İslam'i Bilgiler

İslam’a Göre Helal Ve Haram Kavramı

sponsor

İnsanı yapışkan çamurdan ve kuru balçıktan yaratan, onu en eksiksiz bir biçim ve en mükemmel dengede şekillendiren, sonra ona vücudunu ve gücünü zayıf düşmekten koruyacak gıdasını veren, doğumundan hemen sonra ağzına damlatılan sütle -ki eğer akıtılmış olsaydı ona zarar verirdi-, onu besleyen, sonra çalışıp kendisi için para harcayan ana babasının şefkatiyle onu büyüten, anlayış sahibi olup rızkını aramaya başladığında onu haramı bırakıp helali almakla mükellef kılan Allah’a hamd olsun

Her halükarda O’na hamd ederim. Yanlışları yok edip sapmaları ortaya çıkaran elçisi Hz Muhammed’e, ashabına ve ailelerin en hayırlısı olan ailesine sabahlar ve akşamlar devam ettiği sürece salat ve selam ederim.

Bil ki, helal talep etmek her Müslümana farzdır. Cahillerden pek çoğu helal bir şeyin kalmadığını iddia etmişler ve şöyle demişlerdir;

‘Fırat’ın suyundan ve boş arazilerdeki otlardan başka helal bir şey kalmadı. Geri kalanların hepsini fasit muameleler bozup ifsat etti’.

Bu düşünce akıllarında yer edip de yaşamalarını sağlaaycak gıdaya muhtaç olduklarını bildikleri zaman şüpheli ve haram şeyleri kullanmaya devam ettiler. Kalplerinde bu duruma neden olan şey bilgisizlikleriydi.

Kaynak: İbnü’l-Cevzi / Minhacü’l-Kasıdin Ve Müfidü’s/Sadıkin / C: 1 / bkz: 380

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı