Çalışmak İbadettir

İslam’ta Ticaret Ahlakı ve Kuralları

sponsor

Muhterem Müslümanlar!

Yüce Dinimiz İslam, emir ve yasaklarıyla fert ve toplumun dünyevi ve uhrevi huzur ve saadetini hedeflemiş, bu amaçla hırsızlığı, yalan söylemeyi, hile yapmayı, ticaret ve alış-verişte eksik ölçme ve eksik tartmayı haram kılmıştır.

Bu hususta Cenab-ı Hak Mutaffifin Süresinde şöyle buyurmaktadır:

Ölçüde ve tartıda hile yapanların vay haline! Onlar, insanlardan (bir şey) ölçüp aldıkları zaman, tam ölçerler. Fakat kendiler onlara bir şey ölçüp yahut tartıp verdikleri zaman eksik ölçüp tartlar. Onlar  büyük bir gün, insanların, alemlerin Rabbinin huzurunda duracakları gün için, diriltileceklerini sanmıyorlar mı? (1)”

Değerli Müminler!

Mümin; kazancının helal olmasına, kazanırken de başkasının hakkına tecavüz etmemeye özen göstermeli, yaptığı işi ibadet şuuru içinde dürüstçe yapmalı, aldığı ücretin helal olmasına dikkat etmelidir.

Sevgili Peygamberimiz, ticaret ahlakı ile ilgili prensipleri ortaya koyarken, 

Ticarette haksız rekabeti, satışı kızıştırmak için alıcıymış gibi davranmayı, hileli artırımda bulunmayı yasaklamış; gerçeği gizleyip yalan söyleyerek yapılan alış-verişin bereketini Allah Tealanın yok edeceğini bildirmiştir.

Peygamberimiz; Doğru sözlü ve güvenilir tüccarı

doğru ve güvenilir tacir (ahirette), peygamberler, sıddıklar ve şehitlerle beraberdir’ hadisi ile övmüş; müşterinin gafletinden veya bilgisizliğinden faydalanıp, onu aldatanı da şiddetle ikaz etmiştir.

Nitekim bir gün pazarı dolaşırken bir yiyecek yığınına elini daldırmış, eline ıslaklık gelince; Nedir bu? diye sormuş, bunun üzerine satıcı yağmur yağmıştı, ondan dolayı ıslandı diye cevap verince, Peygamberimiz, Niçin o ıslak tarafı halkın görebilmesi için üste getirmedin? diye mukabelede bulunduktan sonra; “Bizi aldatan bizden değildir” buyurmuşlardır. 

Aziz Müminler!

Öyleyse dünya hırsına kapılmadan helalinden kazanıp çoluk çocuğumuza temiz rızk, helal lokma yedirelim. Özümüz, sözümüz, ticaretimiz, sanatımız, ortaklığımız, dostluğumuz, arkadaşlığımız hep dürüstçe olsun. Dünyamızda, ahiretimiz da mamur olsun

Kaynak: Diyanet İşleri Başkanlığı / Minberden Öğütler / bkz: 255-256

(1- Mutaffifin Süresi 1-6 ayet)

sponsor
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı