Evlilik ve Aile Hayatı

İslam’a Göre Evlilik Hangi Amaç ve Gaye için Olmalıdır?

sponsor

Diyanet Evlilik Fetvası

İnsan, tabiatı gereği sıcak bir aile yuvası kurup huzurlu ve mutlu olmak ister. ‘Kaynaşmanız için size kendinizden (cins) eşler yaratıp aranızda sevgi ve merhamet peyda etmesi de, onun (varlığının) delillerindendir (Rum Süresi 21)’ ayeti de ifade etmektedir ki evlilikten amaç;

Eşlerin birbiri aracılığıyla huzur ve mutluluğa ulaşmasıdır. Bu huzur ve mutluluğun ve eşler arasındaki sevgi ve şefkatin kaynağı ise Allah’dır.

Kur’an’a göre kadın ve erkek, birbirlerinin eksiğini ve ayıplarını kapatan, birbirini günahtan koruyan, biyolojik anlamda olduğu gibi psikolojik ve ahlaki açıdan da birbirini tamamlayan iki cins olarak görünür. ‘Onlar sizin için birer elbise; sizde onlar için birer elbisesiniz (Bakara Süresi 187)’

Peygamberimiz de ‘Gençler! İçinizden evlenmeye gücü yetenler evlensinler. Çünkü evlilik, gözü ve cinsel arzuları zinadan korur’ ve ‘Nikah benim sünnetimdir. Benim sünnetimi yerine getirmeyen benden değildir. Evleniniz! Zira ben diğer ümmetler karşısında sizin çokluğunuzla övüneceğim’ buyurmuştur.

Yukarıda ayet ve hadislerden anlaşılmaktadır ki evlilikten amaç sadece cinsel arzuların tatmini değil, karşılıklı sevgi ve saygı temeli üzerine, sıcak ve mutlu bir aile yuvası kurmak ve bu yuvada ailesine, dinine ve milletine yararlı olacak, bedenen ve ruhen sağlıklı nesiller yetiştirmektir.

İslam dini ailenin sağlam temeller üzerine kurulması için kimlerle evlenilemeyeceğini açıklamış, zinayı ve ona götürebilecek davranışları da yasaklamıştır.

Belirttiğimiz bu genel çerçevede, iyi niyetle, karşılıklı sevgi, saygı ve fedakarlık temeli üzerine kurulan evlilikte, eşler bu beraberliğin sağlıklı bir şekilde devamı için sorumluluklarını yerine getirmeli, birbirine hoşgörü ile davranmalı, ailenin şerefine leke getirebilecek her türlü davranıştan kaçınmalıdırlar.

Aileyi ilgilendiren önemli kararlar ortak alınmalı, ufak tefek görüş ayrılıkları abartılarak geçimsizlik nedeni haline getirilmemelidir. Eşler birbirine karşı samimi olmalı, birbirine güvenmeli, yersiz şüphelerle aile bütünlüğü sarsılmamalıdır. Evlilik, beraber ömür boyu yaşama kararıdır. Hayat tekdüze değildir. Zaman zaman sıkıntılar da yaşanabilir. Bu sıkıntılar ancak, karşılıklı gayret ve fedakarlıklarla aşılabilir.

Bazı olumsuz şartlar da bile hayatı yaşanabilir hale getirmek, eşlerin elindedir. Bir şeyi yapmanın ve devam ettirmenin kendine göre bazı güçlükleri vardır. Yıkmak ise kolaydır. Kur’anda prensip olarak aile hayatında iyi geçinmenin esas olduğunu ifade eder ve boşanmayı son çare olarak görür.

Onlarla (hanımlarınızla) güzel geçinin. Eğer onlardan hoşlanmıyorsanız, sabredin. hoşlanmadığınız bir şeyi Allah çok hayırlı kılmış olabilir (Nisa 19)

Hz Peygamber de şöyle buyurmuştur:

Sizin en hayırlılarınız, hanımlarına karşı iyi davrananlarınızdır

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı / İslam’a Giriş Gençliğin İslam Bilgisi / bkz: 347-148

sponsor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı