Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,5492
EURO
10,0853
ALTIN
495,52
BIST
1.352
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Gök Gürültülü
31°C
Bursa
31°C
Gök Gürültülü
Pazartesi Parçalı Bulutlu
32°C
Salı Parçalı Bulutlu
33°C
Çarşamba Az Bulutlu
35°C
Perşembe Az Bulutlu
35°C
SON DAKİKA
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Vakti İyi Değerlendirmek
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?
Namazda Secdelerden Birisini Unutan Birisi Ne Yapmalı?
Namazda Huşu
Neden Namaz?
Maddeler Halinde Namazı Bozmayan Şeyler Nelerdir?
Namazın Mekruhları Nelerdir?
Kulluk Borcu: Namaz
Namaz ve Nefis
İlmin Fazileti
Namazın Farzları
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır (Nisa 103)
Namazın Adabına Uygun Davranışlar
Namaz Kılarken Başka Şeyleri Düşünmek
Çocuğa Doğru Yaklaşım
Namazda Yanlışlıkla Fatiha Süresinden Önce Bir Süre Okuyan Kişi Ne Yapmalı?
Namazın İnsana Kazandırdıkları (vaaz)
Namaza Engel Olan Pislikler
İstenmeyen İmam Namaz Kıldırabilir mi?
Namazın Anlamı ve Manası
Hiçlik Makamı Hikayesi & Nasrettin Hoca
Kul Hakkı ve Kamu Mallarını Korumak
Sabır ve Namaz
Diriliş (Ahmed Günbay Yıldız / O’na Secde Yakışıyor)
Hangisi Aptal…! Berber mi Çocuk mu?
Namaz Kılarken Önüme Birisi Oturursa Nasıl Hareket Etmeliyiz?
Ey Gafil Gel Uyan! Bu Sözlerim Sana
Kurtuluşa Erenler
Abdest & Gusül ve Teyemmüm
Allah’a Yönelmek ve O’nun Yoluna Girmek
Taktilo, Bilgisayar ve Yabancı Dil Bilen Köpek
En Değerli İnsan
İpek Elbise ile Namaz Kılmak Günah Mıdır?
Farz Namazın Son İki Rekatında Zamm-ı Süre Okunursa
Siz Hiç Hayallerinizden Sıfır Aldınız mı?
Namazda Vesvese
Kaza Namazı Nasıl Hesaplanır?
Namaz Hatırlatıldığı Zaman Neden Yaban Eşekleri Gibi Arkanızı Dönüp Kaçıyorsunuz?
İşyerinde İzin Almadan Namaz Kılabilir miyim?
Namazı Huşu ve Huzur İçinde Kılmak
Namaz Kılarken Gözleri Kapatmak Günah mı?
Mantık Bize Ne Öğretir?
Namazı Cem Etmek ve Şartları
Namazda Yapılan Hareketlerin Anlamları
Namazın Önemi
Baloncu ve Çocuğun Hikayesi
Namaz Kılmayan Birisi Nasıl Ölür?

İslam’a Göre Çalışmak İbadet midir?

İslam ve Kur'an adlı kardeş web sitemize ulaşmak için Tıklayınız

04.09.2020
0
A+
A-

Yüce Allah kitabı-ı Kur’an-ı Kerim de şöyle bir misal getirerek örnek vermektedir: “Onlara iki erkeği misal getir ki Biz; onlardan birine iki üzüm bağı vermiş ve bunları hurmalıklarla kuşatmış ve aralarında da bir ekin yetiştirmiştik. O iki bağ da yemişlerini meydana getirmiş ve onlardan hiçbir şey noksan bırakmamıştı ve bunların arasında da bir ırmak akıtmıştık. O şahsın başka serveti de vardı. Arkadaşıyla konuşurken ona:

“Benim,” dedi, “malım ve servetim senden çok olduğu gibi, maiyyet, çoluk çocuk bakımından da senden daha ilerideyim. Bu adam gururu yüzünden kendi öz canına zulmeder vaziyette bağına girdi ve: “Zannetmem ki bu bağ bozulup yok olsun. Kıyametin kopacağını da sanmıyorum. Bununla beraber şayet Rabb’imin huzuruna götürülecek olursam o zaman elbette bundan daha iyi bir akıbet bulurum.” dedi. Konuşma esnasında arkadaşı bu şahsa: “Ne o?” dedi, “yoksa sen, senin aslını topraktan, sonra da bir damla meniden yaratan, bilahere de seni böyle tam mükemmel bir insan şekline getiren Rabb’ini mi inkar ediyorsun? Fakat sen inkar etsen de şunu bil ki benim Rabb’im Allah’tır. Rabb’ime hiç bir şeyi ortak saymam. Benim servetimin ve çoluk çocuğumun sayısının seninkinden daha az olduğunu düşündüğüne göre, bağına girdiğinde: “Maşaallah! Allah ne güzel dilemiş ve yapmış! Ondan başka gerçek güç ve kuvvet sahibi yoktur.” demeli değil miydin? Umulur ki, Rabbim bana senin bağından daha hayırlısını verir ve senin bağın üzerine de gökten bir yıldırım gönderir de orası kayacık bir toprak kesilir. Yahut bağının suyu çekilir de ondan artık büsbütün ümidini kesersin. Çok geçmeden, bütün serveti kül oldu… Sahibi bu halini görünce, bağın çökmüş çardakları karşısında, yaptığı masraflarına, harcadığı emeklere acıyıp avuçlarını oğuştura kaldı! “Ah!” diyordu, “nolaydım, Rabb’ime ibadette hiçbir şeyi ortak yapmamış olaydım! Kendisine Allah’tan başka yardım edecek destekçileri olmadığı gibi kendi kendini de kurtaracak güçte değildi (1)”.

[ads1]

İşte bu şekilde varını yoğunu, bütün ömrünü, gecesini gündüzünü birbirine katıp dünya malı biriktirmek isteyen, nadiren de olsa biriktirdiğini varsayarak, kendince kendini ,geleceğini garanti altına aldığını sanarak debelenip duran birisinin ‘Çok geçmeden, bütün serveti kül oldu (2)’ ve bütün ömrünü harcadığı, gecesini gündüzüne katıp biriktirdiği malı, mülkü hepsi biranda bir çırpıda elinden kayıverdi.

İşte o zaman da ‘yaptığı masraflarına, harcadığı emeklere acıyıp avuçlarını oğuştura kaldı! (3)’. ‘Allah’tan başka yardım edecek destekçileri olmadığı gibi kendi kendini de kurtaracak güçte değildi (4)’.

Nitekim bunun canlı şahidi yaşanan Marmara depremi ve diğer yaşanan doğal afetler sonucu bütün birikimini bir çırpıda kaybedip, bolluk ve refah içinde yaşarken bir anda başkasına muhtaç duruma düşenlerin insanların sayısı da azımsanmayacak kadar çoktur. Yada canlı bir örnek olarak şu anda dünyanın tamamının savaştığı korona virüsü. Paran var doğru düzgün harcayamıyorsun, araban var istediğin yere gidemiyorsun, yazlığın var tatile gidemiyorsun. varda var yani

İşte sizin birikiminiz Allah rızası için olmadığı gibi, güveniniz, güvenceniz Allah’a değil geçici dünya nimetleri olan paraya, pula, mala, mülke olmuştur. Allah’tan başkasına sırtını dayayanların, Allah’tan başkasına güvenenlerin ve Allah’tan başkasına tevekkül edenlerin sonu hem bu dünyada hem de ahirette hüsran olmuştur ve olmaya da devam edecektir. Bu tipler hem dünyasını hem ahiretini kaybetmiş olan gruptaki insan türlerindendir. Tabi ki en doğrusunu ancak yüce Allah bilir.

[ads2]

Oysa bilseniz ki hayırlı az mal, hayırsız çok maldan daha iyidir. Her ne kadar zahiri olarak çok mal hayırlı olarak görünecek olsa da bunun senin için bir fitne (imtihan) olmasından korkulacağı gibi, bunun altından başarı ile kalkabilir misin, bu sınavı geçebilir misin orası da meçhul ve tartışılır bir durumdur.

Nitekim nimetin başıboş yaşayan bir insan için, nimetin insanı şımarttığı aşikardır. Bu belkide başıboş değil ilim sahibi olan kişiler içinde geçerlidir. Bu konuya istinaden yüce Allah şöyle buyurmaktadır:

“Allah kendisine hükümdarlık verdiği için şımararak Rabbi’ hakkında İbrahim ile tartışan kişinin haline bir baksana! (5)”, “Herhangi bir beldeyi imha etmek istediğimizde oranın lüks içinde yaşayan şımarıklarına iyilikleri emrederiz. Buna rağmen onlar dinlemez, fısk-u fücura devam ederler. Bu sebeple, orası hakkında cezalandırma hükmü kesinleşir. Biz de orayı yerle bir ederiz (6)”,”

Bununla beraber Biz, kazançlarının çokluğu sebebiyle şımarmış pek çok memleketi helak ettik (7)”, “İnsanlara bir nimet, bir bolluk tattırdığımız da onunla sevinip şımarırlar (8)”. Bu ayet-i celileler’in benzerleri Kur’an-ı Kerim de pek çoktur ve tekrar tekrar üzerinde vurgulanmaktadır. Anlayasınız ve düşünesiniz diye.

[ads3]

Bunun bir fitne olmasının yanı sıra aynı şekilde birde bunun hesap verme boyutu var. Nitekim bilindiği üzere helal paranın hesabı, haram paranın azabı var. Nitekim şöyle bir anlatım mevcuttur:

Zenginin biri ölümden ve kabirdeki yalnızlıktan çok korkuyormuş. “Öldüğüm geceyi kim kabre girerek sabaha kadar benimle geçirirse servetimin yarısını ona bağışlıyorum” diye vasiyet etmiş. Öldüğünde “Kim birlikte kabre girip sabahlamak ister?” diye araştırmışlar. Kimse çıkmamış. Nihayet bir hamal,

“Benim sadece bir ipim var, kaybedecek bir şeyim yok. Sabaha kadar durursam zengin olurum.” diye düşünerek kabul etmiş.

Vefat eden zengin ile birlikte defnetmişler. Sorgu sual melekleri gelmiş. Bakmışlar kabirde bir ölü, bir canlı var. “Nasıl olsa bu ölü elimizde. Biz şu canlı olandan başlayalım” demişler ve hamalı sorgulamaya başlamışlar.

“O ip kimin? Nereden aldın? Niye aldın? Nasıl aldın? Nerelerde kullandın?”

Sabaha kadar sorgu sual devam etmiş, adamın hesabı bitmemiş. Sabahleyin kabirden çıkmış.

“Tamam, servetin yarısı senin”, demişler.

“Aman” demiş hamal, “istemem, kalsın. Ben, sabaha kadar bir ipin hesabını veremedim. O kadar servetin hesabını nasıl veririm?”

Kaynak: İsmail Ekinci

(1-Kehf Süresi 32-43) (2-Kehf Süresi 42) (3-Kehf Süresi 42) (4-Kehf Süresi 43) (5-Bakara Süresi 258) (6-İsra Süresi 16) (7-Kasas Süresi 58) (8-Rum Süresi’36)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.