Namaz Gusül Kur'an Allah Tövbe Vesvese
DOLAR
8,2364
EURO
10,0327
ALTIN
484,91
BIST
1.441
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
Bursa
Gök Gürültülü
28°C
Bursa
28°C
Gök Gürültülü
Pazar Sağanak Yağışlı
21°C
Pazartesi Az Bulutlu
23°C
Salı Az Bulutlu
23°C
Çarşamba Az Bulutlu
24°C
SON DAKİKA
Farz ve Nafile İbadetlerin Önemi
Ben Sana Emretmişken Seni Secde Etmekten Alıkoyan Nedir?
Ezan-ı Muhammediye
Allah Var Diyorsun Ondan Sonra Yok Gibi Davranıyorsun
Hiç Ölmeyecekmiş Gibi Yaşıyorsunuz
Oğlum! Nasihat İstiyordun Al Sana Nasihat
Yetiş Ey Allah’ın Resulü Yıkılıyoruz
Allah Var Diyorsun Ama Yok Gibi Davranıyorsun
Ey İnsanlar…!
Verilen Sözü Yerine Getirmek
Kanaatkar Olmak yada İyilik Yaparım adına Dünya malı Toplamak. Sonuç mu?
Hz Ali’nin oğlu Hz Hasan’a Nasihatleri
Hz Ali’nin Güzel Bir Vaazı
Taharetsiz Namaz Kabul Olur mu?
Secdede Ayakların Yerden Kesilmesi Namaza Zarar Verir mi?
Vakti İyi Değerlendirmek
Çocuğun Anne Baba Üzerindeki Hakkı – Diyanet
Her Nefesin Kıymetini Bilmek
Sahi Ya Ne Oldu Bize?
Namaz Belirli Vakitlerde Müminlere Farz Kılınmıştır
Namaz Dinin Direğidir
Cinsel İlişki Hakkında Bilmeniz Gereken Hususlar
Cinsel İlişkiye Girmenin Amacı ve Gayesi
Namazda Allah’tan Habersiz Olmak
Kerahat Vaktinde Neden Namaz Kılınmaz?
Vakit Namazlarının Geciktirilmesi
Namazın Vacipleri Nelerdir?
Namazlardaki Rekat Sayıları Neden Farklı?
İşçi ve İşveren için Namaz Meselesi
Sahibini Kötülükten Alıkoymayan Namaz Hakkında; Bir Ayet Bir hadis İnceleme
Sorumluluk İsteyen Bir İbadet: Namaz
Kıldığın Namaz Sende Değişikliğe Sebep Olmuyorsa O Namaza Yeniden Başla
Seferi iken Kılınamayan Namazın Kazası Nasıl Yapılır?
Kaç Yaşına Kadar ve Namaz Kılmayan Çocuğun Günahı Kimedir?
Cemaatle Namaz Kılmak
Helal Haram Duyarlılığı Hakkında Vaaz & Diyanet
Kısaca Namazı Bozan Davranışlar & Diyanet
Hangi Vakitlerde Namaz Kılınmaz ve Sebepleri
Namaz Kılarken Her Rekatta Aynı Süreyi Okumak Caiz midir?
Namaz Kılarken Aklımıza Başka Şeyler Geliyorsa
Namaz Neye Benzer?
Namazı Vaktinde Kılmanın Önemi ve Gerekliliği
Uyuma ve Unutma Sebebiyle Kaçırılan Namazın Hükmü Nedir?
Namazı Dosdoğru Kılın Ayeti ve Tefsiri
Namazı Bozan Şeyler Nelerdir?
Namaz Kılan Birisini Güldürmek Günah Mıdır?
Namazın Sünnetleri Nelerdir?
İş Yerinde Namaz Kılamıyorum. Ne Yapmalıyım?
Namazda Tadil-i Erkanın Hükmü Nedir?
Namazı Huşu İçinde Kılmak
Fe Eyne Tezhebun (Bu Gidiş Nereye?)
Namaza Hazırlık Yapmak ve Şartları
Covid-19 Sayesinde İnsanın Kendisi ile Yüzleşmesi
Namaz Kılarken Nelere Dikkat Etmeliyiz?
Namazda Şeytandan Gelen Vesvese
Namaz Kılmanın ve Cemaatin Fazileti
Gözümün Nuru, Dinin Direği Namaz
Namaz Konusunda Gevşeklik ve Tembellik Göstermenin Bazı Sonuçları
Salih Bir Amel: Namaz
Hasta Olanlar Nasıl Namaz Kılınır?

Kadınlarda Cinsel İsteksizlik

24.11.2020
0
A+
A-

Kadında bir nevi iktidarsızlık olarak adlandırılan cinsel duygusuzluk, aşağıda sıralayacağımız dört unsurdan birinin veya bir kaçının aksamasından ileri gelir.


∟ Kadının duygusuz kalışının birinci nedeni cinsiyet (üreme) organlarındaki yapı ve gelişmede bir bozukluk olmalıdır.

∟ İkinci neden omurilikle duygusuzluk veya zedelenmeden ötürü sertleşme merkezinin işlememesi ve heyecanları taşıma işini başaramamasıdır.

∟ Üçüncü neden beyinde ruhi veya organik nedenlerle bir çalışma düzensizliğinin meydana gelmesi, beyinin cinsel heyecan yetkisini yitirmesidir.

∟ Sonuncu neden ise, hormon salgılarında bir dengesizlik, düzensizlik bulunmasıdır.

Kadında iktidarsızlık yaratan bu nedenler, hemen hemen aynı, erkekte de iktidarsızlığı oluşturur.

Ancak cinsel istek, daha çok cinsiyet bezlerinin düzenli çalışması ve beyinin beş duyudan gelen izlenimleri şehevi heyecan şekline çevirebilmesiyle sağlandığı için, cinsel duygusuzluğun nedenlerini daha çok bu iki aksaklıkta aramak gerekir. Çoğunlukla bir orada bulunan bu iki neden, bedeni bir arızaya bağlı olabilir. Bunun en sık rastlanan şekillerinden biri kızlık zarının yırtılması sırasında erkeğin beceriksizliği, kabalık gibi bir nedenle fazla acı duyulması ve kadında birleşmeye karşı korku yaratılmasıdır. Bu korku, cinsel isteksizlikle sonuçlanabilir.

Bazen beyin ile üreme organları arasında bir isteksizlik doğurucu ilgi olabilir. Örneğin, ergenlikten önceki bir iç salgı bezi bozukluğu, kadının üreme organlarının ve ruhi yapısının gelişmesine engel olabilir. Böylece hem organik hem psikolojik bakımdan bir çocuksuluk meydana gelebilir. Böyle bir gelişme eksikliği, hem cinsel heyecan duyulmasına, hem de birleşmenin başarılı olmasına imkan vermez.

Bazen frengi gibi bir hastalık yüzünden, hem beyin hem de omurilikte bir zedelenme meydana gelebilir ve böylece cinsel duygusuzluğun nedenlerinden ikisi bir arada, kadının ruh ve heyecan hayatını etkilemiş ve cinsel duygusuzluk yaratmış olabilir.

Beyinde bir çalışma aksaklığı ile hormon düzensizliğinin bir arada bulunması da mümkündür. Aslında en çok görülen durum da budur. Çünkü bir hormon bozukluğu ile birlikte olamaz, sadece beyinin bir takım ruhi nedenlerle tutuklaşması, ancak kadının bilinç altındaki birtakım karışıklıklar, nevrozlarla ilgili bulunabilir. Ancak, bu son çeşitteki cinsel duygusuzluklar küçümsenmemelidir.

Oysa gerek erkeğin gerekse kadının, ruhun olduğu kadar bedenin de hakkını vermeleri gerekir. Bu fıtri bir ihtiyaçtır. Hele beden ve ruhun birbirine bağlı bir bütün olduğu düşünülürse, bedenin en tabii hakkı olan sükunete kavuşamaması durumunda ruhta bir takım (depresyonlar, nevroz, delilik gibi) arızalar baş gösterecektir.

Erkek İktidarsızlığı

Erkeğin iktidarsızlığında frengi, bir takım korkular, çocukluktan kalma anılar, bilinç altına yerleşmiş ürkeklik duyguları tutukluk yaratır, erkek birleşmeyi başaramaz hale gelir. Erkekte olan bu ruhi tutukluklar kadında cinsel duygusuzluk oluşturur. Yine erkeğin çabuk boşalması gibi bir «bel gevşekliği» hastalığına yakalanması ve tedavi olmaması durumunda da kadın orgazma ulaşmayacağından, bu durum da kadını cinsel duygusuzluğa itecektir. Erkeğin bu durumlarında kadına bir suç isnat edilemez. Bilakis kadının cinsel hakkını yerine getirememenin yanında kadını cinsel soğukluğa itmenin sebebi olmakla erkek suçludur.

Kocası tarafından cinsel mağduriyete mahkum edilmek istenen kadın Hambeli’ye ve Malikî müctehidlere göre mahkemeye başvurabilir. Erkeğin karısını cinsel mağduriyete mahkum etmesi haram olduğu gibi, daha abid bir kul olabilmek için cinsel hayattan çekilerek karısını yalnızlığa terk etmesi de dinimizce haramdır.

Hz. Aişe (r.a.) anlatıyor: Osman b. Maz’unun karısı, (ki o, kocası için kınalanan, güzel kokular sürünen ve giyinen güzel bir kadındı) bir gün dikkati çeken perişan bir halde yanıma geldi.

Resulullah onu bu halde görünce bana şöyle söyledi: Ya Aişe! Huveyle’nin üstü başı ne perişan bir halde böyle.

Ben: Ey Allah’ın Resulü! O, (kocası kendini ibadete verip onunla ilgilenmediği için) kocasız bir kadın gibidir. Bu sebeple üstüne başına bakmaz oldu. (O da kocası gibi) gündüzleri oruç tutuyor, geceleri namaz kılıyor.

Bunun üzerine Resulullah Osman b. Maz’una haber saldı. Gelince de onu: Ya Osman! Benim sünnetime aykırı mı gidiyorsun? diye sorguya çekti. Sonra da şöyle buyurdu: «Öyle yapma. Bazen oruç tut, bazen tutma. Geceleri hem namaz kıl, hem de uyu. Çünkü cesedinîn üzerinde hakkı vardır, gözünün üzerinde hakkı vardır, zevcenin de sende hakkı vardır.»

Bu hadis de bahis konusu edilen namaz ve oruçlar, farz ibadetlerin dışında kalanlardır. Farzlar elbette yapılacaktır.

Bu hadis bize, erkeğin hiç bir şekilde eşine karşı cinsel görevden kaçınmayacağını göstermektedir. Aynı şekilde kadın da kocasına karşı cinsel görevlerini yerine getirmelidir. Cinsel soğukluk, buna mani değildir.

Kadın da erkek de, cinsel soğukluk, duygusuzluk eğer sadece bedeni bir arızadan doğuyorsa, bir doktora gidip bunun hal çaresine bakmalıdırlar. Çünkü İslam, hiç bir durum da eşlerin birbirlerine eza vermelerine, haklarını çiğnemelerine izin vermez.

Cinsel soğukluk eğer psikolojik ise, o zaman da kadın ve erkek bunu aralarında konuşarak, anlaşarak halletme yoluna gitmelidirler.

Bu ruhi durum, erkekten doğuyorsa, erkek karısını aşk oyunlarıyla cinsel birleşmeye hazırlamalı, orgazma vardırmalıdır. Kadın, daha önce kocasından gördüğü kaba muameleden ötürü, kendisinde cinsel isteksizlik oluşmuşsa, bu durumda korkusunun nedenini kocasına anlatmalı, beraberce mutluluğa varmalıdırlar. Gerek kadın gerekse erkek de cinsel duygusuzluk psikologlarca çözümlenecekse, o zaman da bu işi bir ruh uzmanına giderek çözümlemelidirler.

Görüldüğü gibi, hal olmayan hiç bir şey yoktur. Yeter ki işin püf noktası bilinsin.

Kadında cinsel soğukluğu yaratan başka bir sebep de gebe kalma korkusudur. Bu korkudan ötürü kadın, cinsel heyecan duymaz.

Gebe kalma korkusuyla kendilerini cinsel soğukluğun zindanına atmış olan kadınlar bilmelidirler ki,

Allah’ın izni olmadan hiç bir dişi gebe kalamaz. Allah diledi mi, bütün korunma sebeplerini ortadan kaldırır. Bu yüzden boşuna üzülmüş, bedeni zevklerden kendilerini mahrum etmiş, dolayısıyla kocasının cinsel hakkını çiğnemiş olur.

Bunda ise en büyük kayıp yine kadının olmakta.

Cinsel doyumsuzluk kadının hem dünyasına hem de ahiretine zarar vermektedir.

Bedenin tabii hakkı olan sükunete kavuşamamanın doğurduğu kırgınlık ve sinirsel çözülme kadın için dünyevi zarardır.

Zevk duymadığı için kocasının arzularına anında ve gereğince icabet etmemesi, dolayısıyla kocasını kırması, Allah’ın ve meleklerin lanetine uğraması sebebiyle ahireti açısından zarardır.

Cinsel ilişkide korunmanın tatmin derecesine etkisi var mıdır?

Her tür korunma aracının kullanılması tatmin derecesi üzerinde etkisi büyüktür. Ne var ki bu etkinin derecesi, kişiden kişiye az veya çok, değişmektedir. Korunma tedbirlerinin tam zevk almama gibi insan ruhu üzerinde olumsuz etkiler yaratmasının dışında bedensel bir takım arızalara yol açtığı bilinen bir gerçektir. Uzun süre azl yapmak (meniyi dışarı akıtmak), vajina içini kimyevi maddeler ve sıvılarla yıkamak, lavaj gibi usuller, üreme yollarında iltihaplanmalara yol açar.

Korunma ilaçlarının bazısı da göğüs ve rahim kanserlerine, muhtelif kadın hastalıklarına ve sinirsel rahatsızlıklara, zayıflatma, şişmanlatma gibi beden üzerinde değişiklik oluşturmaya neden olmaktadır.

Not: Kadında böyle bir durum mevcut ise onu suçlayacağına; belki bir rahatsızlığı vardır Doktor ‘Üroloji’ uzmanına götür yada sorunu birazda kendinde ara.

Kaynak: Turan Yazılım – Mürşit 5 – Evlilik Hayatı Ve Mahremiyetleri

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.