Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,1772
EURO
9,8359
ALTIN
468,77
BIST
1.350
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Gök Gürültülü
18°C
Bursa
18°C
Gök Gürültülü
Perşembe Parçalı Bulutlu
18°C
Cuma Az Bulutlu
20°C
Cumartesi Gök Gürültülü
20°C
Pazar Gök Gürültülü
17°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Covid-19 Sayesinde İnsanın Kendisi ile Yüzleşmesi
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?

İslam’da Çocuk Terbiyesi (Vaaz)

29.03.2020
0
A+
A-

Her insan çocuk sahibi olmayı istediği gibi, her insanda ama az ama çok anne ve babalık duygusunu tatmak ister. Ama yapılan yanlış çocuk istemekte değil isteme şeklindedir.İs terken de istemeniz değil istediğiniz şekil önemlidir. Geçmiş bölümlerde de anlatıldığı üzere siz Allah’a müracaat edeceğine doğrudan doktora yada diğer yollara başvuruyorsunuz. İsterken de Allah’dan sağlıklı, sıhhatli, iman ehli bir evlat istemek yerine ya ısrarla erkek çocuk istiyorsunuz, yada ısrarla kız çocuğu. Ama hayır kız yada erkek olmasında değil yapacağı amel ve işlerdedir. Nice anne-babalar vardır ki; erkek çocuk istemesine rağmen bir zaman sonra, eli ayağı tutup da anne babadan bağımsız yaşayacak bir güç kazandığı zaman veyahut da evlendiği zaman yaptıkları vefasızlıklar sonucunda anne-baba senin gibi evladım olacağına olmaz olsaydı, yada keşke senin gibi bir erkek evladım olacağına on tane kız evladım olsaydı gibi sitemlerde bulunanların sayısı da azımsanmayacak kadar çoktur.

Ne acıdır ki yanlışlar birbirini takip ettiği ve hatalarda daha büyük hataları doğurduğu için; bu ısrarınız sonucunda Allah belki size bir evlat bağışlamıştır ama bu evlat kim bilir belkide senin cehenneme girmene belkide cennete girmene vesile olacaktır. Bu yüzdendir ki

Çocuk terbiyesinde anne-baba üzerinde büyük bir sorumluluk ve vebal vardır.

Her ne kadar anne-baba evladına gerekli terbiyeyi verdiği halde, eğer evlat ısrarla şeytanın adımlarını izlemekte ısrar ediyorsa eğer anne-baba üzerindeki sorumluluktan belki kurtulmuştur. Bundan sonraki sorumluluk da vebalde çocuğa aittir ki çocuğunda kendi kendini yetiştirmesi, eğitmesi gerekir.

Anne ve baba için genelde iki tip evlat vardır

Biri olgunluk çağına girince hakkı görmüş, Rabb’ini tanımış; Allah’ın lütfuna, keremine, ihsanına şükretmenin; sadece Allah’a değil, kendisinin varlık sebebi olarak gördüğü ve üzerindeki haklarını ödenmez bildiği anne ve babasına da şükretmenin gerekliliğine inanmıştır. Bu akıllı kişi, hem yüce Rabb’ine hem de anne ve babasına şükredebilmek için Rabb’ inden yardım istemektedir.

Diğeriyse anne ve babasının kendisini hakka, doğru yola çağırmasını, can sıkıcı bularak oflayıp, pufluyor. Canını sıktıkları için onları azarlıyor. Asırlar geçti, hiç gidip de geri dönen var mı ki diyerek ispatı zor olan inkarı seçiyor.

Aklıselim sahipleri bilirler ki ağaç ancak yaş iken eğilir; Çocuğun eğitimi ve öğretimi asla ihmale ve geciktirmeye gelmez. Aksi halde anne ve babalar, dünyadan zevk almaya başladıktan sonra, söz dinleyecek evladı karşılarında bulamayabilirler. Hatta öz evladından duymaya tahammül edemeyecekleri sözleri dahi işitebilirler (1)”

Çocuk; Allah’ın anne ve babaya verdiği en büyük bir emanettir.

Öyle bir emanettir ki; kalbi tertemiz bir cevherdir. Onun kalbi her türlü şekil ve biçimden etkilenmemiş boş bir vaziyettedir. Kendisine yönelen her şeyi kabule ve meyle müsaittir. O kalbe iyilikler telkin edilirse, dünyada ve ahirette bahtiyar olur. Kötü şeyler öğretilir, hayvanlar gibi yabani bir şekilde yetiştirilir, terbiye edilmezse, sapıtır ve böylece mahvolur. Her iki çeşidin de sevabı da günahı da anne baba terbiyeci hepsi ortaktır. Bu bakımdan çocukların terbiyesi gerçekten üzerinde durulması gereken önemli bir konudur (2)”

Çocuğun kalbi boş bardak misalidir ki ne verirsen onu alır ve sorgulamaz. Çocuğa ne verirsen onu alır. Nasıl ki bardağa ne doldurursan ikinci bir maddeyi almaya kalkışırsa taşar ve içindeki madde özelliğini kaybedip bozulur ve kullanılmaz hale gelir ki bu çocuk içinde geçerlidir. Şayet çocuğa eğer Allah sevgisini-korkusunu, Peygamber sevgisini, cenneti-cehennemi anlayacağı dilden aşılayacak olursan eğer, ileride gaflete düşecek olsa bile uyanması ve farkına varması daha kolay olacaktır. Belkide o gaflete ve dalalete hiç düşmeyecektir. Ancak çocuğa ahirete değilde dünyaya teşvik edecek olursan ve dünyaya meyletmiş kişi yada kişilerle arkadaşlık kurmasına müsaade edecek olursan eğer bu çocuğun helak olması ve daldığı gafletten uyanması ya çok zordur yada imkansızdır. Çünkü ağaç yaşken eğilir. Yüce Allah her insanın kalbine tevhid inancını, Allah’ın varlığını ve birliğini kabul edecek, Rabbülalemine itaat edecek bir kabiliyette yaratılmıştır.

Her Doğan Bebek İslam Fıtratı Üzerine Doğar

Nitekim Resulüllah (s.a.v): Her doğan çocuk İslam fıtratı üzere doğar. Sonra onu anne-babası (ebeveyni) Yahudi, Hristiyan veya Mecusi yapar buyurmaktadır. Allah Teala size imanı vermiştir ama o imanı beslemek, yeşertmek size kalmıştır. Nasıl ki yeni ektiğiniz bir ağacı fidan iken yerinden sökmeniz kolay iken ,üç-beş sene sonra ona yerinden söküp, çıkarıp atmanız imkansızdır yada çok güçtür. Bu yüzdendir ki Allah’ın size vermiş ve bağışlamış olduğu imanı ilim ile, salih insanlar ile beraber bulunarak besleyin, gıdalayın. Yani o iman kıvılcımı içinizde sönmeden önce alevlendirin, körükleyip-ateşleyecek eylemlerde ve davranışlarda bulunun. Aksine o içinizdeki iman kıvılcımı söndükten sonra onu tekrar tutuşturması, alevlendirmesi imkansız olmasa da çok zordur. Hele birde çocuğun aklı çalışmaya ve kendi kararlarını kendisi vermeye başladıktan sonra o çocuğa laf geçirmeniz, laf anlatmanız çok zor olacaktır. Çünkü dünya zevkleri çok tatlı olduğu için ve nefis de her zaman kötülüğü emrettiği için vede şeytan dünyayı insanlardan daha iyi tanıdığı ve kullandığı için; dünyaya sarılan ve meyleden bir insanın sonradan kurtulması çok zor olsa da imkansız değildir. Tabi ki en doğrusunu ancak Allah bilir.

Şimdi sorarım size; Siz sizde olmayan şeyi, sizden olana nasıl vereceksiniz. Doğru diye bildiğiniz yanlışları çocuğunuza aşılayacaksınız. Kendinizi helak ettiğiniz yetmiyormuş gibi kulaktan dolma yanlış bilgiler sayesinde kendi çocuğunuza helak edeceksiniz. Annede babada namaz yok, niyaz yok, oruç yok, tevekkül yok, tefekkür yok, kadere razı olmak yok, Allah sevgisi yok, peygamber sevgisi yok. Daha ne kaldı. Olması gereken şeylerin hiçbirisi yok iken olmayan şeyleri nasıl vereceksin. Tam aksine size olmaması gereken şeyleri vermekten geri durmuyorsunuz. Allah sevgisi yerine dünya sevgisini verdiniz ki zaten kopma noktası burada başlıyor. Bu yüzdendir ki yazı sonunu şu ayet-i celile ile noktalamak istiyorum.

“Nuh: “Ya Rabbi!” dedi, “yeryüzünde dolaşan bir tek kafir bile bırakma! (3), Zira bırakırsan onlar Senin kullarını, Senin yolundan saptırırlar, ve sadece kendileri gibi kafir, ahlaksız çocuklar dünyaya getirip yetiştirirler (4)”. “Ya Rabbi beni, annemi, babamı ve evime mümin olarak girenleri, erkek ve kadın bütün müminleri affeyle. O zalimleri ise, daha da beter eyle, daha da perişan eyle! (5)”. Hasılı kelam Hakk’tan uzak olanın çocuk sahibi olmasından ise olmaması daha iyi belki de

Devamı için bizi izlemeye devam edin…!

Kaynak: İsmail Ekinci

(1-M. Zeki Duman / Beyanu’l-Hak / C:2 / bkz: 313-314) (2-İmam Gazali / İhya Ulumi’d-Din / C:3 / bkz: 211) (3-Nuh Süresi 26. Ayet) (4-Nuh Süresi 27. Ayet) (5-Nuh Süresi 28. Ayet)

    Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.