Bilgi Kütüphanesi

İslam’a Göre İnsan İlişkilerinin Önemi Ve Gerekliliği

sponsor

Toplumsal Barış

İslam dininin özünü iman esasları, ana unsurunu da ibadetler ve ahlak oluşturur. Dolayısıyla olgun Müslüman, sadece iman ve İslam’ın şartları tabir edilen ibadetlerle yetinmeyip, yaratana karşı olan kulluğun yanı sıra.yaratılana da şefkat ve merhametle davranmalı, hiçbir kalbi incitmemeli, hiçbir canlının hakkını ihlal etmemeli ve insanların güvenini kazanmalıdır. Toplumsal barışa ve huzura önem veren İslam, bunların sağlanmasına yardımcı olacak her türlü davranışı emretmiş, buna karşılık onları bozacak hareketleri ise kesinlikle yasaklamıştır. Nitekim başta Hucurat süresi olmak üzere diğer bir çok süre ve ayette de toplumsal barışın koşulları sıralanmıştır.

İslam dininde yoldan geçenlere eziyet veren olumsuz bir durumun giderilmesi imandan bir parça sayıldığı gibi, insanlara güler yüz göstermek, güzel söz söylemek ve onların gönüllerini kazanmak övülmüş ve ibadet olarak değerlendirilmiştir.

Buna karşılık, dinimizde, insan ilişkilerini bozacak davranışlardan sayıldığı için çok yemin etme, kötülüğe ve günaha düşkün olma, dedikodu yapma, iyiliğe engel olma, kul hakkı yeme, gönül kırma, insanları ayıplama, hafife alma ve onlarla alay etme, insanlara kötü lakaplar takma ve onları kötü lakapla çağırma, yerli-yersiz öfkelenme, kıskanma ve iki yüzlü davranma da yerilmiş be günah olarak kabul edilmiştir.

Esasen bunlar özü itibariyle Peygamberimizin ‘Müslüman, diğer insanların elinden ve dilinden emin olduğu kimsedir’ ifadesinde formüle edilmiştir.

İnsanlar arasındaki ilişkilerde kimi zaman şaka da kırılmalara yol açmaktadır. Bu yüzden başkalarını kırıcı ve incitici şakaların yapılması da doğru değildir. Çünkü gönül kırmak, hem büyük günah hem de dargınlık vesilesidir. Ancak gerçeğe dayanan ve kimseyi incitmeyen tatlı sözlerle şakalaşmakta, dinimize göre herhangi bir sakınca yoktur.

Toplumun huzurunu kaçıran unsurlardan biri de hasettir. Yani başkalarının sahip oldukları nimet ve güzellikleri kıskanma, istememektir. Peygamberimiz (s.a.v) ‘Dünya varlığında sizden aşağı olanları düşününüz, yalnız sizden üstün olanlara bakmayınız, asıl zenginlik mal çokluğunda değil belki gönül zenginliğindedir’ ve başka bir hadis-i şeriflerinde buyuruyor ki: ‘Kıskançlık, ateşin odunları yakıp bitirdiği gibi iyilikleri yer tüketir’ sözleriyle kıskançlığı yasakladığı gibi ondan kurtulmanın yolunu da göstermiştir.

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı / İslam’a Giriş Gençliğin İslam Bilgisi / bkz: 388-389

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı