Güzel Ahlak, Edep ve Haya

İslam’da Ölçülü ve Tutarlı Olmak

Muhterem Müslümanlar!

Kutsal Kitabımız Kur’an-ı Kerim de Cenab-ı Allah bizlerden, önce kendisini tanıyıp bilmemizi, sonrada ölçülü ve tutarlı hareket etmemizi istemektedir.

İslam ahlakının özünü ve temelini oluşturan ölçülü ve tutarlı olmak,

İnsanı şahsiyetli, inandırıcı ve başarılı kılan hasletlerin başında yer almaktadır.

Ölçülü ve tutarlı olmak, kişinin inandığı gibi yaşaması, sözüyle özünün bir olması, yüce dinimizin getirmiş odluğu ölçülere uymasını gerektirir. Yüce Allah Rahman Süresinin ilk ayetlerinde kainattaki her şeyi ölçü ve denge içerisinde yarattığını bildirmekte ve belirlenen bu ölçülerin çiğnenmemesini emretmektedir.

Muhterem Müslümanlar!

İnsan bildikleri ve söyledikleri kadar, bildiklerini ve söylediklerini hayata geçirmekle değer kazanır ve inandırıcı olur. Söylediklerini yapmayan kimseler ise, toplum içindeki itibarlarını yitirir ve güven duygularını sarsarlar.

Nitekim Cenab-ı Allah, “Ey iman edenler! Yapmayacağınız şeyleri niçin söylüyorsunuz? Yapmayacağınız şeyleri söylemeniz Allah katında büyük bir öfke sebebidir (1)” buyurarak inananları ölçülü ve tutarlı olmaya davet etmektedir. Ölçülü ve tutarlı olmak şüphesiz aklı kullanmanın ve mantıklı düşünmenin bir neticesidir.

Bu hususta yüce Allah şöyle buyurmaktadır: “Sizler kitabı okuduğunuz halde, insanlara iyiliği emredip kendinizi unutuyor musunuz? Hala aklınızı kullanmıyor musunuz? (2)”

Muhterem Müslümanlar!

Allah katında sevimli, insanlar nazarında da itibarlı bir mevkiye yükselmek ve takdir edilmek isteyen herkes, dinin ve toplumun koyduğu kurallara saygılı, davranışlarında da ölçülü ve tutarlı olmak zorundadır.

İslam hakkında bir şeyler öğrenmek isteyen bir sahabeye “Allah’a iman ettim de, sonrada dosdoğru ol” buyuran Peygamberimizin, bu ölçüsünü çok iyi düşünmeli ve hayatımızın her safhasında ölçülü olmayı dikkate almalıyız.

Sözümüzle, özümüzle her iş ve hareketimizde dosdoğru davranmalıyız.

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı / Minberden Öğütler / bkz: 217-218

(1- Saff Süresi 2-3. ayet) (2- Bakara Süresi 44. ayet)

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı