Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,5492
EURO
10,0853
ALTIN
495,44
BIST
1.352
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Parçalı Bulutlu
30°C
Bursa
30°C
Parçalı Bulutlu
Pazar Gök Gürültülü
30°C
Pazartesi Az Bulutlu
31°C
Salı Az Bulutlu
32°C
Çarşamba Az Bulutlu
34°C
SON DAKİKA
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Vakti İyi Değerlendirmek
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?
Namazda Secdelerden Birisini Unutan Birisi Ne Yapmalı?
Namazda Huşu
Neden Namaz?
Maddeler Halinde Namazı Bozmayan Şeyler Nelerdir?
Namazın Mekruhları Nelerdir?
Kulluk Borcu: Namaz
Namaz ve Nefis
İlmin Fazileti
Namazın Farzları
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır (Nisa 103)
Namazın Adabına Uygun Davranışlar
Namaz Kılarken Başka Şeyleri Düşünmek
Çocuğa Doğru Yaklaşım
Namazda Yanlışlıkla Fatiha Süresinden Önce Bir Süre Okuyan Kişi Ne Yapmalı?
Namazın İnsana Kazandırdıkları (vaaz)
Namaza Engel Olan Pislikler
İstenmeyen İmam Namaz Kıldırabilir mi?
Namazın Anlamı ve Manası
Hiçlik Makamı Hikayesi & Nasrettin Hoca
Kul Hakkı ve Kamu Mallarını Korumak
Sabır ve Namaz
Diriliş (Ahmed Günbay Yıldız / O’na Secde Yakışıyor)
Hangisi Aptal…! Berber mi Çocuk mu?
Namaz Kılarken Önüme Birisi Oturursa Nasıl Hareket Etmeliyiz?
Ey Gafil Gel Uyan! Bu Sözlerim Sana
Kurtuluşa Erenler
Abdest & Gusül ve Teyemmüm
Allah’a Yönelmek ve O’nun Yoluna Girmek
Taktilo, Bilgisayar ve Yabancı Dil Bilen Köpek
En Değerli İnsan
İpek Elbise ile Namaz Kılmak Günah Mıdır?
Farz Namazın Son İki Rekatında Zamm-ı Süre Okunursa
Siz Hiç Hayallerinizden Sıfır Aldınız mı?
Namazda Vesvese
Kaza Namazı Nasıl Hesaplanır?
Namaz Hatırlatıldığı Zaman Neden Yaban Eşekleri Gibi Arkanızı Dönüp Kaçıyorsunuz?
İşyerinde İzin Almadan Namaz Kılabilir miyim?
Namazı Huşu ve Huzur İçinde Kılmak
Namaz Kılarken Gözleri Kapatmak Günah mı?
Mantık Bize Ne Öğretir?
Namazı Cem Etmek ve Şartları
Namazda Yapılan Hareketlerin Anlamları
Namazın Önemi
Baloncu ve Çocuğun Hikayesi
Namaz Kılmayan Birisi Nasıl Ölür?

İslami Açıdan Tesettür Konusu

İslam ve Kur'an adlı kardeş web sitemize ulaşmak için Tıklayınız

24.03.2020
0
A+
A-

“Andolsun biz insanı, (pişmiş) kuru bir çamurdan, şekillenmiş kara balçıktan yarattık (1)” ve size “size bir ecel, bir ömür süresi tayin (2) etti.  En muazzam kusursuz ve en güzel surette yarattığı insanı, mutlaka bir takım sorumluluklar, bir takım görevler ve bir takım yükümlülükler bekleyecektir. Nitekim Yüce Allah şöyle buyurmaktadır: “Bu kainatı yaratması sizden hanginizin daha güzel iş yapacağını ortaya koymak içindir (3)”.  Yoksa bir takım aklı noksanların dediği gibi dünyaya geldiysem, yer, içer, yatar, kalkar ve sonunda ölürüm. Her şeyin ölümle son bulacağını ve bu dünyanın yaratılışının bir amaç ve bir gaye için olmadığını ileri sürerler ve üzerine yüklenilen yükümlülüklerden ve sorumluluklardan kaçmak için mazeretlerin arkasına gizlenirler. Ancak bilmiyorlar mı ki Allah Teala şöyle buyurmuştur “Elbette Biz göğü, yeri ve aralarında olan varlıkları oyun ve eğlence olsun diye yaratmadı (4)”.

Yüce Allah’ın insanlar üzerine yüklediği yükümlülük ve sorumluluklardan birisi de edeb, avret yerlerini örtmeleri, saklamaları, kimseye göstermemeleri, açıp saçmamaları konusunda kullarını uyarmıştır. “Mümin erkeklere bakışlarını kısmalarını ve edep yerlerini açmaktan ve zinadan korumalarını söyle! (5)” ve kıyamete kadar kendilerine düşman olan iblisi, şeytanı kendilerine dost edinmemeleri bildirmiş ve kullarını bu konular üzerinde de uyarmıştır. Yüce Allah buyurdu ki; “Ey insanlar! Yeryüzünde olan bütün nimetlerimden helal hoş olmak şartı ile yiyiniz; Fakat şeytanın peşinden gitmeyiniz. Çünkü o sizin besbelli düşmanınızdır.(6)”. Ama bizler neler yaptık neler…!

“Mümin kadınlara da bakışlarını kısmalarını ve edep yerlerini açmaktan ve günahtan korumalarını söyle! Yine söyle ki mecburen görünen kısımları müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler.

Başörtülerini yakalarının üzerini kapatacak şekilde örtsünler. (7)”

Artık insanlar kendilerince, Allah’ın koymuş olduğu ölçüyü kaldırdı, yerine kendi belirlemiş olduğu ölçüyü koydular Allah’ın koyduğu ölçüyü aşağı, kendi belirledikleri ölçüyü yükseltme çabasına giriştiler. Nitekim zahiri olsa da, dünya için, 3-4-10- 30…50) sene için bunu başardılar ancak ebedi bir hayatı hiçe sayarak kendi kendilerine azap ettiler. Hak Teala dedi ki, başınızı örtün bizimkiler yok çok sıcak, yok farz değil, yok saçlarım dökülüyor, yok başım ağrıyor vs vs gibi mazeretler arkasına gizlendi durdular. Kapananların kapanmasına da örtünme denirse. Allah rızası için değil güzel görünmek için örtünenlerin sayısı da azımsanmayacak kadar çoktur ne acıdır ki. Hak Teala zinetlerinin görünen kısımları müstesna olmak üzere diye buyurdu, bizimkileri kabak çekirdeği gibi açılıp saçıldılar.

Ahmaklar zinetin ne olduğunu, zinet denirken hangi bölümlerin bu kapsama girdiğini bilmedikleri için, gereksiz işlerden ve uğraşlardan başlarını kaldırmayıp, müzik, televizyon, İnternette boğuldukları için kendilerine takıp takıştırıp, zinet diye açıldı saçıldılar. “Zinet takılan yerlerini kocaları, babaları, kocalarının babaları, oğulları, üvey oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, mümin kadınlar, ellerinin altında bulunanlar (köleler), erkeklikten kesilip kadınlara ihtiyaç duymayan hizmetçileri veya henüz kadınların mahrem yerlerini anlamayan çocukları dışında kimseye göstermesinler (8)” diye buyurdu Allah Teala, bizim akıllılar, elaleme sergi mahiyetinde gösteriş yaptılar. Ama iş sizin sandığınızı kadar basit değil.

Allah Resulü Hz Muhammed (s.a.v) bir hadis-i şeriflerinde;

“Allah Teala öncekileri ve sonrakileri malum günde topladığı zaman en uzaktakinin de, en yakınındakinin de işitebileceği bir sesle şöyle nida edecektir: ‘Ey insanlar, sizi yarattığımdan şu güne kadar hep Ben sizi dinledim. Bugün de siz Beni dinleyin. Bugün size sadece yaptığınız ameller geri verilecektir. Ben sizler için bir ölçü koydum, Sizde bir ölçü koydunuz ve Benim ölçümü kaldırarak kendi ölçünüzü yükselttiniz. Ben dedim ki; Allah katında en değerliniz, takva bakımından en ileri olanınızdır. Siz ise, bunu kabul etmeyerek ‘falan oğlu falan, falandan daha zengindir’ dediniz. Ben de bugün sizin ölçünüzü kaldırıyor ve kendi ölçümü yükseltiyorum: Takva sahipleri neredeler? Bunun üzerine takva sahibi muttakiler için bir sancak dikilir ve takva ehli bu sancağın altına giderler. Allah Teala’da hiç hesaba çekmeksizin onları cennetteki makamlarına gönderir” buyurmuştur.

Öldükten Sonra Cennete mi Giderim Cehenneme mi Giderim?

Şimdi kişi kendine sorsun isterse bir; Allah’ın koyduğu ölçüyü mü dikkate aldı, yoksa kendisinin yada kulun koyduğu ölçüyü mü? Hakk’ın sözüne mi değer verdi, yoksa halkın sözüne mi? vs vs. Bunların cevaplarını herkes kendisine sorsun ve bulduğu cevaba göre cennete mi giderim, yoksa cehenneme mi giderim kendini hesaba çeksin. Yoksa öldükten sonra verecek çok hesabı olur insanın.

“…ırzlarını koruyan erkekler ve ırzlarını koruyan kadınlar, Allah’ı çok zikreden erkekler ve çok zikreden kadınlar var ya, işte Allah onlara mağfiret ve büyük bir mükafat hazırlamıştır (9)”

“Gerçek, mü’înler kurtuluşa ermişlerdir, çünkü onlar huşu ve huzur içinde namaz kılarlar. Onların kalpleri daima Allah’a karşı korku içindedir, onlar, boş sözlerden ve faydasız işlerden yüz çeviricidirler, onlar, zekatlarını da verirler ve onlar ırzlarını korurlar. Aile ve cariyelerinin dışında başka kimseyle münasebette bulunmazlar ve bu hususta da kınanmazlar. Ailesini ve cariyesini bırakarak başka kadınlarla ilişki kuranlar, Allah’ın kanına tecavüz etmiş olurlar. O müminler ki, emanetlere ihanet etmez, verdikleri sözü de yerine getirirler. Namazlarını vaktinde kılarlar. İşte, bütün bu vasıfları toplayanlar, ebediyyen sonsuzluğa dek içinde kalacakları Firdevs cennetinin mirasçılarıdır (10)”

İstek ve irade kuvveti göstermek kuldan, muvaffakiyet yani sonuç ise Allah’tan dır. Kişi eğer irade kuvveti gösterip Rabb’ine yönelecek olursa eğer, Rabb’i yani Yüce Allah o kula karşı bihaber, sessiz kalmaz. Her kim olursa olsun, eğer kişi Allah’a yardım ederse (yardımdan maksat kulluk görevleri), Yüce Allah’da o kula karşı yardımcı olur. Allah cümlemizi bu kullardan eylesin İnşallah…!!!

Zaman değişiyor ne acıdır ki. Doğruyla-yanlış, yalanla-gerçek vs hepsi artık karmakarışık oldu. Kimin eli kimin cebinde, kim nerede ne yapacağını, nasıl hareket edeceğini, hangi üslup ve tarzda giyimine, kılık kıyafetine dikkat edeceğini şaşırdı.

Neden mi;

Kur’an*ı Kerim’den, Yüce Allah’ın dediklerinden, O’nun kelamından emir ve yasaklarından ayrılacak olursak eğer, bunlar daha iyi günlerimiz. Kişi ya da kişiler; zaman ne kadar değişirse değişsin, ortam ne kadar bozulacak olursa bozulsun, Allah’ın kanunu, emir ve yasakları, belirttikleri bakidir. Bunları değiştirmeye hiç kimsenin gücü yetmez. İnsanları Allah’ın yoluna getirebilmen, öğüt vermen çok güzeldir ancak bunu başaramayacak bile olsan, en azından kendin bunu başarabilirsin. Kendin Hak yola girip, o yolda sabır gösterip, kulluk görevlerini bilip, yerine getirerek, şeytanın fısıldamalarına kulak vermeyerek İnşallah bu imtihan ortamından belki başarı ile çıkabilirsin. Her şeyi en iyi ve en doğru şekilde ancak Allah bilir.

Yüce Allah buyuruyor ki;

“Ey Adem’in evlatları! Bakın size edep yerlerinizi örteceğiniz giysi, süsleneceğiniz elbise indirdik. Fakat unutmayın ki en güzel elbise, takva elbisesidir. İşte bunlar Allah’ın ayetlerindendir. Olur ki insanlar düşünür de ders alırlar”. (11)”

“Kim Allah’tan korkarsa, (Allah) ona bir çıkış yolu gösterir ve onu hesaba katmadığı bir yönden de rızıklandırır. Kim de Allah’a tevekkül ederse, O ona yeter (12)”

Kaynak: İsmail Ekinci

(1-Hicr Süresi 26) (2-En’am Süresi 2) (3-Hud Süresi 7) (4-Enbiya Süresi 16) (5-Nur Süresi 30) (6-Bakara Süresi 168) (7-Nur Süresi 31) (8-Nur Süresi 31) (9-Ahzab Süresi 35) (10-Mü’minin süresi 1-11) (11-A’raf Süresi 26) (12-Talak Süresi 2-3)

    Yorumlar

    Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.