Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,5595
EURO
10,1169
ALTIN
494,93
BIST
1.349
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Parçalı Bulutlu
32°C
Bursa
32°C
Parçalı Bulutlu
Salı Parçalı Bulutlu
34°C
Çarşamba Sıcak
36°C
Perşembe Sıcak
36°C
Cuma Sıcak
36°C
SON DAKİKA
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Vakti İyi Değerlendirmek
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?
Namazda Secdelerden Birisini Unutan Birisi Ne Yapmalı?
Namazda Huşu
Neden Namaz?
Maddeler Halinde Namazı Bozmayan Şeyler Nelerdir?
Namazın Mekruhları Nelerdir?
Kulluk Borcu: Namaz
Namaz ve Nefis
İlmin Fazileti
Namazın Farzları
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır (Nisa 103)
Namazın Adabına Uygun Davranışlar
Namaz Kılarken Başka Şeyleri Düşünmek
Çocuğa Doğru Yaklaşım
Namazda Yanlışlıkla Fatiha Süresinden Önce Bir Süre Okuyan Kişi Ne Yapmalı?
Namazın İnsana Kazandırdıkları (vaaz)
Namaza Engel Olan Pislikler
İstenmeyen İmam Namaz Kıldırabilir mi?
Namazın Anlamı ve Manası
Hiçlik Makamı Hikayesi & Nasrettin Hoca
Kul Hakkı ve Kamu Mallarını Korumak
Sabır ve Namaz
Diriliş (Ahmed Günbay Yıldız / O’na Secde Yakışıyor)
Hangisi Aptal…! Berber mi Çocuk mu?
Namaz Kılarken Önüme Birisi Oturursa Nasıl Hareket Etmeliyiz?
Ey Gafil Gel Uyan! Bu Sözlerim Sana
Kurtuluşa Erenler
Abdest & Gusül ve Teyemmüm
Allah’a Yönelmek ve O’nun Yoluna Girmek
Taktilo, Bilgisayar ve Yabancı Dil Bilen Köpek
En Değerli İnsan
İpek Elbise ile Namaz Kılmak Günah Mıdır?
Farz Namazın Son İki Rekatında Zamm-ı Süre Okunursa
Siz Hiç Hayallerinizden Sıfır Aldınız mı?
Namazda Vesvese
Kaza Namazı Nasıl Hesaplanır?
Namaz Hatırlatıldığı Zaman Neden Yaban Eşekleri Gibi Arkanızı Dönüp Kaçıyorsunuz?
İşyerinde İzin Almadan Namaz Kılabilir miyim?
Namazı Huşu ve Huzur İçinde Kılmak
Namaz Kılarken Gözleri Kapatmak Günah mı?
Mantık Bize Ne Öğretir?
Namazı Cem Etmek ve Şartları
Namazda Yapılan Hareketlerin Anlamları
Namazın Önemi
Baloncu ve Çocuğun Hikayesi
Namaz Kılmayan Birisi Nasıl Ölür?

İslam’da Müzik Dinlemenin Hükmü Nedir?

İslam ve Kur'an adlı kardeş web sitemize ulaşmak için Tıklayınız

04.09.2020
0
A+
A-

Müzik Dinlemek Haram mı?

“Şarkı dinlemek bazen haram, bazen mubah, bazen mekruh bazen de müstehab olur. Şarkı dinlemenin haram olması, çoğu gençler ve dünyaya dönük arzuları baskın olan kimseler hakkındadır Böyle kimseler şarkı dinledikçe kalplerini etki altında tutan çirkin sıfatlar daha azgınlaşır. Şarkı dinlemenin mekruh olması, şarkı dinlemekten az öncekiler gibi etkilenmeyen fakat çoğu zaman eğlendirici bir alışkanlık haline getirmiş olan kimseler hakkındadır. Bunun yanında sırf güzel sesten haz duyduğu için şarkı dinleyenler için şarkı dinlemek mübahtır. Buna karşılık Allah sevgisinin etkisi altında olup da iyi sıfatları terennüm eden şarkıları dinlemekten hoşlananlar için şarkı dinlemek müstehabtır (1)”

ve yine aynı şekilde;

“Dinleyici sıf eğlence, oyun ve maskaralıktan hoşlanan biriyse, ruhuna çöken şeytan daha bir azgınlaşır. Hayvanlar gibi şehvetlerine tapanlar, nasıl semah eri olabilir? Ancak güzelce uyuyanlar, tatlı seslerle uyanabilir, zil zurna sarhoşlar değil. Seher yeli gülleri açar, baltaysa odunları parçalar. Kainat; musikiyle, tatlı dille, aşk ve cezbeyle doludur. Körler aynada ne görsün. Görmez misin, arabın şarkısıyla şevke gelen deve nasıl da oynar? Develer bile güzel sesle eğlenirken, insanoğlu eğlenemiyorsa eşektir (2)”

Şimdi bunları açıklayacak olursak eğer ki geçen bölümde söylediğimiz üzere bizim karşı olduğumuz müzik değil müziğin içeriği ve müzik dinlemenin doğuracağı sonuçlardır. Özetle diyecek olursak eğer;

[ads1]

Tüm benliğini dünya sevgisi ve tutkusu kaplamış, hayatı yemeden içmeden, yatmadan kalkmadan birleşmeden ibaret sanan birisi için müzik haramdır. Çünkü bu kişinin müzik dinlemesi yangını körükle söndürmeye çalışmasına benzer. Kendisi ilim tahsil eden, Allah’a ibadet eden, Allah’a kulluk bilinci ve şuuru içinde hareket eden birisi içinde müzik dinlemek mübahtır.

Çünkü bu kişinin kafası belki müzik dinleyerek rahatlayacak ve daha da verimli çalışmasına vesile olacaktır. Ancak dediğimiz günü yanan alevi söndürmek için su yerine benzin dökmek nasıl büyük bir ahmaklık ise; kişinin de mübahtır yada müstehaptır düşüncesi ile olduk olmadık müzikler ve olduk olmadık kişilerden müzik dinleyerek şehvetini galeyana getirip harekete geçiren müzikler dinlemesi de aynı şekilde büyük bir ahmaklıktır.

Kaldı ki zamanımızda meydana gelen çalgı aletleri, oluşan sesler ve o sesleri canlandıranların ekseriyeti şehvete hitap etmekte.

Bununla da kalmayıp işin kötü boyutu Allah’ın takdirine karşı çıkması, yazgısına söz etmesi, çizdiği kadere isyan etmesi ve manevi gerçekleri itibarsızlaştırması.

Nitekim Resulüllah (s.a.v)’in: Dehre (zamana) sövmeyiniz. Çünkü dehr Allah’ın kendisidir hadis-i şerifini; Şabi, Ebu Ubeyd ve tefsirde imam olan başkaları şöyle açıklamışlardır:

[ads2]

“Araplar cahiliye dönemlerinde herhangi bir sıkıntı, bir bela ya da bir musibet ile karşılaşacak olurlarsa, hay kahrolasıca zaman derler ve bütün bu işleri dehrin (zamanın) yaptığını söyleyip ona söverlerdi. Halbuki bütün bunları yapan yüce Allah’ın kendisidir. Onlar böyle diyerek aziz ve celil olan Allah’a sövmüş gibi oluyorlardı, çünkü gerçekte bunları yapan O’dur. Bundan ötürü bu itibarla zamana sövmek yasaklanmıştır. Çünkü yüce Allah onların kastettikleri ve bu fiilleri kendisinin yaptığını söyledikleri dehrin (zamanın) kendisidir (3)” ve başka bir hadis-i şeriflerinde ise buyuruyor ki: “Aziz ve celil olan Allah buyuruyor ki: Ademoğlu bana eziyet ediyor. Dehre (zamana) sövüyor. Halbuki dehr benim. Gecesini gündünüzü evirip çeviriyorum

Ve yine aynı şekidle daha Feleğe, kadere zamana, cennete cehenneme dair bir sürü konuyla alakalı müzikler ve sesler

“O kimseye ayetlerimiz okunduğu zaman güya iki kulağı sağırmış da bunları işitmemiş gibi büyüklenerek yüz çevirir. Sen ona çok acıklı bir azabı müjdele (4)”

“İbn Kesir bu ayet-i celile hakkında da: Yani boş sözlere, oyuna, eğlenceye yönelen bir kimseye Kur’an ayetleri okunacak olursa, yüzünü başka tarafa çevirir. Onlara iltifat etmez, arkasını dönüp gider, duymamazlıktan gelir, sağır olmadığı halde onları hiç işitmemiş gibi hareket eder. Çünkü onları işitmekten dolayı rahatsız olur. Buna sebep ise, onlardan yararlanmaması, onun bu ayetlerle işinin olmamasıdır (5)”

[ads3]

“Yüce Allah buyuruyor ki: İnsanlardan kimisi bilgisizce Allah’ın yolundan saptırmak ve o ayetleri bir eğlence edinmek için boş sözleri satın alırlar. İşte onlar için horlayıcı bir azap vardır (6)”

“İbn Kesir bu ayet-i celileyi şöyle tefsir etmektedir: Allah’ın kelamını dinleyerek yararlanmaktan yüz çeviren ve bunun yerine nağmeli çalgı aletleri ile birlikte, çalgı aletleri ve şarkılarını dinlemeye yönelen kimselerin halini söz konusu etmektedir. Nitekim İbn Mesud yüce Allah’ın: ‘İnsanların kimisi….boş sözleri satın alırlar’ buyruğu hakkında, ‘O, Allah’a yemin ederim ki şarkıdır’ diye açıklamıştır (7)”

ve “Hasan-ı Basri dedi ki: Şu İnsanların kimisi bilgisizce Allah’ın yolundan saptırmak için boş sözleri satın alırlar’ buyruğu hakkında; o şarkı ve çalgı aletleridir demiştir (8)”

Madem müzik dinlemek şüpheli bir mevzudur o zaman sizde Katade’nin dediği gibi yapın

Katade diyor ki: Allah’ın zikrinden (onun öğütlerinden, onu hatırlamaktan) sakın yüz çevirmeyin. Çünkü onun öğüdünden yüz çeviren bir kimse en büyük bir aldanışa düşmüş, en ileri derecede sakatlanmış ve en büyük bir günahı işlemiş olur. İşte bundan dolayı yüce Allah böyle harekete den kimseleri tehdit ederek: ‘Muhakkak ki biz günahkarlardan intikam alırız (Secde’22)’. Yani ben bu şekilde davrananlardan en ağır şekilde intikam alacağını buyurmaktadır (9)”

Arkadaş; sana doğrusunu söyleyeyim mi; seni sevgiliden alıkoyan neyse, asıl sevdiğin o demektir

Kaynak: İsmail Ekinci

(1-İmam Gazali / El Munkizü Mine’d Dalal / bkz: 24) (2-Sadi Şirazi / Botan Ve Gülistan / bkz: 110) (3-İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri / C:10 / bkz: 103) (4-Lokman 7) (5-İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri / C:8 / bkz: 426) (6-Lokman 6) (7-İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri / C:8 / bkz: 424) (8-İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri / C:8 / bkz: 425) (9-İbn Kesir / İbn Kesir Tefsiri / C:8 / bkz: 489)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.