İslam'i Bilgiler

İslam’ın Temizliğe Verdiği Önem

sponsor

İnsanlara baktığımda gördüm ki büyük çoğunluğu bedenlerini ihmal ediyor. Bir kısmı yemekten sonra ağzını temizlemiyor, bir kısmı yağlı yemekleri yedikten sonra elini yıkamıyor, bir kısmı neredeyse hiç misvak (dir fırçası) kullanmıyor. Yine insanlar arasında gözlerine sürme çekmeyen, koltuk altı vb bölgeleri temizlemeyenler de mevcuttur.

Bu durum kişinin dünyasında ve dininde zararlara yol açıyor. Oysa din, temizliği, insanlarla bir arada toplanma nedeniyle cuma namazından önce gusül  abdesti almayı, misvak (diş fırçası) kullanmayı, tırnakları kesmeyi ve tırnak altlarını temizlemeyi, koku sürünmeyi emretmiş; sarımsak yiyen kişinin mescide girmesini ise yasaklamıştır.

Kişi tüm bunları ihmal ederse dini kuralları terk etmiş olur. Hatta bazen bu durum ibadetleri bile ifsat eder. Örneğin bir kişi tırnaklarının altındaki kiri temizlemezse, suyun ulaşmasına mani olduğu için abdesti tam olmamış olur.

Hatta kişi bazen ağız temizliğine dikkat etmezse hanımı bundan hoşlanmaz ve kocasından uzak durur. İbn Abbas şöyle demiştir:

Nasıl ki kadının benim için süslenmesini seviyorsam, ben de onun için süslenmeyi seviyorum

Bazı insanlar böyle davranmanın yapmacık tavırlar olduğunu söylerler. Oysa Allah yarattığı şeyleri bize süslü göstermiştir. Bakmakla göz lezzet alır. Kim kirpik ve kaşların ve insan hilkatinin ne kadar olduğuna bakarsa, Allah’ın (c.c) Adem’i süslü yarattığını da bilir.

İnsanların en temiz ve nezih olanı Peygamber (s.a.v) idi. Ellerini (yağmur duası) kaldırdığında koltuk altının beyazlığı görünmüştü. Aynı şekilde bacağı göründüğünde de pürüzsüz ve parlaktı.

Peygamber (s.a.v) misvak kullanmayı hiç terk etmezdi. O kendisinden rahatsız edici bir koku çıkmasından hoşlanmazdı.

Enes b. Malik (r.a) Peygamber (s.a.v) ile ilgili şöyle söylemişti: Allah O’nu saçlarına ak düşürmek suretiyle çirkinleştirmemişti.

Bazı bilge kişiler de şöyle demişlerdir;

Bir kimsenin elbisesi temiz olursa kederi az olur, her kimin de kokusu hoş olursa zekası artar.

Peygamber (s.a.v) ashabına şöyle buyurmuştur;

Size ne oluyor ki yanıma dişleriniz sararmış olarak geliyorsunuz? Misvak kullanın!

Peygamber (s.a.v) güzel kokuyu severdi. Bu durum kişinin karısının da hoşuna gider. Kadınlar da erkekler gibidir. Erkekler kötü kokudan nasıl tiksinirlerse, kadınlar da kötü kokudan tiksinirler. Hatta bazen erkek tiksindiği bir şeye sabretse de kadınlar sabredemezler.

Bazı gruplar kendilerini zahid olarak görürler, ancak onlar insanların en pis olanlarıdır Onlar öyle kimselerdir ki ilim bile onları düzeltememiştir.

Kim Peygamber ‘in (s.a.v) vasıflarına bakarsa ilim ve amelde tam bir kemalat görür. İşte O’nun hayatı örnek alınır ve O tüm mahlukat için bir hüccettir.

Kaynak: İbn Kayyım el-Cevziyye / Tehlikeli Tuzaklar / bkz: 78-80

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı