Kadın İlmihali

İslam’i Ahlaka göre Bayan Sekreter Ve İşçi Çalıştırmak Caiz Midir?

sponsor

Soru: Günümüzde bir takım büro, işyeri, market, fabrika benzeri yerlerde kadın işçi, tezgahtar, müstahdem sekreter vb kişiler çalıştırılmaktadır. Bu konuda İslam’ın getirdiği ölçü ve değerler nedir?

Cevap:İslam çalışma, işçi veya işveren olma konusunda erkekle kadın arasında bir ayırım yapmamıştır. Erkek gibi kadın da ihtiyaç veya zaruret durumlarında kendi yetenek ve mesleği yönünde çalışabilir. İşveren olarak da toplumda yerini alabilir.

İslam’a göre evlilik de mal ayrılığı rejimi esas olarak alındığı için kadının gerek miras ve gerekse çalışma sonucunda aynı bir mal varlığı oluşabilir. Babasının fabrika ve şirketleri bulunan mümin bir hanımın evlendikten sonra miras yoluyla gelen bu iş yerlerini çalıştırması mümkündür. Bu durumda kadın işveren, bayan işçiler gibi erkek işçi de çalıştırabilir. Tesettür ve erkek-kadın ilişkilerinde İslam’ın belirlediği prensiplere uyulduğu sürece bir şey gerekmez.

İşverenin erkek olması durumunda bütün işçiler erkek olabileceği gibi kadın da olabilir. Erkek ve kadın işçilerin çalışma yerleri aynı olunca bir sakınca doğmaz. Fakat erkek ve kadınlar karışık olur ve yalnız baş başa kalabilecekleri bir ortam söz konusu olursa, meşru olmayan yaşayışa yol açabileceği için, İslam toplumunun inanç değerleri ile çelişkiler ortaya çıkar. Mümin erkek veya kadın işçilerin ve bunların bağlı olduğu sendikanın gerek örtünme ve gerekse ırz güvenliği bakımından gerekli önlemlerin alınmasını isteme hakları doğar. Bu, din ve vidan özgürlüğünün bir gereğidir.

Bayan sekreter çalıştırma durumuna gelince, bunu işverenin durumuna göre değerlendirmek gerekir. İşveren bir bayansa, bayan sekreter çalıştırması tabiidir. Kadın doktor veya eczahane sahibinin bayan sekreter çalıştırması gibi. Erkek işveren büro veya fabrikasında bayan sekreter çalıştırmak isterse,şu noktalara dikkat etmesi gerekir:

Bayan Sekreter Çalıştırmak İsteyen Kişinin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

a-► Sekreter, aynı zamanda nikahlı eşi veya mahrem hısmı ile bir problem söz konusu olmaz

b-► Sekreterinin örtünmesine dikkat etmelidir

c-► Yalnız baş başa kalabilecekleri bir ortamın bulunmaması gerekir. Sekreterin bulunduğu yerin topluca bayanların çalıştığı büro veya işyeri ile açık bir mekanla bitişik olması ve işverenin bayanlarla görüşmeyi ya başka birisinin bulunduğu sırada yapması ya da kapıların açık olduğu bir zeminde görüşme yapması gibi önlemleri alması gerekir.

Ancak mümin işverenin yalnız baş başa (halvet) kalmaya yol açabileceği kesin olan bir erkek veya iki bayan işçi yahut sekreterden ibaret olan kadın işçi çalıştırma yoluna gitmemesi gerekir. Çünkü Allah’ın elçisi şöyle buyurmuştur :

Bir erkekle kadın yalnız başlarına kalınca üçüncüleri şeytan olur

Kaynak: Hamdi döndüren / Delilleriyle Aile İlmihali / bkz: 571-572

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı