Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,3240
EURO
10,0979
ALTIN
490,36
BIST
1.440
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Az Bulutlu
24°C
Bursa
24°C
Az Bulutlu
Perşembe Az Bulutlu
28°C
Cuma Az Bulutlu
28°C
Cumartesi Az Bulutlu
29°C
Pazar Gök Gürültülü
24°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Covid-19 Sayesinde İnsanın Kendisi ile Yüzleşmesi
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?

İslam’i Değerlere Göre Cinsel Yaşam ve Sınırları

27.11.2020
0
A+
A-

Yüce Allah “O’dur ki sizi bir tek candan yarattı ve bundan da, gönlü kendisine ısınsın diye eşini inşa etti (1)”. Nitekim yapılan evlilik eğer nefsini söndürmek yada sırf egolarını tatmin etmek için değilde Allah rızası içinse eğer eşinle kurduğun münasebet bile amel defterine hasene, sevap olarak yazılır. Bu Allah rızası evliliğin başında olmasa da sonradan da kazanılabilir ama bu kuru kuruya lafla olacak iş değil, tam aksine nefsinin arzularına gem vurup, kötü isteklerine karşı set çekip, Allah’ın emrettiği ve farz kıldığı emir ve yasaklara uymakla ve bu görevleri yerine getirmekle mümkündür.

Yüce Allah: “Eşleriniz sizin nesil yetiştiren tarlanızdır. Tarlanıza dilediğiniz şekilde varın! Kendiniz için ilerisini düşünerek hazırlık yapın! Allah’ın haram kıldığı şeylerden korunun ve O’nun huzuruna varacağınızı iyi bilin. (Ey Resulüm)! mü’minleri müjdele! (2)” şeklinde hitapta bulunarak eşler arasında bir namahrem gibi bir durumun söz konusu olmadığını ifade etmiştir.

Eşiniz sizin helalinizdir ve eşinize ‘dilediğiniz şekilde varın’ ifadesi, üreme organından (rahimden) olmak şartıyla, önden veya arkadan yaklaşman helaldir. Ancak tekrar tekrar belirtmek istiyorum ki arkadan yaklaşman ancak üreme organından (önden) olmak şartıyla helaldir. Aksine anal ilişki (anüs) haramdır.

Nitekim Yüce Allah “Ey iman edenler! Allah’ın size helal kıldığı o güzel ve temiz nimetleri kendinize haram kılmayın, haddi aşmayın! Çünkü Allah haddini aşanları asla sevmez (3)” şeklinde buyurarak Allah ve Resulü’nün haram kıldıklarını haram, helal kıldıklarını da helal belleyerek, haramları helale, helalleri harama çevirmeyin. Çünkü belirtildiği üzere size helal kılınan şeyleri kendinize haram kılmayın ve haram kılınan fiil ve eylemlere yönelerek de haddi aşmayın. Çünkü Allah haddi aşanları sevmez.

Kişinin eşiyle anal-anüs (ters) ilişkide bulunması ve adet-lohusa dönemlerinde (hayız) eşiyle cinsel ilişkiye girmesi haramdır.

Nitekim bu Kur’an-ı Kerimde belirtildiği üzere adet dönemi kadın için bir ezadır, bir işkencedir. Adet dönemlerinde kadının ancak göbekle diz kapağı arası hariç bütün vücudundan faydalanabilirsiniz.

Ancak şunu da belirtmekte fayda olacaktır ki adet dönemi olmadığı halde eşi kendisiyle cinsel ilişkiye girmek istediği halde adetli olmadığı halde ben adetliyim diyen kadına Allah Resulü bir hadis-i şeriflerinde

“Kocası kendisiyle münasebet kurmak isteyipte adet dönemi başlamadığı halde adetli olduğunu söyleyerek kocasını aldatan kadına Allah lanet etsin” şeklinde buyurarak bu konuda kadınları uyarmaktadır. İlerleyen bölümlerde anal ilişki ve haramlar hakkında açıklama yapılacaktır inşallah.

Hangi Vakitlerde Cinsel İlişkiye Girilmez


İslam alimleri evlilikte cinsel ilişkiye girme süresini üç günde bir, dört günde bir olmak sureti le tavsiye etmiş olmalarının yanı sıra ayın başında, ortasında ve sonundaki gecelerde cinsel ilişkiye girilmemesi konusunda uyarmışlardır.

Çünkü bu günlerde şeytanların birbirleri ile cinsel ilişki yaşadığı günler olduğu için ve meleklerin insanlardan def-i hacet (tuvalet) ve münasebet halinde iken insanlardan ayrıldığını varsayacak olursak eğer, meleğin olmadığı yere şeytanın girmesi çok kolaydır. Çünkü ilhamın girmediği yere ancak vesvese girer. İyiliğin olmadığı yerde kötülük saf tutar. Bu yüzdendir ki Allah Resulü (s.a.v):

“Bismillahirrahmanirrahim ile başlamayan her önemli iş eksiktir” hadis-i şerifi buna bir misal olarak getirilebilir. Bir üstte belirtildiği üzere münasebet esnasında meleğin kişiden uzaklaşacağı için şeytanın saldırılarına karşı korunmasız bir durumda olduğun için her işte olması gerektiği üzere eşinle cinsel ilişkiye başlarken de aynı şekilde Allah’ın adını anarak bu saldırılara karşı bir zırh giyinmiş olursun ki gerçekten tevekkül göstererek  Allah’ın himayesine girmeyi arzulayan kişiye bir zarar gelmesi de beklenemez. Ancak bu Besmeleyi sesli olarak değilde içinizden getirmeniz daha güzel bir davranış olacaktır. Tabi ki doğrusunu ancak Allah bilir.

Diğer bir hususta şudur ki;

Münasebete (sevişme, ilişki başlamadan önce abdest alıp, iki rekat İstihare namazı kılmanız ve bu namazın akabinde eşinize yaklaşmanız daha güzel bir hareket olacaktır. Çünkü Yüce Allah “Kendiniz için ilerisini düşünerek hazırlık yapın! (2)” buyurmaktadır. Bu ilişkiden çocuk olur veya olmaz sen yine de

“Allah’ım bu ilişkiden bir çocuk nasip edecek olursan eğer bunu şeytanın vesvesesinden uzat tut” şeklinde duada bulunarak bu fiili gerçekleştirmeniz sonucunda eğer takdir olunan bir çocuk varsa eğer Allah’ın izni ile bu çocuk şeytanın vesvesesinden emin kılınacaktır.

Bölümü İslam büyüklerinden “İbn Ebi Hatim dedi ki:Ubeyy b. Ka’b dedi ki: Bize kıyametin yaklaşacağı sırada bu ümmetin son zamanlarında bazı şeylerin olacağı söylendi. Bunlardan birisi de;

Erkeğin karısına yahut cariyesine arka tarafından yaklaşması olacaktır.

Halbuki bu Allah’ın ve Resulü’nün haram ettiği şeylerden birisidir. Allah ve Resulü bundan nefret eder, gazap eder. Bunlardan bir diğeri de erkeğin erkeğe yaklaşmasıdır. Bu da Allah ve Resulü’nün haram kıldıklarındandır. Allah da Resulü’de buna gazap eder. Bunlardan bir diğeri kadının kadına yaklaşmasıdır. Bu da Allah’ın ve Resulü’nün haram kıldıklarındandır. Allah ve Resulü de buna gazap eder. Bunlar bu hallerini sürdürdükleri sürece Allah’a nasuh bir tövbe ile tövbe etmedikçe namazları olmaz (4)”

Kaynak: İsmail Ekinci

(1-A’raf Süresi 189) (2-Bakara Süresi 223) (3-Maide Süresi 87) (4-İbn Kesir / Tefsiru’l Kur’an’il Azim /  C:11 / bkz: 288)

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.