Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,3240
EURO
10,0979
ALTIN
490,36
BIST
1.440
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Az Bulutlu
24°C
Bursa
24°C
Az Bulutlu
Perşembe Az Bulutlu
28°C
Cuma Az Bulutlu
28°C
Cumartesi Az Bulutlu
29°C
Pazar Gök Gürültülü
24°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Covid-19 Sayesinde İnsanın Kendisi ile Yüzleşmesi
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?

İslam Hukukuna Göre Zina Etti Diye İftira Atmanın Cezası Nedir?

06.01.2021
0
A+
A-

Zina fiilinden dolayı cezanın tatbik edilebilmesi için, en başta akıl ve büluğ çağına ermiş olmak üzere, bir takım ağır şartlar vardır.

İslam Ceza Hukukunda zina; meşru bir akd’e dayanmaksızın yapılan haram bir birleşme olup bunu işleyen erkeğe zani, kadına da zaniye denir. Zina eden erkek ve kadın hakkında Kur’an-ı Kerim’de şöyle buyrulur:

«Zina eden kadınla zina eden erkekten her birine yüzer Celde-değnek vurunuz! Eğer, Allah’a ve ahiret gününe inanıyorsanız, bunlara, acıyacağınız tutmasın. Müminlerden bir zümre de bunların cezalarına şahit olsun.(1)»

Celde; Ete geçmemek üzere yalnız deriye tesir edecek derecede vurmak demektir. Bu da ne ince, ne de kalın olmayan, budaksız, kenarsız, düğümsüz bir değnekle yapılır. Bunların hepsinin bir günde vurulması lazım gelmeyip yarısının ertesi güne bırakılması da caizdir.

Celde vurulurken; başa, yüze, tenasül uzvuna vurulmaz.

Zina fiilinden dolayı cezanın tatbik edilebilmesi için, en başta akıl ve büluğ çağına ermiş olmak üzere, bir takım ağır şartlar vardır.

Zina fiilinin sübutu için de ikrar veya şehadet şart olduğu gibi bu ikrar veya şehadetin makbul ve muteber olabilmesi için de ayrıca birtakım şartlar vardır.

a-► Şahitliğe ehil olan dört erkeğin şahitlik etmeleri ile. Bunlar zina edenleri iyice görmek zorundadırlar. Ayrıca da özü doğru kimseler olmalıdırlar. Eğer dörtten eksiklerse veya adı geçen vasıflara sahip değil iseler, zina fiili ispat edilmiş sayılmaz. O vakit şahitliğe kalkışanlar iftiracı mevkiine düşerler ki zina isnadı cezasına çarptırılırlar.

Bir de dört erkek şahitlik ettikten sonra caysalar, zina etmekle itham edilen kimse cezaya uğratılmayıp şahitler seksener sopa yerler. Burada bir erkek yerine iki kadının şahitlik edebileceğini söylemeliyiz.

b-► Erginlik çağına erişmiş normal bir kimsenin «zina ettim» diye dört defa ayrı ayrı yerlerde itirafta bulunması ile. Hakim onu her defasında «yanılıyorsun» diyerek reddeder; ayrıca aklını ve hafızasını kontrol eder. Bütün bunlar müspet çıkar, zina eden kimse de iddiasında ayak diretirse hâkim hükmünü verir. Zina ettiğini itiraf eden kimse, cezanın tatbikinden önce veya tatbiki sırasında «hayır, zina etmedim» derse ceza vermekten vazgeçebilir. Dört erkeğin şahitliğiyle zina ettiği sabit olan kimse eğer taşlanarak idam hükmünü giymişse ona ilk taşları şahitler atar, şahitlerden biri bundan çekinirse ceza infaz edilmez.

Yukarıda vermeye çalıştığımız kısa izahtan sonra açıkça görülmektedir ki İslamiyet ırz ve namus meselesi üzerinde çok titiz bir yol izlemektedir. Zina edenin suçunun sabit olması ve cezalarının tatbik edilmesi kolay değildir. Bu da İslamın insanoğlunu iyilikle terbiye etmek istediğini gösterir.

Nitekim «Elinizden geldiği kadar cezaları Müslümanlardan def’edin. Eğer bir kurtuluş yolu varsa maznunu (suçlu sanılan:) serbest bırakın. Muhakkak ki hakimin affetmekte yanılması, ceza vermekte yanılgıya düşmesinden daha iyidir.» hadisi şerifi bunun delilidir.

Açıkça ortaya çıkan hakikat şudur:

İslamiyet de zina suçu için konan cezalar, her şeyden önce bu çirkin kötülüğün taşınılmaz derecede ağır bir mesuliyet duygusuna sahip olmayı gerektirdiğini gösterir.

Sonra bu, bir manada öylesine cemiyet hayrını düşünen ileri bir siyasettir ki her yana korku salar ve herkes böylesine ağır bir günaha düşmekten kaçınır. Tatbik alanında, küfür ve inkar fırtınasına, kapılanların ileri sürdükleri gibi ne vahşice bir sistemdir, ne de fazla, bir can kaybına yol açar. Tersine, namus üzerine titreyen bir sistem ve saldığı korku ile de zina suçlarını en aza indiren ilâhi bir kanundur.

Zina İsnadında Bulunmanın Cezası

Dinimizce zinanın en büyük günah olduğunu ve bunu işleyenlerin cezalarının ne kadar ağır olduğunu belirttik. Zinayı haysiyet kırıcı, alçaltıcı, bir Müslümana «zina ediyor» ithamında bulunmayı da en ağır günahlardan saymaktadır.

Nitekim Kur’an’ı Kerim:

«Namuslu, kötülüklerden habersiz kadınlara iftira atanlar dünyada da, ahirette de lanete uğratılacaklardır. Büyük azap onları beklemektedir (2)» diyerek bu konuda müminleri titiz ve tarafsız davranmaya çağırıyor.

Zina isnadında bulunanın cezası seksen sopa dayak yemektir; üstelik

de ömür boyu şahitliğinin kabul olunmamasıdır. Evet, İslamiyet zina hususunda öylesine titiz bir tutum takip etmektedir ki «falanca zina etti» deyip de bunu ispat etmeyen iftiracıya bile ağır bir ceza yüklemektedir. Karı-koca birbirini zina etmekle itham etseler de ispatını yapamasalar hakim hemen boşanmalarına karar verir. Ayrılmadıkları takdirde aynı cezaya çarptırırlar.

Kaynak: Turan Yazılım Mürşit 5 – İlmihal -Evlilik Hayatı Ve Mahremiyetleri

(1-Nur süresi, ayet: 2) (2-Nur: 2)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.