delilleriyle Aile İlmihali / bkz: 583-584

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı