Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,2364
EURO
10,0327
ALTIN
484,91
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Gök Gürültülü
28°C
Bursa
28°C
Gök Gürültülü
Pazar Sağanak Yağışlı
21°C
Pazartesi Az Bulutlu
23°C
Salı Az Bulutlu
23°C
Çarşamba Az Bulutlu
24°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Covid-19 Sayesinde İnsanın Kendisi ile Yüzleşmesi
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?

Kadın Erkek Eşit midir?

27.11.2020
0
A+
A-

Kadın erkek eşitliği ile ilgili mevzuya geçmeden; Öncelikli olarak geçen bölümde eksik kalan bir kısmı tamamlayacak olursak eğer; kadının üç adet dönemi ve dört ay on günlük bir süre belirlemesinin ve bu süre zarfında herhangi birisi ile bir birliktelik ve beraberlik yaşamasının yasaklanmasının başlıca iki sebebi vardır ki bunlar;


1- Şayet bir çocuk varsa eğer çocuğun nesebinin belli olması. Çünkü yüce Allah: “Allah’a ve ahirete iman ediyorlarsa, kendi rahimlerinde Allah’ın önceki evlilikten yaratmış olduğu çocuğu veya hayızı gizlemeleri onlara helal olmaz (1)”

2- Bu süre zarfında yani eşinden boşanan kişinin ve kocası ölen kişinin bu iddet süresi içerisinde halen ölen kocasının veya boşandığı eşinin dinen nikahı altında olmasıdır ve bu iddet süresi içinde boşandığı kişi ile tekrar barışmaları ihtimali mevcut olduğundan;

“Kocaları gerçekten barışmak istiyorlarsa, bu iddet müddeti içinde onları tekrar almaya başkalarından daha çok hak sahibidirler (1)” şeklinde beyan edilmiştir. Nikahlı birisini nikah etmek mümkün olmayacağına ve haram olacağına göre… (Gerekli açıklamalar için ilmihal ve fıkıh kitaplarına bakınız)

Ve Rabbin: “O’dur ki sizi bir tek candan yarattı ve bundan da, gönlü kendisine ısınsın diye eşini inşa etti (2)” ve devamla buyurdu ki:

Erkeklerin hanımları üzerinde bulunan hakları gibi, hanımların da kocaları üzerinde meşru çerçevede hakları vardır. Şu kadar ki erkeklerin onların üzerindeki hakları bir derece daha fazladır.

Unutmayın ki Allah üstün kudret, tam hüküm ve hikmet sahibidir (3)” ve tamamlayarak son noktayı: “Kocalar eşleri üzerinde yönetici ve koruyucudurlar. Bunun sebebi, Allah’ın bazı insanlara bazılarından daha fazla nimet vermesi ve bir de kocalarının mehir verme, evin masraflarını yüklenmeleri gibi malî yükümlülükleridir. O halde iyi kadınlar: itaatli olan ve Allah kendi haklarını nasıl korudu ise, kocalarının yokluğunda, onların hukuklarını koruyan kadınlardır. Dikbaşlılığından yıldığınız kadınlara gelince: Onlara evvela öğüt verin, vazgeçmezlerse yatakta yalnız bırakın ve bunlarla da yola gelmezlerse onları hafifçe dövün. Şayet size itaat ederlerse, onlara yüklenmek için bir sebep aramayın. Unutmayın ki üstünüzde çok yüce ve büyük olan Allah vardır (4)”.

“Böylece sizi birbirinizle imtihan ediyoruz: bakalım buna sabredecek misiniz, sabredemeyecek misiniz? Rabbin zaten her şeyi görmektedir (5)” ve “Şunu unutmayın ki Allah’ın nazarında en değerli, en üstün olanınız, takvada (Allah’ı sayıp haramlardan sakınma da) en ileri olandır. Muhakkak ki Allah herşeyi mükemmelen bilir, her şeyden hakkıyla haberdardır (6)” şeklinde buyurmuştur.

Yüce Allah istediğini istediğinin üzerinde üstünde ve istediğini de istediğine hakim kılar. Bunu sorgulama gibi hiçbir şansınız ve lüksünüz yoktur. Nitekim mealen: “Allah, yaptığından sorumlu tutulamaz (7)” buyurmaktadır. Rabbnin emrini ve buyruğunu kayıtsız şartsız yerine getirene ne mutlu, ne mutlu o insana ki yine Allah’ın izniyle bu kabul sayesinde gerek dünyada gerekse ahirette Allah’ın rızasına mazhar olacaktır.

Meşru şartlar çerçevesinde ve şeriata aykırı olmadığı sürece kadının kocasına itaat etmesi üzerine bir farzdır.

Nitekim belirtildiği üzere “Kocalar eşleri üzerinde yönetici ve koruyucudurlar (8)”. Bir hadis-i şeriflerinde Resulüllah (s.a.v): “Bir beşerin bir beşere secde etmesini emretseydim, üzerindeki hakkının büyüklüğünden dolayı kadının erkeğine secde etmesini emrederdim”. Başka bir hadis-i şeriflerinde ise Peygamber Efendimiz (s.a.v): ‘Erkeğin üzerinde annenin, kadının üzerinde kocanın hakkı fazladır’ buyruğu vardır’. Yeri gelmişken belirtmekte fayda görüyorum ki kız evlendikten sonra o kızın hayatı konusunda ve ailesini ilgilendiren konularda annesinin ve babasının veya diğer başkasının herhangi bir söz söyleme tasarruf yetkisi yoktur. Tasarruf yetkisi sadece kocaya aittir. Meşru şartlar altında

Ancak ne acıdır ki değişen şartlar ve konumlar itibariyle siz Allah’ın emir ve yasaklarını kulak ardı ettiniz. Nitekim bu beyanda yüce Allah: “Halbuki O’nu arkanıza atıp unuttunuz (9)”. Kendinizce kendiniz erkekle aynı kefeye koydunuz, aile hukuku içerisinde kadın-erkek eşittir safsatasına düşerek hem kendi hayatınızı, hem eşinizin hayatını hem dünyanızı, hem ahiretinizi çıkmaza soktunuz. Bir hadis-i şerifde Allah Resulü (s.a.v): ‘Yüce Allah kıyamet gününde şöyle diyecektir:

Siz dünyada benim emir ve yasaklarımı hiçe sayarak düşürüp kendi koyduğunuz kanunları yükselttiniz. Bugün ise bende kendi kanunlarımı yükseltip sizin kanunlarınızı kaldırıyorum. Bugüne kadar ben sizi dinledim artık siz beni dinleyeceksiniz’ buyruğu aslında anlayan için çok şeydir.

Hasan-ı Basri (r.a) diyor ki: “Allah’a yemin ederim ki bu zamanda hanımının bütün arzularına boyun eğer kimseler, Allah Teala tarafından cehenneme atılacaktır”.

Bu beyan bundan asırlar önce yapılan bir açıklama ve beyandır ki şu zamanı görecek olsaydı o Allah dostu nasıl bir yorum yapardı orası bilinmez. Ancak şurası bir gerçektir ki: Sizin kadınları başıboş bırakmanız ve sizin yapmanız gereken işleri kadınlara bırakmanız ve ekonomik gücünü kendileri kazanmaları dolayısı ile, kadınlar alabildiğince kendilerini özgür buldular, özgür hissettiler ve artık önü alınmaz bir duruma geldi işler çığırından çıktı. Nitekim kadının kendi ekonomik gücünü kendi kazanmasıyla birlikte boşanmalarda bir o kadar arttı.

Biz kadına çalışmasın yada neden çalışıyor, neden ekmek parası kazanıyor demiyoruz. Sadece çalışırken güttükleri dava ve amaç tamamen farklı olduğu için bizim karşı olduğumuz güdülen dava ve amaçtır. Yoksa çalışırken edebine göre hareket edip, kocasına itaatten yoksun kalmayan, kendini dev aynasında görmeyen hanım kardeşlerimize lafımız da sözümüz de yok.

Siz kendinizce dediniz ki kadın-erkek eşittir (aile hukuku içerisinde), dediniz ki herkes Allah’ın kulu, herkesi Allah yarattı nasıl birisi diğerinden üstün olur, nasıl eşit olmaz gibi abuk subuk kelimeler kullanarak alemlere rahmet olarak gönderilen Allah Resulü’nün sünnetinden, Allah’ın kitabından yüz çevirerek ki yolunuzu aydınlatacak ışık sadece bunlarken, siz tuttunuz tamamen karanlığa, çıkmaza gittiniz. Sırf nefsinize ağır geldiği için bunları terk ettiniz, haramlar tatlı geldiği için onlara sarıldınız. Nitekim bu beyanda İmam Gazali bu beyanda şöyle buyurmuştur: “

Nasihat vermek kolay, kabul etmek güçtür. Çünkü zevklerinin peşinde koşanlara nasihat acı, haramlar ise tatlı gelir

Hani siz diyorsunuz ya kadın-erkek eşittir; bir sonraki bölümde dile getirilecek olan hususu hatırlatayım. Kadın için cennete girmek erkeğe nisbetle daha kolaydır ve Allah Resulü (s.a.v) kadınları bu konuda müjdelemeiştir.

Velhasıl kelam kabul etseniz de etmeseniz de, uygulasanız da uygulamasanız da, inansanız da inanmasanız da aile hukuk içerisinde erkek, kadına nispeten bir tabaka üstün yaratılmıştır ve bütün görev ve sorumluluklar kocaya aittir ve kadının kocasına itaat etmesi kadın üzerinde bir nevi görev ve sorumluluktur. Yaparsanız eğer sevaba, aksine davranacak olursanız eğerde günaha girersiniz.

Ancak erkek adayları şunu da belirteyim ki erkek kadından üstün yaratıldı diye kadına hor davranmayın ki bu konuda da ağır tehditler var. Çarşıdaki bulgura giderken evdeki pirinçten olmak var. Her şey bir imtihanın gereği olduğundan bu evliliği ve hayatı, tere yağından kıl çekercesine kimseyi incitmeden, kırmadan, üzmeden gaflet uykusuna dalmayıp her an uyanık olarak Allah’a kulluk bilinci ve şuuru içinde tüketmeye bakalım. Azalan şeyden çoğaltabildiğin kadar çoğalt. O zaman azlığın hükmü kalkıp yerine çokluğun hükmü geçecektir.

Kaynak: İsmail Ekinci

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.